Komary reagują na konkretne kolory. Ludzka skóra wysyła do ich oczu silny "sygnał"

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Biolodzy odkryli, że komary reagują inaczej na kolor obiektów w obecności zapachu ludzkiego ciała. Zdaniem specjalistów z University of Washington, czerwień, pomarańcz i czerń przyciągają ich uwagę o wiele bardziej, niż pozostałe kolory. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.

Do takiego wniosku doszli naukowcy, obserwujący zachowanie samic komarów z gatunku Aedes aegypti, będących nosicielami wirusa Zika i żółtej febry. Profesor Jeffrey Riffell i jego koledzy stwierdzili, że komary poszukują nowych ofiar nie tylko za pomocą zmysłu węchu i reagując na wahania temperatury, ale także skupiając się na określonych barwach otaczającego świata.

Podczas eksperymentów, badacze umieścili obok komarów pojemniki z lotnymi cząsteczkami obecnymi w ludzkim pocie, a także różnokolorowe przedmioty. Obserwacje ujawniły niezwykły wzór. Komary zaczęły wykazywać zainteresowanie czerwonymi, pomarańczowymi i czarnymi przedmiotami, ignorując podobne przedmioty w kolorze zielonym lub niebieskim.

 

Po odkryciu tego wzoru, naukowcy prześledzili, jak komary reagują na widok gołej ludzkiej dłoni i zakładanie zielonej rękawiczki. Okazało się, że nadmiar dwutlenku węgla w powietrzu sprawiał, że owady latały do ​​gołej ręki nawet przy odpowiednio dużych odległościach między komarem a człowiekiem. Zielone rękawiczki sprawiały, że owady ignorowały osobę nawet przy dość bliskim „kontakcie”. Naukowcy mają nadzieję, że to nowe odkrycie, pozwoli na stworzenie nowych metod odstraszania komarów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika KittySlayer

Komary występujące w Polsce

Komary występujące w Polsce nie roznoszą żadnych chorób zakażnych, przynajmniej w tym nam się poszczęściło ale świat już nie ma takiego farta.

Szacuje się, że tylko na malarię umiera każdego roku około półtora miliona osób czyli miasto wielkości Warszawy znika z mapy co roku z powodu komarzyc - zawsze wiedziałem, że "kobiety" są toksyczne i zabójcze ale w tym przypadku to dosłownie i jeszcze na masową skalę.

I w zestawieniu do tego to teraz widać śmieszność tych "covidowych" bredni i potencjalnych "ofiar"- jestem ciekaw ile osób zmarło przyjmując te tzw. leki na tą covidową brednię.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Skomentuj