Komary przenoszące malarię będą zwalczane sokiem z buraków, który zastąpi pestycydy

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy dowodzą, że znaleźli przyjazny dla środowiska sposób na zabijanie komarów przenoszących malarię. Eksperci ze Szwecji znaleźli nowy, przyjazny dla środowiska sposób zabijania komarów Anopheles przenoszących malarię. Autorzy założyli firmę, aby przekształcić swoje odkrycie w produkcję komercyjną.

 

Szwedzcy specjaliści uważają, że jest to realna alternatywa dla pestycydów stosowanych obecnie do zabijania komarów. Ta metoda zwalczania owadów jest szkodliwa dla ludzi i środowiska.

 

Nowy sposób walki wygląda jak sok z buraków nasączony toksynami, które zabijają komary. Do soku dodawana jest cząsteczka, która sprawia, że osoby zarażone malarią stają się atrakcyjne dla tych owadów.

 

„Jeśli dodamy tę cząsteczkę do jakiegokolwiek innego roztworu, sprawimy, że rozwiązanie będzie bardzo atrakcyjne dla komarów” – tłumaczy Nowshin Emami, biolog infekcji molekularnych z Uniwersytetu Sztokholmskiego.

 

W grudniu 2021 r. WHO zgłosiła 241 mln nowych przypadków malarii. W 2020 roku było 219 milionów, z czego 96% miało miejsce w Afryce. Około 80% zgonów przypada na dzieci poniżej piątego roku życia.

 

Jeśli ktoś zachoruje na malarię, naraża nie tylko siebie, ale także innych ludzi. Osoby te stają się atrakcyjne dla uciążliwych owadów, które następnie przenoszą pasożyta na coraz większą liczbę osób.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Nic z tego nie rozumiem ..

Nic z tego nie rozumiem .. Jak sok można "nasączyć" czymkolwiek - co on gąbka jest ? No a na dokładkę , nie dość że ktoś już się meczy z malarią to go jeszcze stado komarów pokąsa .. "pięknie". Jak już wymyślili jakiś toksyczny wabik na komary to trzeba nim nasączyć coś sztucznego a nie ludzi .

Skomentuj