Komary GMO jako sposób na redukcję populacji niebezpiecznych insektów

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Brytyjska firma biotechnologiczna Oxitec od jakiegoś czasu oferuje nową technologię do zwalczania komarów. Jest to bardzo sprytna metoda. Polega na wypuszczeniu do środowiska dużej ilości zmodyfikowanych genetycznie samców komarów, które potem mieszają się z lokalną populacją implementując gen bezpłodności następnemu pokoleniu insektów.

 

Firma Oxitec już w 2010 roku robiła testy tej technologii. Odbyło się to na Kajmanach i wypuszczono wtedy około 3 milionów komarów GMO. W efekcie populacja insektów spadła tam aż o 80%, więc uznano to za duży sukces. Następnym krokiem było zaproponowanie tej techniki komercyjnie, co właśnie nastąpiło.

 

Komary GMO są obecnie wypuszczane w Panamie. Oxitec produkuje na miejscu do 240 tysięcy zmodyfikowanych genetycznie insektów z gatunku Anopheles, które odpowiadają za rozprzestrzenianie się takich chorób jak denga czy malaria. Oczywiście stosowanie takich organizmów GMO niesie za sobą wiele kontrowersji, ponieważ nigdy nie można wykluczyć, że tak poważna ingerencja w naturę nie spowoduje nieprzewidzianych konsekwencji. Całkiem realne jest na przykład załamanie niektórych łańcuchów pokarmowych.

 

Nie można też wykluczyć, że dojdzie do jakichś mutacji tych stworzeń, co może doprowadzić do skutku odwrotnego od zamierzonego. Przedstawiciele Oxitec twierdzą, że traktują te zagrożenia bardzo poważnie i zawsze dokładnie kontrolują skuteczność ich metody. Można to jednak skwitować tak, że Monsanto również twierdziło, że DDT jest nieszkodliwe po czym okazało się, że jest inaczej.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Cezar

Jednym z naturalnych wrogow

Jednym z naturalnych wrogow komarow sa osy,juz oddawna zauwarzylem ze jak latem jest duzo os to jest malo komarow,w 2013 roku osy pojawily sie dosc pozno i komarow bylo od groma,ale w 2012 roku osy pojawily sie wczesniej juz koncem czerwca to komarow bylo malo.
Zreszta jestem hodowca pszczol to bardziej obserwuje przyrode.

Portret użytkownika Alphard z Hydry

Każdy organizm który

Każdy organizm który istnieje, jest częścią łańcucha, inaczej by nie istniał. Tak drastyczna ingerencja w genom, tego stworzenia, może zachwiać równowagę w takim ekosystemie. Wreszcie komary też są zjadane, a te stworzenia co zjadają komary, zjadają też inne.

Portret użytkownika Zax

Ciekawe, czy ktoś zadał sobie

Ciekawe, czy ktoś zadał sobie trud zbadania, jakie zmiany genetyczne przyniesie jedzenie tych nowych komarów przez drapieżniki. I jak to sumarycznie wpłynie na ekosystem. Zaraz może się okazać, że chcąc wytrzebić komary, ktoś wytrzebi połowę gatunków.

Skomentuj