Kolumbijski wulkan Nevado del Ruiz zagraża gwałtowną erupcją

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Kolumbijczycy mieszkający w pobliżu wulkanu Nevado del Ruiz są w niebezpieczeństwie. Aktywność sejsmiczna znacznie wzrosła tutaj. W ubiegłym tygodniu w regionie ogłoszono pomarańczowy poziom zagrożenia. Mimo, że mieszkańcom grozi niebezpieczna erupcja wulkanu, nie chcą wyjeżdżać

 

Rząd zarządził ewakuację osób mieszkających w promieniu 15 kilometrów od wulkanu. W pobliżu wulkanu rozwija się rolnictwo. Hoduje się tu bydło, uprawia się kukurydzę, ziemniaki, trzcinę cukrową i kawę. Bagatelizują zagrożenie odmawiając ewakuacji.

 

Nevado del Ruiz to aktywny wulkan w Kolumbii, położony około 130 km na zachód od stolicy kraju, Bogoty. Jest to jeden z najwyższych wulkanów w Kolumbii, osiągając wysokość 5 321 metrów.

 

Wulkan ten jest znany ze swojego niebezpiecznego charakteru i był już kilkukrotnie odpowiedzialny za wybuchy, które spowodowały straty materialne i ludzkie. Najtragiczniejszy z tych wybuchów miał miejsce w 1985 roku, kiedy to lawina błotna, wywołana erupcją wulkanu, zabiła ponad 23 000 osób.

 

Obecnie wulkan Nevado del Ruiz jest monitorowany przez naukowców, którzy starają się przewidzieć jego aktywność i zagrożenie dla ludności. W 2012 roku doszło do niewielkiej erupcji, która spowodowała ewakuację okolicznych wsi. Od tamtej pory wulkan pozostaje w stanie wysokiej aktywności i pod stałą obserwacją.

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"Kolumbijczycy mieszkający w

"Kolumbijczycy mieszkający w pobliżu wulkanu"  Czas szybko samtąd dupę w troki zbierać ! Nie mam racji ? No, tyle odemnie w rozwiązaniu problemu, koło wulkanu mieszkających. Inna sprawa będzie wtedy, kiedy od razu ze 100 na raz wulkanów zeropowduje, czy jakoś tak, wybuchnie ? Wtedy, nie będzie już gdzie uciec.Njlepiej na swój ostateczny koniec przyjdzie nam czekać tam, gdzie się akurat jest.Odkryto już dużo, za dużo dowodów, podpierających moje pomysły. Już kiedyś tak wulkany wybuchły.Nawet ryba rybę, nie zdążyła połknąć i już było PO !  katastrofie wulkanów. Ale się fajnie to w dziwach dowodów, zachowało do dzisiaj.

Skomentuj