Kolosalna eksplozja w kosmosie była 100 razy jaśniejsza niż wybuch supernowej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Astrofizycy zaobserwowali 16 czerwca 2018 roku, niezwykle silną kosmiczną eksplozję nieznanego pochodzenia. Została ona zlokalizowana 200 milionów lat świetlnych od Ziemi i była znacznie silniejsza niż wszelkie znane ludzkości wybuchy supernowych.

 

Odkrycie potwierdzili astronomowie w 12 profesjonalnych obserwatoriach. To co zaobserwowali jako pierwsi astronomowie używający teleskopu ATLAS na Hawajach, nazwano gigantyczną chmura cząsteczek poruszających się z prędkością 20 tys. km/s i o temperaturze 8900 stopni Celsjusza.

Źródło: Stephen Smartt/ATLAS

Naukowcy uważają, że eksplozja, która to wywołała była od 10 do 100 razy silniejsza niż typowa supernowa, czyli zjawisko, które podczas eksplozji emituje więcej światła i energii niż Słońce przez cały czas swojego istnienia.ze względu na skalę, zjawisko to nazwano po angielsku "the Cow", czyli "krowa", dlatego oficjalna nazwa tego fenomenu to AT2018cow. 

 

Dodatkowo zaskakujące było to, że tak potężne zjawisko trwało bardzo krótko. Zwykle do pełnej jasności supernowej trzeba poczekać kilka do kilkunastu dni, a w przypadku tego wydarzenia maksymalna jasność została osiągnięta zaledwie w ciągu dwóch dni.

Źródło: Stephen Smartt/ATLAS

Eksperci twierdzą, że dziwna eksplozja pojawiła się nagle z niczego i nic nie wskazywało na jej wystąpienie. Skomentowano również prędkość z jaką poruszała się zaobserwowana chmura naładowanych cząstek. Stwierdzono, że nauce znane są takie poruszające się chmury plazmy, ale żadna nigdy nie osiągnęła tak wielkiej jasności. 

 

Ponieważ nie wiadomo co to było, a najbliższy fenomen pokrewny do tego to wybuch supernowej, właśnie tak jest klasyfikowane to zjawisko. Astrofizycy jednak skłaniają się do tego, że to może być coś nowego, czego wcześniej nie odkryto, bo charakterystyka tego wybuchu była niepodobna do niczego co znaa nauka. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Do admina, napisz jakiś art o

Do admina, napisz jakiś art o płaskiej ziemi, zobaczymy ile czosnkowego hejtu się wyleję. I nie takiej że jakieś słonie czy trolle ją podtrzymują. Bo tak opisałeś ostatnio tą teorie, prześmiewając ją jednocześnie. Ale że wszechświat jest jakimś hologramem, czy programem komputerowym, to aż piałeś z zachwytu. I to mnie zastanawia, po której jesteś stronie. Goje to faktycznie są barany do strzyżenia i jednocześnie nie dziwię się im że nami tak gardzą. Bo to tak jak z krowami czy koniami, które lecą z spowrotem do płonącej obory czy stajni.

kolo21

Portret użytkownika tonydml

Najzabawniejsze jest to, że

Najzabawniejsze jest to, że zwolennicy jednej i drugiej teorii są gotowi się pokroić za swoje argumenty, a nawet, być może zniszczyć nawzajem?

Tymczasem jaka by prawda nie była, nie ma to ŻADNEGO wpływu na życie wszystkich dyskutujących.

A nawet jeśli - ktoś z nas poznał by prawdę ABSOLUTNĄ w temacie - to jaka z niej korzyść, skoro inni by nie chcieli jej przyjąć, zostali przy własnym zdaniu? Tylko jeszcze większa deprecha wtedy z powodu niezrozumienia przez innych Biggrin

Portret użytkownika keri

Hehe, Wiktoryjek zdania nie

Hehe, Wiktoryjek zdania nie potrafi poprawnie napisać, a innych do szkoły wysyła.

Naucz się pisać, zacznij myśleć i zrozum, że zostałeś zindoktrynowany w edukacji szkolnej przez co wierzysz w bzdury wymyślone w podręcznikach.

Nie ma żadnego dowodu na to, że Ziemia jest kulką i obiega Słońce. Żadnego dowodu! Rozumiesz? To tylko hipoteza. Jest to błędna hipoteza, ponieważ zwykłe obserwacje i pomiary, które każdy może przeprowadzić dostarczają dowodów na fałsz tej hipotezy.

Nie uważam, że Ziemia jest płaska, lecz na pewno nie żyjemy na zewnątrz kulki.

Wiktoryjek pewnie uważa, że są tylko dwie hipotezy - jego wyprasowany rozumek więcej nie pomieścił, bo bał się, że może się od tego pognieść Biggrin

Portret użytkownika Łukasz_Inny

Płaska ziemia to jeszcze

Płaska ziemia to jeszcze większa hipoteza obalona empirycznie przez Kolumba Smile

Daj mi proszę dowód na płaskość ziemi to będę krzewił twoją wiarę Smile

Lećcie żesz więc na tę antarktydę , wystrzelcie się w kosmos - już podobno jakiś płaskoziemca próbował - jakie wrażenia ? co was ściąga w dół ?

Strony

Skomentuj