Kolonizacja Wenus i Marsa - szanse i zagrożenia

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Entuzjaści kolonizacji kosmosu twierdzą, że tylko międzyplanetarna ekspansja może uratować ludzkość przed zagładą. Mieszkańcy Ziemi realizują już pierwsze kroki mające na celu zbudowanie pierwszych kolonii na Marsie, lecz drugim, równie interesującym kandydatem do zamieszkania jest planeta Wenus.

 

Zainteresowanie budową specjalnych obiektów mieszkalnych na innych planetach rośnie z miesiąca na miesiąc. Jest to zadanie bardzo trudne do zrealizowania, ale podobno nie ma rzeczy niemożliwych. Zimny i pustynny Mars, oraz piekielna Wenus to ciała niebieskie, na których ludzkość z powodzeniem może się osiedlić.

 

Wenus nie bez powodu określana jest jako siostra Ziemi. Obie planety posiadają zbliżone rozmiary. Przyspieszenie grawitacyjne Ziemi wynosi około 9,807 m/s2. W przypadku Wenus jest to 8,87 m/s2, a Marsa - tylko 3,711 m/s2. Niski poziom grawitacji ma bardzo zły wpływ na zdrowie człowieka, powoduje między innymi choroby mięśni i kości. Jeśli ludzie chcą przeżyć na Czerwonej Planecie, muszą w jakiś sposób rozwiązać ten problem.

 

Należy pamiętać, że Wenus jest planetą najbliższą Ziemi, więc transport ludzi i materiałów trwałby znacznie krócej niż w przypadku Marsa. Zaś tzw. okna startowe występują znacznie częściej niż dla innych planet. Na Wenus panują wyjątkowo surowe warunki, ale jesteśmy w stanie je zmienić, tak aby były bardziej przyjazne dla człowieka.

Źródło: ESA

Temperatura przy powierzchni wynosi od 437°C do nawet 500°C. Ciśnienie atmosferyczne jest ponad 90 razy większe niż na Ziemi, a niezwykle gęsta atmosfera składa się głównie z dwutlenku węgla. Naukowcy proponują abyśmy rozmieścili gigantyczne lustra tak aby odbijały promieniowanie słoneczne, tym samym prowadząc do ochłodzenia planety. Ewentualnie moglibyśmy również rozpylać w tamtejszej atmosferze odpowiednie chemikalia aby obniżyć temperaturę, zmniejszyć ilość CO2 i doprowadzić do opadów deszczu. W tym czasie, ludzie mogliby przebywać w "podniebnych miastach" - statkach powietrznych, zawieszonych na odpowiedniej wysokości. W bliżej nieokreślonej przyszłości, gdy temperatura na powierzchni Wenus będzie wystarczająco niska, ludzie będą mogli zacząć budować swoje osiedla zakładając, że będzie to w ogóle wykonalne.

Źródło:  Advanced Concepts Lab/NASA Langley Research Center

Mars to zupełnie inna historia. Powierzchnia Czerwonej Planety jest bardziej przyjazna, ale kolonizatorom będą przeszkadzały burze piaskowe, które mają tam charakter globalny. Niską temperaturę można podnieść na różne sposoby, np. poprzez sztuczne wywołanie globalnego ocieplenia. Elon Musk proponował nawet abyśmy zrzucili bomby termojądrowe na marsjańskich biegunach, co według niego jest tanim i skutecznym sposobem na stosunkowo szybkie ocieplenie planety.

 

Mars, jak wspominaliśmy wcześniej, posiada słabą grawitację, co jest poważnym problemem dla przyszłych kolonizatorów. Planeta jest mniejsza od Ziemi o około 50% i panuje tam bardzo niskie ciśnienie. W przeciwieństwie do Wenus, nie musielibyśmy tworzyć "latających miast" - moglibyśmy natychmiast przystąpić do budowy lądowych osiedli a nawet rozpocząć hodowlę roślinności. Jest to coś, z czym naukowcy eksperymentują u nas na Ziemi.

 

Jak widać,  gorąca Wenus i zimny Mars to dwa zupełnie odmienne światy, które posiadają pewne cechy wspólne. Pojawia się konieczność wpłynięcia na temperatury i zapewnienia sobie odpowiednich zapasów tlenu. Ludzie, którzy zechcą się osiedlić na obcej planecie, potrzebują skutecznej ochrony przed promieniowaniem kosmicznym. Nie wiemy nawet czy możliwe jest aby nasz gatunek ludzki mógł rozmnażać się poza naszą planetą. Warunki panujące na Marsie i Wenus mogą spowodować, że człowiek zacznie cierpieć na zupełnie nieznane nam dotychczas choroby. Ogólnie rzecz biorąc - kolonizacja innej planety jest możliwa, ale niezwykle ryzykowna.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Z tymi fantastami, którzy

Z tymi fantastami, którzy wymyślają takie pierdoły jest tak jak i z urzędnikami, którzy w swojej nadmiarowości muszą się czymś "wykazać" by było wiadomo za co pieniądze biorą i tyle. A zarówno jedni jak i drudzy są zbędni - z tym że ci drudzy na dokładkę są szkodliwi - ale wszyscy razem i tak istnieją tylko dlatego, że ktoś im stworzył "miejsce pracy" będąc czyimiś znajmomymi i "podpiętymi" pod kogoś .. Wszyscy jednak tworzą system, który można nazwać "dominem" i aby się ich pozbyć wystarczy przewrócić ten pierwszy klocek na samym jego początku a potem polecą już wszyscy.

Portret użytkownika Henio Skwalen

Polityków, globalistów,

Polityków, globalistów, urzędasów, celebrytów, telewizyjnych pajacy i inne ścierwo żyjące z pracy rąk innych, natychmiast wsadzić w rakiete elona muska i wysłać na marsa a jak nie to do oceanu niech spadnie. Oj jak ten świat by odetchnął.

Portret użytkownika Wioleta Walke

Nie zgadzam się z tym, gdyż

Nie zgadzam się z tym, gdyż kto by wtedy zarządzał tym całym motłochem. Gdyby telewizja upadła to ludzie oszaleli by nie mając żadnego oparcia w prawdzie. Polak musi mieć bat nad glową, musi mieć odbiornik którego będzie się słuchał, musi mieć władzę w postaci polityków oraz urzędników którzy egzekwują te przepisy. Polacy cieszą się z nowych podatków które wymyślają politycy gdyż dzieki temu rosja nas nie napadnie. Musimy płacić nawet 40 złoty za litr ropy i 60 zł za bochenek bo pieniądze są potrzebne ukrainie na wojnę z rosją. Polacy boją się że putin zaatakuje i zrobią wszystko co powie telewizja. Tam siedzą młodzxi wykształceni eksperci i rzetelni dziennikarze a nie żule. Trzeba zacisnąć pasa zrezygnujmy z kolejnego piwka albo małpki lub szlugów, płacmy wyższe podatki i daniny. Chlebek raz w tygodniu, przecież wojna tuż tuż w każdej chwili putin wejdzie. Powinniśmy zbierać chrust dla leśniczego aby wysyłał go na ukrainę dla wojska, nie chodźmy na baseny i do kina ani do knajpy gdyż te pieniądze powinniśmy przeznaczyć na pomoc. Z wielu rzeczy trzeba natychmiast zrezygnować, masz ziemię to oddaj, masz za dużo samochodów nie ładnie oddaj trochę... itd  Poza tym pracować więcej i ciężej, nie zastanawiać się, szczepić się, polityków słuchać  bo tylko to może nas uratować.

 

Portret użytkownika Jetson Pleiadian

dowiedzenie się wszystkiego

dowiedzenie się wszystkiego 
https://aronjasnowidzdiagnosta.blogspot.com/
w 2034 Słowianie Polacy będą zabrani Na Plejady statkami cygarami cigar ufo wciągani wzlatujący w powietrze ciekawe jak to dogadają z rządem i przebywają Od Nich Plejadianie nazywające się Dzieci Indygo wśród Polaków wspierają i wspólnie czekają na zabranie Do Plejad 
Jezus Chrystus pochodzi z świata ufo przybył i wrócił 
szkoda że ludzie nie wiedzą że są Słowianami nieedukuje się o tym tylko gani złączenie z Rosją dla Siły i bezpieczeństwa lepiej być z Rosją zamiast przeciw wykończyli Słowian dobrane kraje wykończyliby Słowian w Rosji
a ludzie względem Plejadian do których będą zabrani żeby byli cisi telepatyczni tak jak oni 

Portret użytkownika Q

Ja lubie fantastykę ale

Ja lubie fantastykę ale głupot nie znoszę.. Nad ziemskim klimatem nie potrafią zapanować, deszczu wywołać, suszy zapobiec, ocieleniu czy ochłodzeniu a już snują plany terraformowania wenus.. która jest równie "przyjazna" pod kolonizację jak wnętrze wulkanu. Najpierw niech ludzkość przestanie się zachowywać jak wirus, który koniecznie musi znaleźć nowego "żywiciela" a potem pogadamy o zasiedlaniu nowych planet. Wszystkie lądy na ziemi już zaanektowano, zabito tubylców, zagrabiono złoto .. i co ... rabować nie ma już czego to o innych światach się myśli ?! Całe szczęście nie mają tam czym polecieć i niech tak pozostanie.. Proces formowania ziemi by była przyjazna powstaniu życia zajęło naturze setki milionów lat .. a oni by chcieli pewnie w tydzień się wyrobić.. Jesteśmy bardzo prymitywną rasą, która dopiero niedawno oderwała się od ziemi w swoich samolotach a loty kosmiczne wciąż są jedynie myśleniem życzeniowym, o czym więc mowa ? Terraformowaniu podaje się planety, które mają odpowiedni potencjał a nie te które są jałowymi światami z których formowania nawet natura zrezygnowała.

Portret użytkownika Tomek Skowronek

"Nad ziemskim klimatem nie

"Nad ziemskim klimatem nie potrafią zapanować, deszczu wywołać, suszy zapobiec" 

Najstarsi foliarze powiadajo że uny te katastrofy wywołujo bo majo takie ustrojstwo do tego. Kraje podtapiają ulewami, suszę i pożary wywołują, huragany a nawet trzęsienia ziemi. Wiadomo że istnieją na świecie jakieś dziwaczne instalacje anten i elektrownie w pobliżu niby to do badania atmosfery Smile Oczywiście to tylko teoria spiskowa Smile takie sajens fikszyn, dla foliarzy.

 

Portret użytkownika KittySlayer

 

 

Gwiazdy powstają, żyją i umierają.

Nasze słońce nie jest młodzieniaszkiem ale ma już z górki, nie jest na szczęście dla nas jakimś starym prykiem ale spokojnie zanim Słońce wyciągnie kopyta to minie 5 czy 6 miliardów lat.

Gdy Słońce zacznie wędrówkę na "tamten świat", to zacznie się rozszerzać i pochłonie te planety, które są najbliżej niej i przenoszenie się ludzi na Wenus nie jest najlepszym pomysłem, bo
ta planeta jest bliżej Słońca niż Ziemia, już lepiej ewakuować się na Marsa, bo ten jest dalej od Słońca niż Ziemia.

Poza tym pozostawanie w układzie słonecznym nie jest dla nas
zalecane, bo za około 200 milionów lat orbity planet w układzie słonecznym staną się niestabilne - już zaczyna sie jeżyć włos na głowie, gdyby jednak nic katastrofalnego dla Ziemi z tego nie wynikło i ta przetrwała, to przed "nami" kolejna atrakcja,

bo za około 500 milionów lat w "okolicach" Ziemi nastąpi prawdopodobnie rozbłysk gamma lub wybuch hiperenergetycznej supernowej. 
Powstałe w wyniku tych zjawisk promieniowanie gamma może spowodować masowe wymieranie, zakładając, że będziemy jeszcze
tutaj czyli na Ziemi albo czy w ogóle będziemy jeszcze, gdybyśmy jednak byli i to przetrwali to,

za około 800 milionów lat zawartość CO2 (tak tego CO2, który oszołomy chcą wyeliminować z naszej Ziemi), będzie tak niska, że 
fotosynteza nie będzie możliwa, wymrą rośliny, O2 zniknie i w efekcie zwięrzęta w tym i ludzie.

Ale żeby nie było za dobrze to te powyższe scenariusze są przewidziane ale dosyć odległe i czekamy na ich realizację, są jednak atrakcje które mogą się zdażyć w każdej chwili np. w postaci kilkukilometrowej asteroidy,która może sobie trzsnąć w Ziemię nawet jutro i która skróci ludzkie męki związane z niepewną dla nas przyszłością poza tym czekamy również
na superwulkan, który również może sobie w każdej chwili  kichnąć i to kichnięcie najpierw nas trochę podgrzeje potem zamrozi aby ostatecznie zredukować liczbę ludzi do może kilkudziesięciu tysięcy w dobrym układzie, pomijam inne atrakcje
które na nas nieuchronnie czekają aby za bardzo nie straszyć nikogo, bo życie ludzkie jest tak krótkie i kruche, że nie ma co sobie zawracać gitary jakimiś katastrofami, które i tak nastąpią a na które nie mamy żadnego wpływu.

I tym "optymistycznym" akcentem zakończę mój wywód - dziękuję za uwagę.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika Mati Borson

Słońce jest nad nami około 5

Słońce jest nad nami około 5 tys KM i nie ma milionów lat, a około 6 tys. i zatacza okrąg po płaskiej stacjonarnej Ziemi z krórej nic i nikt nie moze sie wydostać, bo kosmosu jaki jest przedstawiany w TV nie istnieje. 

Jana 3:13-21 UBG

A nikt nie wstąpił do nieba, tylko ten, który zstąpił z nieba, Syn Człowieczy, który jest w niebie.

Portret użytkownika Q

Nie potrafisz nawet właściwej

Nie potrafisz nawet właściwej jednostki użyć bo "KM" to jednostka mocy ... koń mechaniczny - a kilometr pisze się tak "km". Co do reszty to .. szkoda gadać .. Jak dla mnie, to możesz sobie nawet wierzyć, że słońce jest z żółtego sera a księżyc z białego .. nic to nie zmieni w twoim przypaku.

Portret użytkownika ba

I Biblia to potwierdza ale

I Biblia to potwierdza ale wybawienie dla ludzkości przyjdzie z :

Mateusza 24 : 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Judy 1: 14  O nich też prorokował siódmy w linii od Adama, Henoch,+ gdy powiedział: „Oto przyszedł Jehowa ze swymi świętymi miriadami,+ 15  aby nad wszystkimi dokonać sądu+ i aby wszystkim bezbożnym udowodnić winę w związku ze wszystkimi ich bezbożnymi uczynkami, które bezbożnie popełnili, oraz w związku ze wszystkimi szokującymi rzeczami, które mówili przeciwko niemu bezbożni grzesznicy”.+

Objawienia 6: 15  A królowie ziemi i najznamienitsze osobistości, i dowódcy wojskowi, i bogaci, i silni, i każdy niewolnik, i każdy wolny ukryli się w jaskiniach i w skalnych masywach+ gór. 16  I mówią do gór i do masywów skalnych: „Padnijcie na nas+ i ukryjcie nas przed obliczem Zasiadającego na tronie+ i przed srogim gniewem Baranka,+ 17  ponieważ nadszedł wielki dzień+ ich srogiego gniewu,+ a któż zdoła się ostać?”+

Psalm 37:   Złoczyńcy bowiem zostaną wytraceni,+lecz pokładający nadzieję w Jehowie — ci posiądą ziemię.+ ו [Waw] 10  I jeszcze tylko chwilka, a już nie będzie niegodziwca;+i zwrócisz uwagę na jego miejsce, a już go nie będzie.+ 11  Lecz potulni posiądą ziemię+i naprawdę będą się wielce rozkoszować obfitością pokoju.+

Mateusza 5:  „Szczęśliwi łagodnie usposobieni,+ gdyż oni odziedziczą ziemię.+

Objawienia 21:  Wtedy usłyszałem donośny głos od tronu, mówiący: „Oto namiot+ Boga jest z ludźmi i On będzie przebywać+ z nimi, a oni będą jego ludami.+ I będzie z nimi sam Bóg.+  I otrze z ich oczu wszelką łzę,+ i śmierci już nie będzie+ ani żałości, ani krzyku, ani bólu już nie będzie.+ To, co poprzednie, przeminęło”.+  I Zasiadający na tronie+ rzekł: „Oto czynię wszystko nowe”.+ Mówi też: „Napisz, ponieważ słowa te są wierne i prawdziwe”.

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika xoxo

Daj jakieś dowody, że

Daj jakieś dowody, że zawartość biblii to nie stek bzdur i bajek zmyślonych przez i dla pastuchów. Gorzej jeśli to jakaś inna religia jest tą prawdziwą, a takie biblijne oszołomy jak ty trafią do jakiegoś hadesu czy co tam maja ini.

Portret użytkownika ba

Tu jest odp. na twoje pytanie

Tu jest odp. na twoje pytanie :

Mateusza 7: 16  Rozpoznacie+ ich po ich owocach. Czyż zbiera się z cierni winogrona albo z ostu figi?+ 17  Podobnie każde drzewo dobre wydaje owoc wyborny, ale każde drzewo spróchniałe wydaje owoc bezwartościowy;+ 18  drzewo dobre nie może rodzić owocu bezwartościowego ani nie może drzewo spróchniałe wydawać owocu wybornego. 19  Każde drzewo nie wydające wybornego owocu zostaje ścięte i wrzucone w ogień.+ 20  Rzeczywiście więc rozpoznacie ich po ich owocach.+ 21  „Nie każdy, kto do mnie mówi: ‚Panie, Panie’, wejdzie do królestwa niebios, lecz tylko ten, kto wykonuje+ wolę mego Ojca, który jest w niebiosach.+ 22  Wielu mi powie w owym dniu: ‚Panie, Panie,+ czyśmy w twoim imieniu nie prorokowali i w twoim imieniu nie wypędzali demonów, i w twoim imieniu nie dokonywali wielu potężnych dzieł?’+ 23  Ale ja wtedy im wyznam: Nigdy was nie znałem , Odstąpcie ode mnie, czyniciele bezprawia.+

Np. czy religia która błogosławi wojny może być prawdziwa ???

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika xoxo

Czyli biblia jest prawdziwa,

Czyli biblia jest prawdziwa, bo tak jest w biblii napisane. No zayebisty argument. A przeczytałeś stary testament? Tam w imię boga mają mordować i to nie raz. Do tego czy religia, w ktłórej bóg zezwala na niewolnictwo i instuuje jak bić niewolników, może być prawdziwa? Rzuć w cholerę tę książkę pełną bzdur, krwi, nienawiści i obrzydliwości, bo jak widać po twoich wpisach, psychikę zryła ci już totalnie.

Portret użytkownika ba

Mateusza 11: 25  W owym

Mateusza 11: 25  W owym czasie Jezus, odezwawszy się, rzekł: „Publicznie wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, ponieważ ukryłeś te rzeczy przed mędrcami i intelektualistami, a objawiłeś je niemowlętom.+

Łukasza 10: 21  W tejże godzinie rozradował się+ w duchu świętym i rzekł: „Publicznie wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, ponieważ starannie ukryłeś te rzeczy przed mędrcami+ i intelektualistami, a objawiłeś je niemowlętom. Tak, Ojcze, ponieważ uznałeś za dobre to uczynić.

1 koryntian 1: 19  Napisano bowiem: „Sprawię, że zginie mądrość mędrców,+ i odtrącę inteligencję intelektualistów”.+

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Strony

Skomentuj