Kolonizacja Układu Słonecznego może być niemożliwa. Loty poza Ziemię są zbyt niebezpieczne dla astronautów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Czy kolonizacja innych planet jest w ogóle możliwa? Choć ludzkość przymierza się do załogowego lotu kosmicznego i wybudowania stałej osady na Czerwonej Planecie, wciąż tak naprawdę nie wiemy, czy człowiek będzie w stanie przetrwać i rozmnażać się w tak trudnych warunkach. Najnowsze badania pokazują, że życie poza Ziemią może być o wiele trudniejsze, niż zakładano dotychczas.

 

Międzynarodowy zespół naukowców sprawdził stan zdrowia 11 astronautów, którzy przebywali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Badacze skupiali swoją uwagę na żyle szyjnej wewnętrznej, która jest głównym naczyniem żylnym odprowadzającym krew z głowy w dół przez szyję. Okazało się, że wśród sześciu astronautów, w ciągu zaledwie 50 dni rozwinął się zastój lub wsteczny przepływ krwi. U jednego członka załogi stwierdzono również skrzeplinę w żyle szyjnej wewnętrznej.

 

Naukowcy nie do końca rozumieją, jakie mogą być tego konsekwencje, lecz nie ma wątpliwości, że ta dolegliwość jest potencjalnie niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia i życia. W związku z powyższym, zespół stwierdził, że należy dokładniej przyjrzeć się kwestiom zdrowotnym, zanim zaczniemy wysyłać ludzi w kosmos.

Na Ziemi to właśnie dzięki grawitacji, krew przemieszcza się z głowy do reszty ciała. Inaczej sytuacja wygląda na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie astronauci doświadczają mikrograwitacji. Problemy z przepływem krwi mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia astronautów.

 

Grawitacja na Marsie jest znacznie mniejsza niż na Ziemi. Nie wiadomo, w jaki sposób na dłuższą metę wpłynęłoby to na stan zdrowia kolonizatorów. Dzięki postępom w nauce jesteśmy w stanie pokonać bariery technologiczne, lecz nie ma pewności, czy technologia rozwiąże wszystkie nasze problemy, związane z lotami w kosmos.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

No to jak to w końcu z tymi

No to jak to w końcu z tymi lotami? Byli na księżycu czy nie byli? W 1969 było bezpiecznie a teraz już bezpiecznie nie jest? A poza tym jak twierdzi naza utraciliśmy "jakąś" potrzebną do lotów w kosmos wiedzę? Te pierdoły mnie poprostu rozwalają, wasze astro-głupki to cyrkowcy bez jakiejkolwiek wiedzy o procedurach które w warunkach prawdziwej stacji kosmicznej powinny być widoczne na każdym kroku, to już ruscy aktorzy iss lepiej się pod tym względem sprawują, stwarzając pozory prawdziwej niebezpiecznej misji. Ale wierzcie sobie w co chcecie. Dla mnie temat kosmosu jest zakończony, nie było i nie ma żadnych statków kosmicznych, to tylko cyrk by doić plebs z kasy.

 

"Łatwiej jest oszukać ludzi niż przekonać ich, że zostali oszukani" M.Twain

Plan dnia na trudne czasy: siłówka - sprawnościówka - strzelnica - medytacja.

Portret użytkownika Gazior

Tyle lat latają na orbitę-

Tyle lat latają na orbitę- rzekomo, siedzą tam po kilka miesięcy i jakoś nikt nie umarł. A teraz raptem wymyślają kolejną wymówkę, że niby w kosmos nie da się lecieć, bo szkodzi. Faktycznie, im bliżej planów załogowej misji tym gorzej. Chyba rzeczywiście z tym podróżowaniem w kosmos to jest jakaś lipa.

Portret użytkownika Trollino

Tak tak, kosmosu nie ma.

Tak tak, kosmosu nie ma. Ziemia jest płaskim trójkątem kwadratowym o wyglądzie graniastosłupa z kształtem kulistym. Słońce to żarówka na górze, która wisi na sznurku.

Teraz wracaj do zakładu bez klamek...

Skomentuj