Kolonizacja Marsa może oznaczać eksterminację marsjańskiego życia

Kategorie: 

Źródło: NASA

Mars jest najbliższą nam planetą, gdzie może istnieć życie pozaziemskie. W ciągu dekady, ludzie zamierzają skolonizować ten obcy świat. Gdy to nastąpi, dojdzie do zderzenia przywleczonego ziemskiego życia z tym hipotetycznym marsjańskim.

 

Jeśli Mars jest pozbawiony jakiegokolwiek życia, nic nie będzie stało na przeszkodzie ku kolonizacji. Jednak jeśli Czerwona Planeta skrywa życie bakteryjne, pojawienie się pierwszych ludzi może zagrozić jego istnieniu. Osiedlając się na Marsie możemy je zniszczyć, przez co nigdy nie dowiemy się, czy planeta kiedykolwiek posiadała rodzime życie.

 

David Weintraub, profesor astronomii na Uniwersytecie Vanderbilt twierdzi, że powinniśmy zrobić wszystko, aby nie doszło do zanieczyszczenia Czerwonej Planety ziemskimi bakteriami. Naukowiec zwrócił uwagę, że wszystkie sondy agencji NASA przechodzą przez sterylizację, zanim wyruszą w przestrzeń kosmiczną. Dotyczy to także marsjańskich łazików.

Dzięki sterylizacji, istnieje bardzo niewielkie prawdopodobieństwo zanieczyszczenia biologicznego Marsa. W trakcie długiej podróży na Czerwoną Planetę, wszelkie bakterie, które w jakiś sposób zdołałyby przetrwać proces sterylizacji, najprawdopodobniej wyginęłyby podczas ekspozycji na promieniowanie kosmiczne. Również po osiągnięciu celu, ziemskie bakterie nie przetrwałyby surowych warunków na powierzchni tej planety. Jeśli na Marsie w ogóle istnieje życie bakteryjne to zapewne skrywa się pod powierzchnią.

 

Astronom David Weintraub wskazuje, że zbudowanie ludzkich kolonii na Czerwonej Planecie będzie oznaczało zniszczenie marsjańskiego życia, dlatego zdecydowanie powinniśmy wstrzymać się z tym planem i skupić się na badaniu Marsa z pomocą zrobotyzowanych łazików do czasu, aż potwierdzimy obecność życia pozaziemskiego. Jeśli zanieczyścimy ten świat ziemskimi bakteriami, dalsze poszukiwania marsjańskiego życia mogą stracić sens.

Mamy więcej powodów, aby tymczasowo zrezygnować z podboju Marsa. Równie dobrze może się okazać, że to nie my możemy zagrozić życiu na Czerwonej Planecie, lecz tamtejsze życie może zagrozić ludzkości. Jeśli będziemy organizować regularne loty na obcą planetę, Ziemia może zostać zanieczyszczona bakteriami z Marsa. Kto wie, jak wielkie może to nieść ze sobą zagrożenia?

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Naukowcy to niech lepiej się

Naukowcy to niech lepiej się martwią o groźne bakterie i wirusy, które dotąd były uśpione w torfie wiecznej zmarzliny, a które teraz są uwalniane, ponieważ granica wiecznej zmarzliny rok w rok przesuwa się coraz bardziej ku północy.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika kapitan ameryka

Eksterminacje życia na Marsie

Eksterminacje życia na Marsie przez ludzi,a nastepnie ludzie zniszcza samych siebie jak na ziemi.Logika ludzka głópota,po co kolonizować coć co i tak człowiek zniszczy?Człowiek nie jest gotowy na kolonizacje innych światów.Obcy na to nie pozwolą bo widzą co czlowiek zrobił z ziemią.Nie pozwola na rozprzestrzenianie sie ziemskiej patologii.

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Portret użytkownika Kwazar

Pomysł z kolonizacją Marsa to

Pomysł z kolonizacją Marsa to obecnie temat tak radośnie chwytliwy, że mało kto zastanawia się nad sensownością tego przedsięwzięcia.Teraz, żeby było jeszcze dziwniej zaczynamy zamartwiać się eksterminacją marsjańskiego życia gdy tymczasem na Ziemi BEZPOŚREDNIO koło nas, doświadczamy powszechnego wymierania.Najlepszym miejscem do życia dla człowieka jest Ziemia.O nią najpierw nauczmy się dbać jak należy. ZIEMIA TO NASZ JEDYNY DOM i jeszcze bardzo długo nie będzie innego.

Portret użytkownika Max 1983

Po co na Marsa??Tam nie ma

Po co na Marsa??Tam nie ma czego niszczyć, krajobraz jak po wojnie atomowej żadnej przyrody itp.To zbyt mało ambitne zadanie dla człowieka.Człowiek powinien poszukać jakiejś pięknej ,pełnej niesamowitej flory i fauny planety,najlepiej zamieszkałej już przez jakieś prymitywne ale czujące istoty.Można by zrobić z nich niewolników ,planete eksploatować do granic możliwości ,zanieczyszczać ,wywoływać wojny o surowce....tyle mozliwości.Wierze w człowieka i w to że znajdzie taka planetę do zniszczenia.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Strony

Skomentuj