Kolonizacja Ameryki Północnej i Południowej spowodowała globalne ochłodzenie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców z University College London pokazują, jak historyczna kolonizacja Ameryki wpłynęła na klimat na Ziemi. W wyniku przetrzebienia tamtejszej ludności nastąpił nagły wzrost roślinności, która zaczęła pochłaniać znacznie większe ilości dwutlenku węgla i tym samym przyczyniła się do globalnego ochłodzenia.

 

Angielscy naukowcy ustalili, że pod koniec XV wieku, Amerykę Północną i Południową zamieszkiwało około 60 milionów ludzi. Podczas europejskiej kolonizacji tych kontynentów wymordowano około 90% populacji. Badacze szacują, że w ciągu 100 lat, liczba rdzennych mieszkańców Ameryk spadła do zaledwie 5-6 milionów.

 

Naukowcy skupili się na terenach uprawnych, które w wyniku kolonizacji Europejczyków mogły stać się bezużyteczne. Mowa o około 56 milionach hektarów ziemi – obszarze o powierzchni większej od współczesnej Hiszpanii. Ustalono, że gdyby wszystkie tereny uprawne zostały pokryte bujną roślinnością, stężenie CO2 w atmosferze mogłoby spaść o 7-10 ppm.

Zdaniem badaczy, wymordowanie rdzennej populacji Ameryki przyczyniło się do ochłodzenia klimatu. Kolonizacja tej części świata wpisuje się w okres, zwany małą epoką lodowcową, który rozpoczął się w XVI wieku i prawdopodobnie była jednym z czynników, powodujących ochłodzenie.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

A tak przy okazji... Podobno

A tak przy okazji... Z tego co się orientuję, zbrodnia przeciwko ludzkości, w świetle prawa nie ulega przedawnieniu... Czy kraje które wymordowały Indian, odpowiedziały za ludobójstwo??? Czy Watykan który zdziesiątkował Pogan, odpowiedział za swoje zbrodnie???

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Easy Rider

Grenlandia była ok. 1000 lat

Grenlandia była ok. 1000 lat temu zielona (stąd nazwa) - też z powodu działalności człowieka? W naszej strefie panował klimat porównywalny z obecnym śródziemnomorskim, stąd też powszechna była uprawa winorośli i nikt się nie przejmował tym, że jest za ciepło.

Czyli okazuje się, że również jak jest za mało CO2 - też źle. Jak się nie obrócić, to d... z tyłu. Ale w tym szaleństwie jest metoda - chodzi o to, żeby nie walczyć z globalnym "ocipieniem" przy pomocy wzrostu roślinności, tylko przy pomocy podatków, które trafiają do lichwiarzy. To może uderzyć głównie w Polskę, mającą największe w Europie zasoby leśne.

Portret użytkownika SurvivorMan

Jeśli Grenlandia 1000 lat

Jeśli Grenlandia 1000 lat temu była zielona, to tylko dlatego że Matka Natura tak chciała! 
To że Grenlandia była dawno temu zielona, nie upoważnia pasożyta zwanego potocznie "człowiekiem cywilizowanym" do decydowania za Matkę Naturę, jaki ląd ma być zielony, a jaki nie!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj