Kolizje kosmiczne mogły spowodować przeobrażenia Urana oraz Neptuna

Kategorie: 

Źródło: NASA

Gazowe giganty Układu Słonecznego – Uran i Neptun – są do siebie podobne pod wieloma względami, jednak posiadają też zaskakujące różnice. Astronomowie od dawna próbują dowiedzieć się skąd biorą się te rozbieżności. Ostatnie badania pokazują jednak, że ich przyczyną mogą być dwie gigantyczne kolizje.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Royal Astronomical Society pokazało w jaki sposób kosmiczne kolizje mogły oddzielić od siebie planety. Uran oraz Neptun posiadają wiele wspólnych cech. Planety mają niezwykle podobną budowę, jednak Neptun jest o około 18% cięższy. Lodowe giganty posiadają również podobne księżyce o specyficznym, nieregularnym kształcie.

W ramach badań planetolodzy przeprowadzili symulacje, aby sprawdzić, w jaki sposób uderzenia mogły wpłynąć na planety. Uran oraz Neptun zostały uderzone przez planetoidę o masie od jednej do trzech razy większej od masy Ziemi. Kluczowy był jednak przebieg kolizji. Zdaniem naukowców uderzenie ukośne jest najlepszym wytłumaczeniem powstawania Urana, ponieważ wyrzucony materiał mógł spowodować uformowanie się księżyców. W przypadku Neptuna najbardziej prawdopodobna jest silna, bezpośrednia kolizja, która wpłynęła na jądro planety.

„Wyraźnie pokazujemy, że początkowo planety formowały się w niemal identyczny sposób. Prawdopodobne kolizje spowodowały jednak powstanie znacznych różnic a budowie Urana oraz Neptuna.” – wyjaśnił współautor badan – Ravit Helled z Uniwersytetu w Zurychu.

Lodowe giganty zostały zbadane przez sondę Voyager 2 odpowiednio w 1986 oraz 1989 roku. Dzięki zebranym informacjom naukowcy mogą udoskonalić modele planet oraz zbadać w jaki sposób zostały one uformowane. Najnowsze odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Royal Astronomical Society.

Powyższy artykuł pochodzi z portalu

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Estrban

Admi piszę (przepisuje)

Admi piszę (przepisuje) astronomię na nowo. Wszystkie podręczniki do nauki astronomii oraz wiedzą akademicka mówią, że Neptun i Uran są planetami gazowymi, natomiast w pierwszym słowie admin twierdzi,że są to "lodowe giganty układu słonecznego". Ja tu teraz żyć? :-D:-D:-D:-D

Portret użytkownika emel

Nie ma w tym niczego złego.

Nie ma w tym niczego złego. Lodowe giganty to jak najbardziej porawny termin dotyczący planet Neptun i Uran.

Określeniem gas giant określa się planety złożone głównie z wodoru i helu. Po dokładniejszych obserwacjach okazało się, że Uran i Neptun mają inny skład chemiczny - skłądają się z cięższych pierwiastków, stąd określenie "lodowe giganty" funkcjonujące chyba od lat 90.

 

 

Skomentuj