Kolizja gwiazd w pobliżu Układu Słonecznego może odpowiadać za to, że na Ziemi jest tak dużo złota

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z Columbia University i University of Florida w USA odkryli ślady zderzenia dwóch gwiazd neutronowych, które miało miejsce w pobliżu Układu Słonecznego około 4,3 miliarda lat temu. Prawdopodobnie skutkowało to powstaniem czarnej dziury i było też źródłem obecności w Układzie Słonecznym tak wielu pierwiastków chemicznych

 

W czasopiśmie Nature przedstawiono wyniki prac zespołu analizującego możliwą ewolucję Układu Słonecznego. Amerykańscy astronomowie  twierdzą, że odkryli ślady potężnego kosmicznego zderzenia, które przyczyniło się do ukształtowania składu chemicznego  naszego systemu planetarnego. 

 

Według naukowców, to kosmiczne wydarzenie  mogło wygenerować do 0,3 procent najcięższych pierwiastków na Ziemi, w tym złota, platyny i uranu. Oznacza to, że każdy z nas ma z sobą zawsze kawałek tego co zostało utworzone w wyniku tej eksplozji, chociażby obrączkę na palcu.

Taka jest konkluzja naukowców po badaniu składu meteorytów. Zawierały one zachowane ślady izotopów promieniotwórczych,  których rozpadu działa jak rodzaj zegara. Na ich podstawie można określić czas powstania meteorytów. 

 

W rezultacie, naukowcy oszacowali, że kolizja gwiazd  mogła się wydarzyć na około 100 milionów lat przed powstaniem Ziemi. Miała ona miejsce w odległości około 1000 lat świetlnych od obłoku gazowego, z którego utworzony został  Układ Słoneczny. Dla porównania, średnica Drogi Mlecznej to około 100 tysięcy lat świetlnych.

Eksperci twierdzą, że gdyby dzisiaj  nastąpiło podobne zdarzenie gwiazd neutronowych w tej samej odległości od Układu Słonecznego, jego promieniowanie mogłoby w pełni  oświetlić nocne niebo.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kangur.

Mnie zastanawia, jak to jest

Mnie zastanawia, jak to jest możliwe, że w ogóle dochodzi do kolizji gwiazd...skoro w/g teorii wielkiego wybuchu kiedyś "nic" jebło jak granat i powstał wszechświat, to odłamki nigdy nie powinny się ze sobą zderzyć...

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

Mnie jak "coś zastanawia" to

Mnie jak "coś zastanawia" to sięgam do zasobów Wiedzy a nie do dywagacji na poziomie wiejskiego mędrka co to sam sobie stawia kwestie do rozwiązania i sam sobie, w oparciu o swoje widzimisię udziela na nie odpowiedzi... "Ucz się Jasiu" - powiedział majster..."a nie filozuj..".jak powiedział pewnien dość Kiepski Ferdek.

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Portret użytkownika Jaskiniowiec

Ja nie wiem jak było, nie

Ja nie wiem jak było, nie pamietam, może kaca miałem ale taka mysl

widzisz ciemność, tzn w wyobraźni bo pewnie wypalasz sobie oczne gałki promieniami z monitora wiec - ciemność jest - tak ?

i ktoś włączył projektor już taki holograficzny bardziej ale by łatwiej to zobrazować, niech światło pada na ekran

no...

i to wszystko

na tym ekranie widać film jak wszystko się zderza, Żydzi kopulują z kozami i takie tam 

planeta Ziemniak 

 

Skomentuj