Kolejny średniej wielkości rozbłysk słoneczny z grupy plam 1762

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Trwa właśnie burza magnetyczna w wyniku poprzedniego rozbłysku M1.3 , którego komponent dotarł do Ziemi wywołując fluktuacje magnetyczne sprzyjające powstawaniu zjawiska zorzy polarnej.  Wczoraj doszło do kolejnego rozbłysku z tego samego regionu.

 

Planetarny indeks Kp doszedł do poziomu 6 a więc była to zauważalna burza magnetyczna klasyfikowana, jako poziom G2, czyli średniej wielkości. Region 1762 powoli wychodzi z widoku z Ziemi, co jednocześnie ograniczy jego zdolność do wpływania na nas na wpadek wystąpienia kolejnych silnych rozbłysków.

Naukowcy przyznają, że nie spodziewano się tak dużego wpływu na Ziemię w wyniku zaobserwowanych zjawisk. Gdy jednak weźmie się pod uwagę, że rozbłyskowi M1.3 towarzyszył koronalny wyrzut masy, a na dodatek na powierzchni gwiazdy powstała ogromna dziura koronalna, to wpływ ten już tak bardzo nie zaskakuje.

Wczoraj około 22:11 czasu uniwersalnego doszło do jeszcze silniejszego rozbłysku M5.9 , który powstał z posiadającej sprzyjającą konfigurację magnetyczną, plamy 1762. Również to zjawisko wygenerowało CME, które według astrofizyków nie powinien dotrzeć do naszej planety.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj