Kolejny rozbłysk X na Słońcu. Trwa silna burza magnetyczna. Będą zorze polarne w Polsce!

Kategorie: 

Źródło: SDO/NASA

Aktywny region 2673, znajdujący się na tarczy słonecznej, jest niezwykle aktywny. W ciągu dwóch dni wygenerował aż 4 rozbłyski najwyższej klasy X, w tym najsilniejszy w 24 cyklu słonecznym rozbłysk X9.3 wraz z nimi powstały wielkie koronalne wyrzuty masy, które wysłały plazmę w kierunku naszej planety.

 

Wczoraj region 2673 wytworzył dwa znaczące rozbłyski. Najpierw M7.3 a w chwilę potem X1.3, ale nie powstały po nich kolejne masywne CME. Mimo to i tak nasze ziemskie pole magnetyczne będzie w najbliższych dniach atakowane ogromną ilością naładowanych cząstek wyemitowanych ze Słońca. Można się spodziewać okresowego wzrostu prędkości wiatru słonecznego, który obecnie osiąga 574 km/s

Chmura plazmy wyemitowana po wyjątkowo silnym rozbłysku X9.3 dociera już do Ziemi, co jest nieco zaskakujące, bo astrofizycy spodziewali się jej jutro. Jednak fakt, że indeks fluktuacji magnetycznych Kp dochodzi już do poziomu 8, jasne jest, że burza magnetyczna będąca następstwem rozbłysków i CME, już się zaczęła.

Przy takim poziomie naporu plazmy na ziemską magnetosferę mówimy o burzy magnetycznej G4, a to oznacza, że jeśli pogoda dopisze dzisiaj wieczorem możemy być świadkami pięknego pokazu zorzy polarnej nad polskim niebem. 

Prognozy odnośnie pogody kosmicznej przewidują, że jutro nadal będzie trwała burza magnetyczna, ale osłabnie do poziomu G3 i Kp około 7. Jeśli tak będzie to będą to również warunki do tego, aby oglądać zorze polarne z terenu północnej Polski. Poza tym, to nie ostatnie CME, które leci w stronę Ziemi i burza magnetyczna potrwa przynajmniej do niedzieli.
 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Anioł Prawdy

Prędkość światła = 299792,458

Prędkość światła = 299792,458 km/s
Czas lotu światła ze słońca do ziemi = 8 minut czyli 480 sekund
teraz wystarczy 299792 km * 480 sekund = 143900379,84 km od ziemi.
A średnia odległość ziemi od słońca to 149 597 890 km
Wiecie ile nas powinno obchodzić co się dzieje na słońcu ? Nie napiszę o śniegu - a o kupie spływającej w rurze po naciśnięciu spłuczki Smile

Druga rzecz, że jak by miało to jakieś naprawdę wielkie znaczenie dla ziemi co tam się dzieje na słońcu, to tak naprawdę stało by się to zwyczajnie zanim ktokolwiek by cokolwiek zdążył o tym wspomnieć szerszej publice, czy to w tv, czy w internecie.

Słońce jest dobre i kochane i nie szkodzi ziemi tak jak nam się to próbuje wmówić - bo elektryka cała wysiadła w juesej - i dobrze że wysiadła - z pewnością nie od słońca - musieli zwalić na słońce, bo nie mogli się przyznać kto im to zrobił haha ; )

Zobaczcie sami i zadajcie sobie pytanie - i co stało się coś na ziemi od tego ? NIE !
https://www.youtube.com/channel/UC6ZrPUBOUZ71hBtQrsuyY6g/videos

Portret użytkownika keri

Po rozbłysku X1.3 jest już

Po rozbłysku X1.3 jest już odnotowane, że był koronalny wyrzut masy, tylko nie w stronę Ziemi.

Hehe, te wszystkie rozbłyski klasy X są w minimum słonecznym. Zawsze twierdziłam, że to brednie z tym 11-letnim cyklem. Nie ma czegoś takiego jak 11-letni cykl, wystarczy prześledzić wszystkie dostępne pomiary.

11 lat wyszło jako średnia, czyli pan z psem mają średnio po 3 nogi.

https://bacologia.wordpress.com. Nie jesteśmy na zewnątrz galopującej kulki.

Skomentuj