Kolejny rozbłysk klasy X na Słońcu. Ziemię czeka spora burza magnetyczna

Kategorie: 

Źródło: NASA

Rozbłysk na Słońcu zakłóca komunikację: co oznacza dla nas potężna aktywność słoneczna? Słońce, choć oddalone od nas o 150 milionów kilometrów, wciąż ma bezpośredni wpływ na życie na Ziemi. Potwierdziły to ostatnie doniesienia dotyczące potężnego rozbłysku klasy X1.6, który miał miejsce 5 sierpnia. To przypomnienie o tym, jak zjawiska kosmiczne mogą wpływać na naszą codzienną egzystencję.

 

Zjawisko to zostało zarejestrowane przez Obserwatorium Dynamiki Słońca należące do NASA. Pokazało ono, jak energiczny rozbłysk ultrafioletowy wystrzelił z aktywnej plamy słonecznej AR3386. Ale co to oznacza dla przeciętnego mieszkańca Ziemi?

 

Najbardziej namacalne skutki tego zdarzenia dotyczą komunikacji. Górne warstwy atmosfery Ziemi zostały zjonizowane przez rozbłysk, co miało bezpośredni wpływ na komunikację radiową, zwłaszcza nad Oceanem Spokojnym. Jeżeli ktoś próbował skontaktować się przez radio na częstotliwościach poniżej 30 MHz, mógł doświadczyć utraty sygnału lub innych zakłóceń.

 

To jednak nie koniec zaskakujących efektów. Ze Słońca w kierunku Ziemi porusza się masa plazmy z CME. Chociaż nie zmierza ona bezpośrednio w naszą stronę, jej zbliżenie się może wpłynąć na pole magnetyczne naszej planety. Co więcej, istnieje możliwość, że spotka się ona z inną CME, co może dodatkowo zakłócić pole magnetyczne.

 

Jest to ważne, ponieważ nasza planeta jest chroniona przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym dzięki polu magnetycznemu. Dlatego każda zakłócenia tego pola są dla nas istotne. Prognozy wskazują, że może to wywołać umiarkowaną do silnej burzy geomagnetycznej.

 

Warto też wspomnieć, że już 5 sierpnia Ziemia doświadczyła silnej burzy geomagnetycznej, osiągając wartości poziomu Kp6,67. Takie burze mogą wpływać na działanie satelitów, komunikację radiową, a nawet sieci energetyczne.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj