Kolejny gejzer w Yellowstone przebudził się ze snu

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Gejzer Giantess, przebudził się się po ponad 6 latach spoczynku. Znajdujący się w Parku Narodowym Yellowstone gejzer był niegdyś znany ze swoich rzadkich lecz intensywnych erupcji.

 

Do pobudzenia się gejzera doszło jeszcze 25 sierpnia 2020 roku. Zdaniem specjalistów z USGS, przerwa pomiędzy kolejnymi erupcjami gejzera była najdłuższą od lat 80 XX wieku. Przed 2014 rokiem Giantess eksplodowała średnio dwa do sześciu razy do roku.

 

Tego typu anomalie w obrębie kaldery Yellowstone mają prawo niepokoić. Warto przypomnieć, że od ponad roku naukowcy bacznie obserwują inny gejzer z Parku Narodowego Yellowstone, znany jako Steamboat. Jest to najwyższy aktywny gejzer na świecie, który wystrzeliwuje strumień gorącej wody sięgający niekiedy wysokości 90 metrów.

 

Zgodnie z dostępną historią obserwacji tego żywiołu, wiadomo nam, że pozostawał on uśpiony przez wiele lat, a potem nagle się aktywował. Jednak podczas gdy w 2019 roku informowano o rekordowej aktywności tamtego gejzera do 1 sierpnia 2020 roku doszło tam już do 115 erupcji. Istnieją poważne obawy wskazujące na to że zachowanie gejzerów na terenie Yellowstone, może sugerować zmiany w znajdującej się pod nim kalderze superwulkanu.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Kmieć bez loginu

Czytałem 3 razy i nadal nic z

Czytałem 3 razy i nadal nic z tego tekstu nie rozumiem. Gdybym miał komuś opowiedzieć, co właśnie przeczytałem w tym "artykule", to musiałbym stwierdzić, że jest jakiś gejzer w USA, który eksploduje co chwilę, ale ma przerwę, (jedną albo wiele), długo nie eksplodował, ale w przerwach eksplodował od 2019 co chwilę, i do tego jest jeszcze jeden gejzer, który eksploduje na większą wysokość, ale on też ma przerwy, i teraz już nie wiadomo zupełnie, który gejzer ma przerwy, który większe, i w ogóle czeski film...

Skomentuj