Kolejne zmiany klimatu na Ziemi - El Niño odchodzi nadciąga La Niña

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

El Niño, zjawisko klimatyczne, które na przestrzeni ostatnich miesięcy zdecydowanie zaznaczyło swoją obecność, zmierza ku swojemu naturalnemu końcowi. Według najnowszych analiz i prognoz Climate Prediction Center, obecny cykl El Niño, który wpłynął na globalne warunki pogodowe, ma szanse na przejście w stan neutralny ENSO (El Niño-Southern Oscillation) w okresie od kwietnia do czerwca 2024 roku.

 

 

Istnieje 79% prawdopodobieństwo, że to zjawisko zostanie zastąpione przez La Niña między czerwcem a sierpniem 2024 roku, co oznacza znaczącą zmianę w globalnym układzie klimatycznym.

 

Zanotowane w styczniu 2024 roku temperatury powierzchni wód oceanicznych w większości równikowego Pacyfiku pozostawały powyżej średniej, mimo że obserwowano pewne osłabienie anomalii termicznych w wschodniej i wschodnio-środkowej części Pacyfiku.

 

Co ważne, poniżej powierzchni oceanu, w głębszych warstwach wodnych, temperatury wróciły do wartości zbliżonych do średnich, co jest jednym z sygnałów osłabienia El Niño. Mimo że w górnych 100 metrach wód równikowego Pacyfiku utrzymują się podwyższone temperatury, na większych głębokościach zaczęły dominować temperatury poniżej średniej.

 

Wpływ El Niño na atmosferę również uległ osłabieniu. Styczniowe anomalie atmosferyczne nad Pacyfikiem osłabły, z wiatrami na poziomie morza zbliżającymi się do średnich wartości dla równikowego Pacyfiku, a anomalie wiatrów na wyższych poziomach atmosfery były wschodnie nad środkowo-wschodnim Pacyfikiem. Konwekcja pozostała nieco zwiększona w pobliżu linii zmiany daty i bliska średniej wokół Indonezji.

 

Choć aktualne prognozy wskazują na przejście do neutralnego stanu ENSO wiosną 2024 roku, a następnie potencjalne rozwinięcie się La Niña latem tegoż roku, warto podkreślić, że prognozy wykonywane w okresie wiosennym są z natury mniej wiarygodne.

 

Historia pokazuje jednak, że silne zjawiska El Niño często poprzedzają rozwój La Niña. Mimo zbliżającego się końca obecnego cyklu El Niño, jego wpływ na warunki pogodowe w Stanach Zjednoczonych może utrzymywać się aż do kwietnia 2024 roku.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

El Nińo  to  chłopiec który

El Nińo  to  chłopiec który przynosi   ciepłe   wody   , czasami za ciepłe    i wtedy   jest problem 

La Nińa  to dziewczynka  i ona przynosi   zimniejsze wody    co nie jest  problemem 

Więc  straszenie  tymi obcymi nazwami  jest   tak już  powszechne  że  czytać się  nie chce ,  obydwa przypadki są  cykliczne   , dlatego  mają   swoje nazwy  , a pierdzielenie  prasy  i stron  internetowych    jest  wyłącznie  powielaniem   kłamst  i głupot   po to byśmy wszyscy  bali się   -   ale  tylko do końca kwietnia  wg admina  xD  i  tego idioty którego powielają   , a co nas obchodzi   wybrzeże  stanów zjebanej  szydoafroameryki  ??  

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj