Kolejne wybuchy wulkanu Popocatepetl

Kategorie: 

Wulkan Popocatepetl - kadr z nagrania na youtube

W ciągu ostatnich dni erupcje wulkaniczne z krateru wulkanu Popocatepetl spowodowały opad popiołu na cztery osiedla ludzkie położone w najbliższej okolicy. Pracownicy z agencji zarządzania kryzysowego rozdają maski przeciwpyłowe i instruują mieszkańców, aby unikali wdychania pyłu.

 

Mierzący 5425 metrów "Popo" może spowodować spore zamieszanie. Usytuowany jest zaledwie 70 kilometrów od Mexico City a w jego sąsiedztwie mieszka 25 milionów ludzi. Głównie, dlatego nazywany jest jednym z najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie.

Ponowna fala aktywności rozpoczęła się 12 kwietnia 2012. Wulkanolodzy obawiają się wielkiej erupcji, które wydarzały się w przeszłości. Zwracają tez uwagę na niebezpieczeństwo ze strony lawin błotnych, laharów, spowodowanych ulewnymi opadami wymywającymi nagromadzony w okolicy krateru pył wulkaniczny.

Zdjęcie lotnicze po laharze z wulkanu Nevado del Ruiz w Kolumbii, 9 grudzień 1985 , źródło: USGS

 

Wulkanolodzy przypominają, że lahar, jaki towarzyszył aktywności wulkanicznej Popocatepetla, do jakiej doszło 11 000 lat temu, był tak potężny, że zapełniły się nim całe doliny. Wtedy zmiotło wiele osad, ale teraz miejscowości a zarazem ludzi, jest znacznie więcej.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj