Kolejne włamanie do Facebooka, wykradziono wiadomości z co najmniej 81 tys. kont

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Prywatne wiadomości co najmniej 81 tysięcy użytkowników Facebooka zostały wykradzione. Hakerzy wykorzystali lukę w jednym z rozszerzeń przeglądarki Google Chrome.

BBC poinformowało, że skontaktowała się z nimi grupa hakerów, która probowała im sprzedać wykradzione z Facebooka dane. Ustalono, że przechwycone wiadomości pochodzą z co najmniej 81 tysięcy kont, głównie Rosjan i Ukraińców, ale również obywateli USA, Wielkiej Brytanii oraz Brazylii.

Wiceprezes Facebooka, Guy Rosen, wydał oświadczenie, w którym przekazał, że prawdopodobnie za wyciek danych odpowiedzialne jest złośliwe rozszerzenie przeglądarki, nie mające nic wspólnego z platformą społecznościową. Rosen zaapelował też do użytkowników o sprawdzanie zainstalowanych dodatków i usuwanie tych, które nie budzą zaufania.

 

Na życzenie BBC, firma Digital Shadows, specjalizująca się w ochronie cyfrowej, przeanalizowała dane i potwierdziła informacje o wykorzystaniu luki w rozszerzeniu przeglądarki Google Chrome. Nie udało się jednak szczegółowo ustalić, za co rozszerzenie było odpowiedzialne.

Główny specjalista ds. bezpieczeństwa w Digital Shadows, Rick Holland, podkreślił, że rozszerzenia mogą zwiększyć powierzchnię potencjalnego ataku hakerskiego, a także przechwytywać i manipulować danymi, przechodzącymi przez przeglądarkę. Zwrócił też uwagę na fakt, że wiele niezweryfikowanych dodatków trafia do oficjalnych sklepów, takich jak Chrome Web Store, więc Google powinien włożyć więcej wysiłku w kontrolowanie swojej witryny.

 

BBC ujawniło, że większość wykradzionych wiadomości nie zawiera wrażliwych lub szokujących treści, ale znalazło się kilka prywatnych i bardzo osobistych dyskusji, takich jak np. "intymna wymiana zdań pomiędzy dwoma kochankami".

 

Wszystko wskazuje na to, że tym razem Facebook nie zawinił i nie ponosi odpowiedzialności za wyciek danych, lecz najnowsze zdarzenie nie poprawi, mocno nadszarpniętej w ostatnich miesiącach, reputacji firmy.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Medium

"exploit in a browser

"exploit in a browser extension"

Hmmm, nawet adbloki są tropicielami, no ale żeby złodzieja po imieniu nie nazwać, to już sugeruje działania służb specjalnych. Bardzo mi się nie podoba to przemilczenie.

Portret użytkownika heheszki

a te moje co kolegom pisalem

a te moje co kolegom pisalem ze zydzi rzada w polsce i by pasowaloby pojsc w technologie genetyczne zeby za pomoca wirusa pozbyc sie beznapletkowego plemienia też wykradli bo nie wiem czy mam uciekać do lasu czy nie ? 

Portret użytkownika aha

a to dobrze bo myślałem że je

a to dobrze bo myślałem że je zarażone tym pomorem zrzucają z helikopterów a potem wiszą na drzewach bo źle wycelowali a wszystko w celu kontroli prywatnych hodowli żeby każdy żarł te zasyfione antybiotykami ale jak tak piszesz to już jestem spokojny

Skomentuj