Kolejne trzęsienia ziemi niedaleko wulkanu Yellowstone! Czy to oznaki nadciągającej erupcji?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Seria trzęsień ziemi w pobliżu parku Yellowstone w ciągu ostatnich kilku dni wywołała obawy, że superwulkan, który znajduje się na jego terenie, może wybuchnąć.

Pierwsze trzęsienie miało siłę 1,6 stopnia w skali Richtera. Tego samego dnia, w okolicy zarejestrowano kolejne trzęsienie o podobnej sile. Dwa dni później sejsmografy wykazały dwa kolejne trzęsienia, znów o sile 1,6 stopni. W całym ubiegłym miesiącu zarejestrowano w sumie 11 takich wstrząsów.

Zazwyczaj, gdy okolica wulkanu wykazuje aktywność sejsmiczną, jest to znak, że magma może chcieć wydostać się z wnętrza wulkanu. Jednak eksperci twierdzą, że tego typu aktywność niekoniecznie musi prowadzić do wybuchu.

„Serie trzęsień ziemi są dość powszechne w Yellowstone. Nic nie wskazuje na to, że ta aktywność sejsmiczna jest powiązana z wypływaniem magmy.” - powiedział Jamie Farrell z Uniwersytetu w Utah

Ostatni wybuch superwulkanu Yellowstone nastąpił 70 000 lat temu. Gdyby wybuch nastąpił ponownie teraz, zabiłoby to około 87 000 ludzi i sprawiłoby, że dwie trzecie Stanów Zjednoczonych nie nadawałoby się do zamieszkania. Ogromny wyrzut popiołu, który przedostałby się do atmosfery, blokowałby światło słoneczne i bezpośrednio wpływał na życie pod nim, wywołujac coś w rodzaju „zimy nuklearnej”.

 

Erupcja Yellowstone może być aż 6000 razy silniejsza niż erupcja Mount St Helens z 1980 roku, która miała siłę około 400 megaton trotylu – 20 tys. razy większą niż pierwsza bomba atomowa, zrzucona na Hiroszimę.

Jeśli faktycznie nastąpi wybuch wulkanu, czeka nas zmiana klimatu. Wulkan wyrzuci do atmosfery ogromne ilości dwutlenku siarki, który może zamienić się w aerozol odbijający i absorbujący światło słoneczne. Prognozy stają się coraz bardziej niepokojące. Być może czeka nas ogromna katastrofa, którą nie sposób będzie zatrzymać.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika SLAWAN

Jeśli widzę w artykule, że

Jeśli widzę w artykule, że ostatnia erpucja miała miejsce 70tys. lat temu, a w internecie (łącznie z Wikipedią) można znaleźć okres pomiędzy wybuchami 640-650tys., to rewelacje pana redaktora B (czyli autora, jak to się konkretnie podpisał) można spokojnie spuścić do kibla.

Portret użytkownika żulo

Porównajcie sobie trzęsienia

Porównajcie sobie trzęsienia ziemi z Yellowstone o sile 1,6 do kilku niedawnych trzęsień w Polsce, w okolicach Polkowic, które miały ok 4 i nieco więcej. Odczuliście je? Nie? No możecie sobie wyobrazić siłę tych trzęsień 1,6.

Portret użytkownika Cosiek

No ta erupcja to nadciąga od

No ta erupcja to nadciąga od około 20 lat, odkąd internet się rozpowszechnił trochę bardziej. To samo z innymi naturalnymi katastrofami, które niby mają nastąpić. 

I jeszcze sam komentarz specjalisty zacytowany w artykule  :

„Serie trzęsień ziemi są dość powszechne w Yellowstone''

Skomentuj