Kolejne silne trzęsienie ziemi w pobliżu Papui Nowej Gwinei

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W ciągu ostatnich kilku dni w pobliżu Papui Nowej Gwinei doszło do dwóch bardzo silnych trzęsień ziemi. Oba przekroczyły magnitudę 7 stopni w skali Richtera i oba zagroziły okolicy lokalnym niszczycielskim tsunami. Biorąc pod uwagę niszczycielskie trzęsienie ziemi w Nepalu jest to już trzecie duże zjawisko sejsmiczne w tej części świata.

 

Dzisiejszy wstrząs wystąpił o 07:10 czasu uniwersalnego a zarejestrowana magnituda wstrząsów wyniosła 7,1 stopni w skali Richtera. Głębokość hipocentrum była niewielka, ponieważ zlokalizowano je 23 km pod dnem morskim. W wyniku zdarzenia wystosowano alarm przed tsunami dla Wysp Salomona.

Epicentrum było zlokalizowane miedzy Papuą Nową Gwineą, a wspomnianymi Wyspami Salomona. W promieniu 100 km od zjawiska nie mieszkają ludzie, co w pewnym sensie ogranicza wpływ na okolicę. Jednak biorąc pod uwagę siłę wstrząsów wszystkie wybrzeża w okolicy 300 km od epicentrum były zagrożone tsunami. W Papuę Nową Gwineę i niektóre wyspy z archipelagu Wysp Salomona, mogła uderzyć fala o wysokości od 0,3 do 1 metra.

Nie ma doniesień o dużych zniszczeniach dlatego większość instytutów geofizycznych ocenia, że jest nieduże ryzyko, aby to zjawisko sejsmiczne spowodowało liczne ofiary. Dodatkowe niebezpieczeństwo dla mieszkańców okolicznych wysp to teraz osuwiska, które mogą zaskoczyć wiele osób i mają potencjał niszczący zdolny do unicestwienia pojedynczych miejscowości.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zią

Dokładnie to wszystko wina

Dokładnie to wszystko wina tego że sie wszystko deztabilizuje i wszyscy umrzemy, a co za róznica i tak tu jest syf kiła i mogiła, wykorzystują nas moze i lepiej jak wszystko walnie. Pozdrawiam tych co i tak są źli na wszystko !

Skomentuj