Kolejne silne trzęsienia ziemi w obrębie Pacyfiku

Kategorie: 

Źródło: poster.4teachers.org

Ostatnie kilkadziesiąt godzin charakteryzuje się bardzo dużą aktywnością sejsmiczną w obrębie tak zwanego "pacyficznego pierścienia ognia". To właśnie w okolicy Oceanu Spokojnego dochodzi do większości zjawisk sejsmicznych na naszej planecie. Dzisiaj były tam już cztery silne trzęsienia ziemi.

 

Wstrząsy o magnitudzie 6,7 w skali Richtera miały miejsce w Chile. Zjawisko wywołało panikę wśród mieszkańców, którzy masowo wybiegali z domów. Oprócz tego patrząc chronologicznie po trzech godzinach doszło do silnego wstrząsu sejsmicznego na Wyspach Santa Cruz znajdujących się w ramach państwa o nazwie Wyspy Salomona na Pacyfiku. Pierwszy wstrząs w tym miejscu miał magnitudę 6 stopni w skali Richtera oraz głębokość 10 kilometrów.

Po trzech godzinach doszło do kolejnego, jeszcze silniejszego trzęsienia ziemi w tym miejscu o podobne głębokości, ale magnitudzie 6,2 w skali Richtera. Od tego czasu dochodzi tam wciąż do silnych wstrząsów wtórnych o magnitudach powyżej 5 stopni. Od czasu ostatniego silnego wstrząsu było już pięć zjawisk o takiej lub zbliżonej sile.

Aby obraz aktywności sejsmicznej na Pacyfiku był pełny nie sposób nie wspomnieć o zdarzeniu sejsmicznym, do jakiego doszło w południowo-wschodnie Alasce. Od jakiegoś czasu dochodzi tam do sporej aktywności sejsmicznej i dzisiaj rano wystąpiło tam trzęsienie ziemi szacowane początkowo na 6 stopni w skali Richtera, ale ostatecznie zmniejszone do 5,8 stopnia. Mimo to było dość silne i płytkie a ponieważ aktywność sejsmiczna w całym obrębie basen Pacyfiku rośnie można się spodziewać kolejnych zjawisk tego typu zwłaszcza w obrębie pacyficznego pierścienia ognia.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Już nieraz pisałem że ten

Już nieraz pisałem że ten rejon znowu stał się nadzwyczaj aktywny, trwa to już przeszło 2 lata. Skutkiem tych trzęsień są wynuchy wulkanów które były kilkanaście lat uśpione. Pierścień ognia ma to do siebie, że przez 30, 40 a niekiedy nawet 70 lat jest w miarę spokojny i nagle bumm. Ciekawekiedy ruch płyt wywoła duże trzęsienie w Californi lub Meksyku (mieście)??
pozdrawiam Juszka

Skomentuj