Kolejne silne trzęsienia ziemi w obrębie Pacyfiku

Kategorie: 

Źródło: poster.4teachers.org

Ostatnie kilkadziesiąt godzin charakteryzuje się bardzo dużą aktywnością sejsmiczną w obrębie tak zwanego "pacyficznego pierścienia ognia". To właśnie w okolicy Oceanu Spokojnego dochodzi do większości zjawisk sejsmicznych na naszej planecie. Dzisiaj były tam już cztery silne trzęsienia ziemi.

 

Wstrząsy o magnitudzie 6,7 w skali Richtera miały miejsce w Chile. Zjawisko wywołało panikę wśród mieszkańców, którzy masowo wybiegali z domów. Oprócz tego patrząc chronologicznie po trzech godzinach doszło do silnego wstrząsu sejsmicznego na Wyspach Santa Cruz znajdujących się w ramach państwa o nazwie Wyspy Salomona na Pacyfiku. Pierwszy wstrząs w tym miejscu miał magnitudę 6 stopni w skali Richtera oraz głębokość 10 kilometrów.

Po trzech godzinach doszło do kolejnego, jeszcze silniejszego trzęsienia ziemi w tym miejscu o podobne głębokości, ale magnitudzie 6,2 w skali Richtera. Od tego czasu dochodzi tam wciąż do silnych wstrząsów wtórnych o magnitudach powyżej 5 stopni. Od czasu ostatniego silnego wstrząsu było już pięć zjawisk o takiej lub zbliżonej sile.

Aby obraz aktywności sejsmicznej na Pacyfiku był pełny nie sposób nie wspomnieć o zdarzeniu sejsmicznym, do jakiego doszło w południowo-wschodnie Alasce. Od jakiegoś czasu dochodzi tam do sporej aktywności sejsmicznej i dzisiaj rano wystąpiło tam trzęsienie ziemi szacowane początkowo na 6 stopni w skali Richtera, ale ostatecznie zmniejszone do 5,8 stopnia. Mimo to było dość silne i płytkie a ponieważ aktywność sejsmiczna w całym obrębie basen Pacyfiku rośnie można się spodziewać kolejnych zjawisk tego typu zwłaszcza w obrębie pacyficznego pierścienia ognia.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Już nieraz pisałem że ten

Już nieraz pisałem że ten rejon znowu stał się nadzwyczaj aktywny, trwa to już przeszło 2 lata. Skutkiem tych trzęsień są wynuchy wulkanów które były kilkanaście lat uśpione. Pierścień ognia ma to do siebie, że przez 30, 40 a niekiedy nawet 70 lat jest w miarę spokojny i nagle bumm. Ciekawekiedy ruch płyt wywoła duże trzęsienie w Californi lub Meksyku (mieście)??
pozdrawiam Juszka

Skomentuj