Kolejne rosyjskie stacje badające poziom promieniowania przestały przekazywać dane

Kategorie: 

Źródło: Ministry of Defence of the Russian Federation, Twitter/SinaZerbo, CTBTO

W ciągu kilku tygodni po wypadku nuklearnym w Nionoksie cztery rosyjskie stacje badające promieniowanie przestały przekazywać dane. Przerwy te zostały zgłoszone przez CNN dzięki informacjom zebranym od Komitetu Przygotowawczego ds. Całkowitego Zakazu Prób Jądrowych (CTBTO).

Wszystkie cztery ośrodki mają za zadanie wykrywanie cząstek radioaktywnych i stanowią część łańcucha stacji rozciągającego się od Dubnej, położonej na północ od Moskwy, do Zalesowa na Syberii i Bilibina na Czukotce.

 

Przerwy te miały być skutkiem „błędu transferu danych”, jednak wiceminister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Riabkow wydał później oświadczenie, w którym stwierdził, że współpraca kraju z międzynarodową siecią monitorującą poziom radioaktywności była „całkowicie dobrowolna”.

 

Podczas gdy niektóre stacje monitorowania promieniowania na Syberii wznowiły udostępnianie swoich danych, społeczność międzynarodowa zastanawia się teraz, czy awaria była zbiegiem okoliczności, czy też częścią ukrywania wypadku nuklearnego w pobliżu miejscowości Nionoksa.

 

W czwartek, 8 sierpnia 2019 r., eksplozja na poligonie wojskowym w rosyjskim regionie Archangielska spowodowała, że ​​odczyty promieniowania w sąsiednich miastach wzrosły do ​​2 mikrosiwertów na godzinę przez około 30 minut. Ten skok jest około pięć do dwudziestu razy większy niż standardowa dawka 0,1 i 0,4 mikrosiwerta na godzinę.

 

Niewiele informacji na temat eksplozji zostało przekazanych publicznie. Rosyjska państwowa agencja nuklearna ROSATOM przekazała oświadczenie, w którym potwierdziła wybuch silnika rakietowego, który był zasilany energią jądrową.

 

Od tamtej pory spekuluje się, że katastrofa spowodowana była nieudanym wystrzeleniem rakiety Burevestnik 9M730, nazwanej przez sojuszników NATO „Skyfall”, eksperymentalnego pocisku nuklearnego o zasięgu międzykontynentalnym.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (4 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Pojmij mentalność a

Pojmij mentalność a zrozumiesz. Badania i próby będą prowadzone nadal.Bez względu na ilość wybuchów i poziom promieniowania,aż do skutku.Potem drżyjcie narody i ty USAraleu bo nie masz już dziś ucieczki przed ręką sprawiedliwą a jutro WCALE ani ucieczki ani schronienia w bezkarności swojej.

Portret użytkownika Trollino

Typowe ruskie zachowanie. W

Typowe ruskie zachowanie. W Katyniu twierdzili, że to nie oni zabijali. Że nic nie wiedzą o ataku 17.09.1939.

Rozwalili też Czarnobyl, świat zdychał, a ruskie mówiły prosto w oczy, że wszystko gra jak powinno i nie ma się czym przejmować.

Z okrętem podwodnym Kursk było to samo - "nie, nie potrzebujemy pomocy". Skazali ponad stu marynarzy na śmierć.

Dzisiaj mamy drugi Czarnobyl i ruski znów kłamie.

Ruski powie prawdę jak się pomyli. Smutna prawda.

Portret użytkownika hevy

Ciuliku, przestań się odzywać

Ciuliku, przestań się odzywać bo zbiera się na żygowiny. Świat nie zdychał, a ruscy robili co mogli by nie zdechł, Katyń był ich ale co to Katyń w porównaniu do czystek Stalina w samej Rosji. Za Kursk są odpowiedzialni amerykanie i za to zapłacili ruskim o wiele więcej niż Kursk był wart. Weź zmień nicka na "Trolampino-idiotino"

Skomentuj