Kolejne potężne trzęsienie ziemi w Nepalu wystąpiło w okolicy Mount Everestu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nepal jeszcze nie podźwignął się po bardzo silnym trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło ten kraj 25 kwietnia, a już musi się zmagać z kolejnym. Dzisiejszy wstrząs miał magnitudę około 7,4 stopni w skali Richtera i wystąpił w pobliżu Mount Everestu.

 

Epicentrum było zlokalizowane 68 kilometrów od miejscowości Namche Bazar blisko największej góry świata i granicy z Tybetem. Hipocentrum było bardzo płytko, bo tylko 10 km pod ziemią. Zwykle skutkuje to większymi zniszczeniami na powierzchni. W poprzednim trzęsieniu sprzed dwóch tygodni zginęło ponad 8 tysięcy ludzi. Brak obecnie doniesień o ofiarach, ale można założyć, że skutki dzisiejszych wstrząsów mogą być niestety podobne.

Gdy zaczęło się trzęsienie wielu mieszkańców stolicy Nepalu wybiegało w panice z domów. Poza Katmandu i nepalskimi miejscowościami dzisiejsze wstrząsy były też odczuwalne w Indiach i w Bangladeszu. Brak też doniesień o ewentualnych lawinach czy kłopotach grup wspinaczkowych. Wiele wypraw himalaistów i tak zostało odwołanych na skutek wcześniejszych zniszczeń szlaków górskich.

Wstrząsy z 25 kwietnia bieżącego roku były najsilniejsze w regionie od 80 lat. Eksperci ostrzegali, że to jeszcze nie koniec, ale nikt nie spodziewał się, że kolejne tak silne zjawisko sejsmiczne nastapi zaledwie po dwóch tygodniach. Nie wiadomo czy dzisiejsze trzęsienie znowu wpłynie na wysokość najwyższego pasma górskiego na świecie. Poprzednio Mount Everest zmalał o kilka centymetrów, a okoliczne niższe części Himalajów wzrosły o około metr. Teraz wszystko to może już być nieakualne.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika tomasz26

człowiek nigdy panem ziemi

człowiek nigdy panem ziemi nie zostanie i z tym trzeba się pogodzić ten co to stworzył ma równocześnie prawo to zniszczyć .. ta świadomość wystarcza żeby zrozumieć ze życie wieczne czeka tylko tych ,którzy do tego podejdą z pokora i zrozumieniem...

Portret użytkownika jou

a ja sie pytam..gdzie jakis

a ja sie pytam..gdzie jakis artykul o wyborach prezydenckich??? jakas analiza,odwolanie do jakis proroctw moze?upadek obecnego ukladu wladzy w polsce? bedzie wojna domowa bo komor wladzy nie odda? wejda rosyjsko niemieckie wojska stabilizacyjne bo ich kukielki straca wladze?tak czy siak widoczny coraz bardziej trend antysystemowy w Polsce,ale cos cisza na portalu?? wciaz widac bylo walke obcych agentur na portalu antyrosyjskich z antyzachonimi ,a tu cisza jakas?zatkal wynik kukiza i czekaja na wytyczne z gory??jak tu oczernic kukiza mysla??tak sie o wplywy z dojnej krowy klocili a tu nagle sie krowka sie z lancucha zaczela zrywac? czyz merkel nie byla u putina dzien przed wyborami??moze dogadywali sie ze jeszcze im sie Polska z pod zaboru ucieknie..bo chyba nikt nie watpi zesmy pod wiekszymi zaborami niz przed wojna swiatowa,ale pod sprytnym plaszczykiem rzekomej wolnosci,no bo tak zesmy wolni ze nawet drzewka malego na wlasnej dzialce wyciac nie wolno..

Portret użytkownika tubylec

Nie żebym był jakimś fanem

Nie żebym był jakimś fanem biblii ale tak mi się skojarzyło:
 
"i niebo znikło, jak niknie zwój, który się zwija, a wszystkie góry i wyspy ruszone zostały z miejsc swoich." – Apokalipsa. 6:14
 
"I nastąpiły błyskawice i donośne grzmoty, i wielkie trzęsienie ziemi, jakiego nie było, odkąd człowiek istnieje na ziemi; tak potężne było to trzęsienie… I znikły wszystkie wyspy i gór już nie było." – Apokalipsa. 16:18, 20
 
.. jak to się sprawdzi to wkrótce na Evereście będą żaby kumkać.

Portret użytkownika Medium

Symbolicznie to odbieram...

Symbolicznie to odbieram... jako ścieranie światowej piramidy władzy. Wszak to najwyższy szczyt na ziemi.
Za Solidarności śpiewano "a mury runą, runą, runą", a teraz możnaby słowa zmienić na "a góry runą, runą, runą" Wink

Portret użytkownika achiles

Coś się NIEDOBREGO DZIEJE Z

Coś się NIEDOBREGO DZIEJE Z ZIEMIĄ i obecnymi czasy to wychodzi, można powiedzieć  owszem, że i były większe wstrząsy i częstsze, na ZIEMI, ale nigdy chyba w HISTORII NASZEJ PLANETY, nie dotykały one w tak małym odstępie czasowym, KORONY ZIEMI, JAK SĄ NAZYWANE SZCZYTY HIMALAJÓW .

Strony

Skomentuj