Kolejne postępy w zakresie budowy robotów kroczących

Kategorie: 

Kroczący robot "Cheetah" zbudowany w MiT - źródło: kadr z Youtube

Roboty kroczące stają się coraz bardziej wyrafinowane. Kilka ośrodków naukowych pracuje nad szybkimi robotami, które będą w stanie biegać z prędkościami powyżej 30 kilometrów na godzinę. Powstało przynajmniej kilka konstrukcji robotów wzorowanych na biegu zwierząt, w tym dwie odwzorowujące ruchy geparda.

 

Jeszcze w zeszłym roku swojego robota zaprezentowała firma Boston Dynamics. Ich sztuczny gepard był w stanie pobiec bardzo szybko, bo ponad 45 km/h, ale dokonano tego w warunkach laboratoryjnych i urządzenie było raczej na wstępnej fazie projektu. Można, zatem podejrzewać, że robot zostanie jeszcze znacznie udoskonalony.

Konkurencyjny projekt robo-kota prowadzi również słynna politechnika MiT (Massachusetts Institute of Technology). Ich model nie jest tak szybki jak wspominany wcześniej, ale jest energooszczędny i rozwija również imponującą prędkość 22 km/h. Oznacza to, że robo-gepard zbudowany w MiT jest drugim najszybszym robotem tego typu na świecie.

Praca nad tym prototypem zaczęła się w 2009 roku a szczegóły projektu zostały ogłoszone w lipcu 2012. Przy normalnej pracy nowy typ robota jest w stanie przebyć 8,3 kilometra w ciągu godziny. Jego zestaw baterii pozwala na mniej więcej półtora godziny działania. Masa całkowita urządzenia zamyka się w 3 kilogramach.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika Jacol

To jest na prawdę

To jest na prawdę straszne....Tak jak pisałem(pod innym nickiem) że to mnie przeraża...Dam głowę uciąć, że te 'potwory' w przyszłości się zbuntują przeciwko ludziom. Skoro teraz to myśli i jest posłuszne, to co będzie za kilka, kilkanaście lat? Boję się pomyśleć...Te 'potwory' zawładną światem...Moim zdaniem jest to najgorsza rzecz jaką człowiek zrobił...

Strony

Skomentuj