Kolejne kłopoty Niemiec. Włoski rząd nakazał wypłatę odszkodowań za nazistowskie zbrodnie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Państwo niemieckie powinno przygotować się na falę wezwań do wypłaty reparacji wojennych. Polska mocno ucierpiała podczas niemieckiej inwazji z 1939 roku, ale liczba państw poszkodowanych jest znacznie większa. Sąd we włoskiej miejscowości Sulmona w Abruzji wezwał właśnie Niemcy do wypłaty odszkodowania za masakrę ludności cywilnej w gminie Roccaraso w 1943 roku.

 

Media mówią o historycznym wyroku, który uznaje dzisiejsze Niemcy jako sukcesora III Rzeszy. Sąd domaga się odszkodowania za popełnione przez hitlerowców morderstwa na 128 mieszkańcach między 16 a 21 października w 1943 roku w Pietransieri. Mowa jest o wypłacie ponad 6 milionów euro dla gminy i krewnych ofiar. Decyzja została przyjęta z wielkim zadowoleniem. Dodajmy do tego, że jest to tylko jedna z wielu masakr dokonanych przez Niemcy w Abruzji.

 

6,6 miliona euro to bardzo niewielka kwota w porównaniu do żądań, jakie stawiają Grecy. Kilka miesięcy temu prezydent Prokopis Pavlopoulos ponownie wezwał niemiecki rząd do wypłaty odszkodowania za okupację, zniszczenia i morderstwa dokonane na ludności cywilnej. Przypomniał o egzekucji ponad 300 mieszkańców wioski Kommeno w gminie Arta, do której doszło w 1943 roku. Niemcy utrzymują, że w 1960 roku wypłacły 115 milionów marek niemieckich i sprawa jest zamknięta. Tymczasem grecki ekonomista Dimitris Mardas wyliczył, że jego kraj może domagać się aż 279 miliardów euro.

 

Najwięcej o reparacjach wojennych mówi się w Polsce. Obecny rząd ogłosił we wrześniu, że Niemcy powinny wypłacić naszemu państwu około 3,5 biliona złotych i to za same straty materialne. Żądania Polski przywołują wspomnienia z czasów II wojny światowej, coraz więcej i coraz głośniej przypomina się, że Niemcy spowodowały ogromne zniszczenia i śmierć milionów ludzi a w wielu przypadkach uniknęły konsekwencji finansowych. Wyrok sądu we Włoszech pokazuje, że państwo niemieckie może zostać wkrótce zbombardowane wieloma wnioskami o wypłatę reparacji.

 

Źródła:

http://www.ekathimerini.com/220908/article/ekathimerini/news/greek-president-renews-call-f...

http://www.repubblica.it/cronaca/2017/11/02/news/sentenza_tribunale_sulmona_condannata_ger...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika MrkZ

Kultura wymaga, aby to co się

Kultura wymaga, aby to co się pożyczyło oddać, tam, gdzie się wyrządziło szkody, zrekompensować. To nie jest jakaś wojna polityczna, tylko grzeczne upominanie się o zrekompensowanie tego, co zostało, lekko mówiąc, w bestialski sposób zniszczone i wymordowane, bo nie oszukujmy się - Niemcy za to praktycznie nie ponieśli konsekwencji.

Portret użytkownika lommo

Oj , wiadomo jak to się

Oj , wiadomo jak to się skończy. Na przykład Grecji to Niemcy zaczną wypłacać reparacje w skromnych ratach rozłożonych na minimum 100 lat, a wypłaty rat rozpoczną się od dopiero jak niemiecki kapitał wykupi do cna greckie hotele, lotniska, porty, i resztę floty handlowej. Natomiast Polska się będzie procesować jakieś 20 lat, po drodze zarobią krocie kancelarie prawnicze bo nie oszukukmy się nie pójdą na to że za procent z wygranej. W międzyczasie polski dług jawny dobije do 3 bilionów a odsetki do 150 - 200 mld. Więc w końcu Niemcy się zgodzą że zapłacą reparacje w ratach rozłożonych na 200 lat. A co , jak się ściągnie tyle odsetek to jakiś tam 20 mld ochłap rocznie się rzuci. A ta kasa z reparacji pójdzie na klimatyzacje w sądach i emerytury sędziów i prokuratorów.  Za to wiara na okrągło będzie musiała słuchać i oglądać o ogromnym sukcesie Polski boj udało się uzyskać reparacje od Niemiec. A tak prywatnie to wydaje mi się że jakkolwiek Polska a tak naprawdę to bardziej ludność niż gospodarka (która w wielu miejscach w czasie wojny na teranach Polski dopiero się rozbudowała) dostal poważnie w dupę w czasie wojny to jednak alianci co nieco tak pokreślili na mapie że w dziady Polski nie wysłali. Nie będę się rozwodził nad majątkiem poniemieckim na terenach tzw. odzyskanych gdzie nie było nic polskiego w 1945. Ale nawet na moich terenach które były wcielone do Rzeszy a potem do Polski to szkoda nawet oglądać fotografi jak wyglądały domy czy nawet pobliski Gasthaus jeszcze w 1945 a jak wyglądają dzisiaj, liczne wywieszki grozi katastrofą budowlaną. A jak się jedzie to nierzadko jednak tam ktoś się gnieżdzi i to nie w jedną rodzinę. Nawet rozpadające się już mini dworce dawno niestniejącej kolejki wąskotorowej są za czasów postsolidarnościowego cudu gospodarczego zamieszkiwane. Więc nasuwa mi się takie przemyślenie, że oj za wiele to ta Polska nie zbudowała , gdyby nie blokowiska z czasów Gierka to sytuacja mieszkaniowa wyglądałaby dramatycznie. A wiele całkiem dobrego majątku poniemieckiego (no nie zawsze bo niektórzy uciekinierzy przez frontem nie mieli złudzeń i chociaż zaprzęgami konnymi zburzyli co się dało) zostało doprowadzonego do kompletnej ruiny, a teraz tak jakby się chciało załatwić dajta na nowe.

Portret użytkownika lommo

Powiem  ci Semparatus że jak

Powiem  ci Semparatus że jak nastała wolna nowa Polska , raj na ziemi, demokracja i pluralizm , to mnie zdumiało że nowe władze PL będąc w ogólnie przyjacielskich stosunkach z władzami DE nie wysunęły na nowe otwarcie propozycji żeby jednak Niemcy sięgnęły do kieszeni i za najbardziej nieciekawe sprawy z czasów coś tam zapłaciły. A tak naprawdę to nie dotyczy terenu całej obecnej Polski bo ci powiem że robione spisy strat wojennych w różnych miastach robione zaraz po wojnie ,to 3/4 strat od lini Wisły wskazywało w innym kierunku. Natomiast dzisiaj to mi przynajmniej osobiście to wygląda na rozpaczliwe szukanie kasy na podtrzymanie nieudolnej i nieudanej gospodarki. No bo umówmy się że jednak 28 lat to przy tej nieustannej propagandzie cudów gospodarczych począwszy od rzekomego cudu transformacji (gdzie koła ekonomiczne z Zachodu podliczyły straty w Polsce jako większe od I i II wojny światowej), dalej był cud propagandowy SLD i Kołodki z 7 % wzrostem gospodarczym i płótnem w kieszeni. Póżniej kolejne cuda, aż do zielonej wyspy i dobre zmiany gdzie jak zwykle to bywa w Polsce żeby w ogóle związać koniec z końcem to bez 2 etatów się nie obędzie. Tak że osobiście odbieram dziś kwestię próby uzyskania reparacji jako zakamuflowane przyznanie się do tego że całe 28 lat budowy nowej Polski wyszło marniutko. Ba żeby to jeszcze kwestia wyciągnięcia skąds kasy była szybka i realna . Ale wcale na to nie wygląda. Chcieć to sobie można, zdaje się że doświadczenia historyczne pokazują że reparacje daje się wyciągnąć zaraz po danych wydarzeniach od upokorzonej przegranej strony. Tak Prusy wyciągnęły grubą forsę od Francji po wygranej przez siebie wojnie (nawiasem mówiąc był za te pieniądze na kresach Niemiec niezły  boom gospodarczo-budowlany). Ale jak się dziś wgłębić to szkoda nawet patrzeć na jakiej pozycji jest dzisiaj Polska cała opanowana niemal do cna przez obcy kapitał ,a Polacy w swojej większości zepchnięci do statusu taniej siły roboczej, pracującej nierzadko za pensje poniżej zasiłków socjalnych dla alkoholików w Niemczech. No całe 28 lat władze w nowej Polsce usilnie na to pracowały głosząc z dumą że Polska jest krajem taniej wysokowykwalifikowanej siły roboczej.

Portret użytkownika Kimbur

PO i Nowoczesna nie chcą

PO i Nowoczesna nie chcą reparacji. Ich wyborcy też nie chcą. I nie mają pretensji o "polskie obozy zagłady", o "polski antysemityzm", o "polskie pogromy żydów i Żydów". A poparcie dla POiN to około 33% - bardzo wysokie. Ci ludzie najchętniej widzieliby Polskę jako część V Rzeszy, bo mówią że wtedy zarabialibyśmy tyle co Niemiec.

Portret użytkownika anonimowy

Ja chciałbym przypomnieć

Ja chciałbym przypomnieć słowa pewnego Polskiego Jasnowidza, który przewidział wojne Niemiec z Polską. Teraz nie pamiętam dokładnie kto to był. Ale warto przypomnieć, że Polska w przyszłości pokona Niemcy. Teraz dopiero zaczyna mieć to ręce i nogi. Islamiści to, tylko mięso armatnie dla Bundeswery. Tak, jak wcielali inne nacje to formacji zbrojnych SS, tak islamiści będę wstępować do armii Niemieckiej, tylko po to by nie pracować. A wiadomo dla nich wojna to zbawienie. Bo mogą robić co tylko zechcą. A do tego się oni wpełni nadają. Nawet, jakby Niemcy przyszły konflikt przegrali będą mieli awaryjne wyjście z sytuacji. Powiedzą, że to winna obcokrajowców z bliskiego wschodu. I na nich zgonią wszystkie winy za poniesione szkody. Sami umywając ręce. Ale mam nadzieje, że rdzena ludność Europy pomoże Polsce. Oby pomogli, ale nie tak jak w 39...

Portret użytkownika U_P_Adlina

Hitler trollu był austriakiem

Hitler trollu był austriakiem, ale nazizm narodził się w niemczech. Żydo-bolszewizm został zainstalowany w Rosji, ale jego twórcą była żydo-banksterska klika zachodnia. Materiałów w temacie jest mnóstwo, więc przestań już bredzić. Wam? Wam ukrom nic się nie należy, bo nigdy nie istnieliście jako państwo.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj