Kolejne katastrofalne trzęsienie ziemi w Japonii wisi na włosku

Kategorie: 

images.google.com

Nadal brak dobrych informacji dla Japonii. Niestety ale zaczyna drżeć ziemia na styku płyt litosferycznych w okolicy wyspy Honshu. Jeśli tam dojdzie do rozprężeń strefy subdukcji będziemy mieli powtórkę z piątku.

 

Obszar na mapie oznaczony kółkiem wykazał aktywność 13 marca 2011 roku. Wygląda na to, że połączenie płyt tektonicznych no południowy wschód od Japonii aktywowało się.

 

Wiele źródeł donosi, że aktualne wstrząsy są dużo bardziej na północ aby wyzwolić katastrofalne trzęsienie ziemi na stylu płyt ale to właśnie w tej części wybrzeża Japonii spodziewano się dużego trzęsienia ziemi. Wzrasta tam ciśnienie w strefie subdukcji i jest to zauważalne od wielu lat. Tak naprawdę to piątkowy kataklizm mimo całej swej niszczycielskiej siły był zaledwie ostrzeżeniem tego co może się wydarzyć gdy dojdzie do rozpreżeń kolidujących płyt litosferycznych.

 

Teraz może się okazać, że ta nadzwyczajna aktywność sejsmiczna na północ od strefy styku płyt była groźnym pomrukiem własciwego budzącego się potwora. Generalnie jest oczywiste, że cała linia strefy subdukcji jest niestabilna i to zawsze jest bardzo niebezpieczna sytuacja. Naukowcy rozkłądają ręce, modele komputerowe trafia przysłowiowy szlag i zamaist wiedzy, zaczynają sączyć pólsłówka z bezpiecznym "sytuacja jest nieprzewidywalna".

 

A teraz zaczynamy obserwować, że wstrząsy kierują się coraz bardziej w kierunku punktu styku płyt. Trzęsienie dokładnie na styku musiało przysporzyć japońskich sejsmologów o zimny pot. Czy energie wyswolone 11 marca rozejdą się jakoś propagując wstrząsy do innych płyt albo poprzez drgania harmoniczne epicentrum zacznie wędrowac w pierunku styku płyt powodując kolejne rozprężenia a w konsekwencji silne wstrząsy o magnitudzie 7.0 i większej.  

[gmap markers=letters::35.20972164522138,141.2841796875 |zoom=5 |center=35.56798045801209,141.591796875 |width=440px |height=300px |control=Small |type=Hybrid]

Tokio jest bardzo zagrożone jak widzicie z powyższej mapy. Jest na tyle blisko od ewentualnego epicentrum, że nie dość zniszczeń od samego żywiołu to jeszcze istnieje ryzyko tsunami, które w stolicy Japonii po prostu mogłoby wyrządzić apokaliptyczne zniszczenia znane nam z filmów typu "Deep Impact" czy "2012" . Co gorsza podobnie do strefy subdukcji w okolicy Vancouver Island nie byłoby dużo czasu na reakcje i ucieczkę. Dosłownie w 20 minut mielibyśmy i trzęsienie i tsunami.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mark

bardzo dobre wiadomosci

bardzo dobre wiadomosci kiedys czytalem ze japonia zatonie jak kiedys atlantyda ,wiem ze tam sa ludzie i nie chcial bym byc na ich miejscu ale fakty sa mocne i nadal czesie ziemia w japoni i nie  bedzie  konca to juz sie zaczelo i bedzie rozprzestrzeniac sie na caly swiat chcialbym przeczytac wiecej takich wiadomosci na ten temat mieszkam w irlandi i naukowcy juz kilka miesiecy temu informowali o silnym trzensieniu ziemi ktory po obliczeniach przewidzieli nawet ostrzegli kilka panstw i napewno oni to zlekcewazyli ale teraz juz wiadomo ze mieli racje ,zgadzam sie z tym ze to jeszcze nie koniec i najgorsze przed nami bardzo dobra strona i artykuly ,wspolczuje wszystkim ktorych dotknela jaka kolwiek tragedia ale prawda jest taka ze niedlugo kazdego z nas moze dotknac tragedia laczmy sie wszyscy i pomagajmy wszystkim w ramach naszych mozliwosci wspolczucie to tez pomoc i pamietajmy zawsze ze my mozemy byc nastepni ktorych to dotknie wiec zawsze badzmy przygotowani pozdrawiam wszystkich na tym forum i prosze abyscie brali to powaznie pod rozwage .Pozdrawiam Marek.

Portret użytkownika Terra del sole

Eksperci ostrzegają, że w

Eksperci ostrzegają, że w Japonii może dość do kolejnego, bardzo silnego trzęsienia ziemi – dochodzącego nawet do 8 stopni w skali Richtera - podaje dailymail.co.uk. – Zwykle następuje ono w ciągu kilku dni od pierwszych wstrząsów – ocenił dr Kevin McCue, dyrektor Australijskiego Centrum Sejsmicznego, dodając, że "to niemal zasada".- To potwór, który może znów wywołać ogromną falę tsunami – ocenił John McCloskey, geofizyk z University of Ulster w Irlandii Północnej. – Dotychczasowe wstrząsy miały wpływ na siłę naprężeń pomiędzy płytami tektonicznymi, w wyniku której krytycznie zwiększyło się ryzyko trzęsienia ziemi w rejonie Tokio – dodał.

Portret użytkownika admin

To nie są żarty, to własnie

To nie są żarty, to własnie tam się spodziewli Japończycy wielkiego trzęsienia ziemi. Ta "dziewiątka" koło Sendai ich zaskoczyła a teraz może faktycznie się przebudzić strefa subdukcji.
 
Ja bym się nie zdziwił jakbyśmy zobaczyli w najbliższych dwóch tygodniach kilka "ósemek" , "dziewiątek" w różnych częściach świata w odstępie kilku dni.

Portret użytkownika zoi

No chyba żart! Nie wierzę, że

No chyba żart! Nie wierzę, że każdy oczakuje że cos sie stanie. Pewnie wielu ma obawy i z niepokojem patrzy na to co sie dzieje na świecie, mając nadzieję, że nie będzie tak źle jak tu co niektórzy wręcz zapewniają. Ja mówiąc, że mam nadzieję, to znaczy, że naprawdę ja mam i nie jest to tylko takie gadanie. To jaki jest sens zyć, jak mamy tylko mysleć, ze cos sie zaraz stanie. Trzeba żyć najlepiej jak się da, a jak ma coś być to nikogo to nie ominie i nikt nic na to nie poradzi. Radzę kozystać z zycia, póki je mamy.:)

Portret użytkownika frater32

witam zainteresowałem sie tym

witam
zainteresowałem sie tym na poważnie  po przeczytaniu książek Patryka Geryla wiadomo jakie.
Mam nadzieję że sie myli jak i że nie dojdzie do niczego jutro ale widząc to co się dzieje i ostatnia aktywnośc slońca i nie odświeżanie zdjąć z satelity SOHO to daje dużo do myślenia.
O trzęsieniech ziemi i innych zjawiskach czytam wszędzie  a ciekawa stronka to ta http://hisz.rsoe.hu/alertmap/index2.php?area=eu&lang=eng# i szybkie aktualizacje
obyśmy sie wszyscy mylili i żeby nic nie nastapilo jutro ale ...

Strony

Skomentuj