Kolejne europejskie kraje deklarują stopniową likwidację gotówki

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Obrót bezgotówkowy stał się częścią naszego życia i wszystko wskazuje na to, że już wszędzie można dokonywać płatności zbliżeniowych. Pod pretekstem walki z przestępczością i tzw. "szarą strefą", kolejne kraje nawołują do likwidacji gotówki.

 

W Europie gotówka może zniknąć szybciej niż nam się wydaje. Odpowiednie dyrektywy unijne pozwalające na to już powstały. Ma to być odpowiedzią rządzących na zjawisko zwane "szarą strefą". Jest ono zwykle przedstawiane w mediach w formie negatywnej, ale przecież szara strefa to też tańsze produkty i usługi wykonywane przez ludzi, którym przynajmniej chce się pracować.

 

Można powiedzieć, że mityczna "szara strefa" jest po prostu naturalnym mechanizmem obronnym uciskanych fiskalnie społeczeństw. Pomysłem na jej likwidację i objęcie haraczem dotychczas tego unikających ma być właśnie pełna kontrola nad społeczeństwem poprzez zmuszenie ludzi do korzystania z usług bankowych przy każdej transakcji i na dowolną kwotę.

 

Obecnie w całej Europie można już zauważyć trend polegający na stopniowym obniżaniem Hiszpania oraz Włochy już od dawna zabraniają innej formy rozliczeń niż bezgotówkowa dla transakcji o wartości od 2500 euro. Niemcy planują wprowadzić limit 5000 euro, A całkiem niedawno drastyczne ograniczenie limitu transakcji gotówkowych miało też miejsce w Polsce, gdzie obniżono limit z 15 tys euro do 15 tysięcy złotych.

Przedstawiciele norweskiego banku DNB oświadczyli niedawno, że z korzystaniem z gotówki wiąże się wiele zagrożeń. Zdaniem ekspertów odejście od fizycznych pieniędzy jest koniecznością, bo ponad 60% norweskich koron będących w obiegu jest wykorzystywana poza kontrolą państwa, czyli według nich funkcjonuje głównie na czarnym rynku.

 

Ucisk fiskalny jest obecnie nie do końca skuteczny tylko, dlatego, że istnieje jeszcze gotówka. Trudno się, zatem dziwić, że planuje się jej wycofanie. Jak mogłoby do tego dojść? Bardzo prosto, przecież wszyscy już mamy karty płatnicze. Wystarczy wprowadzić odpowiedni monitoring transakcji i zobowiązać ustawowo każdy punkt usługowy i handlowy do posiadania czytników zbliżeniowych. Mogą się wręcz pojawić kary za brak czytników lub za ustalanie jakichś kwot minimalnych transakcji kartą.

 

Jeszcze kilka lat temu terminale płatnicze znajdowały się tylko w większych sklepach, teraz nawet sklepy osiedlowe posiadają infrastrukturę do realizowania płatności zbliżeniowych. Zresztą do płacenia nie potrzeba już karty, wystarczy telefon. Usługi w postaci zbliżeniowego e-portfela od dawna oferują polskie sieci komórkowe.

 

Jednak praktyka wskazuje, że nawet gdyby doszło do likwidacji gotówki to ludzie znajdą sposób, aby się rozliczać. Najprawdopodobniej pojawi się jakaś waluta rezerwowa, jeśli nie amerykański dolar to być może chiński juan, a może funkcję tą przejmie złoto? Ludzie z pewnością znajdą jakieś rozwiązanie na takie dictum władzy.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Obserwator256

Zdecydowana większość Polaków

Zdecydowana większość Polaków potrafi tylko biadolić, a jeżeli trzeba przyłączyć się jawnie do jakiegoś protestu, to chowa głowę w piasek. Już niedługo zapędzą nas wszystkich jak stado baranów do elektronicznego obozu koncentracyjnego.

Portret użytkownika ZYZY

Szczera prawda. Polacy

Szczera prawda. Polacy zamiast biadolić powinni brać w ręce kije od siekier i chcieć swojego. Zobaczcie jakie to głupie jest. My - lud idziemy do wyborów wybrać naszego przedstwiciela, który ma bronić interesów swoich wyborców ( w efekcie jest to gówna prawda, bo takiemu chodzi tylko, zeby się dostać ) Potem taki wybrany zaczyna się kupać z watahą, która robi kolejno skoki na wszystkie instytucje państwowe czyli przejmuje wladzę i zaczynają rządzić wybrani przez lud, ale nie tak jak lud chce tylko tak jak chce wataha. Jak lud chce żeby wybrani rządzili zgodnie z obietnicami, bo akurat tak nie jest i lud zaczyna się denerwować, to wybrani przez lud nasyłają na lud oddziały zbrojne policji, którą utrzymuje się z podatków...ludu. Czyż nie jest to jakies idiotyczne koło młyńskie, gdzie tylko dlatego, że nie chce nam się rządzić zgodnie z ideą demokracji? Demokracja - władza ludu. Pytałem ostatnio informatyka, mówię do niego: "Stary,przeciez juz prawie każdy ma w domu komputer, wystarczy wprowadzic stałe IP dla każdego komputera i elektroniczn podpis. To spiać do jednej maszyny zliczającej głosy. Ustalić trzy przyciski na stronie z odpowiednim zapytaniem do ludzi. Tak, Wstrzymuję się, Nie.
Przykladowo: Czy jesteś za wysłaniem polskiego wojska na wojnę z ISIS?   TAK, WSTRYMUJĘ SIĘ, NIE.  i wszyscy Polacy głosują przez komputery. Maszyna zlicza i sekundę po 21 mamy odpowiedź  - NIE. Wojsko zostaje w Polsce bo tak chciało 30.ooo.ooo Polaków.
A teraz wysyła się armię, bo jeden z Partii tach chce, gdzyż Partyjni dygnitaże dostają w zamian najwyższe stanowiska choćby w Radzie Europy...

Portret użytkownika S.N.69

Ogólni mówiąc populistyczne

Ogólni mówiąc populistyczne ględzenie flustrata, z pominięciem trzeźwej analizy obecnej sytuacji politycznej w Polsce. To się może podobać negatywnie nastawionym do otoczenia jednostką, potrzebującym tego typu treści do usprawiedliwienia fatalnej sytuacji w jakiej się znajdują, bez podejmowania próby ustalenia faktycznych przyczyn powstania tego stanu i chęci znalezienia skutecznego rozwiązania.
Ps.
Zapytaj się informatyka jak chciałby zagwarantować że tego typu głoswania nie będą atakowane przez hakerów. Trzeba też mieć świadomość tego że nie wszystkie ważne decyzje żądu mogą podlegać ogólnemu głosowaniu, dlatego że nie wszystkie informacje wpływające na takie decyzje mogą być podane do opini publicznej.

Portret użytkownika inzynier magister

Europa nie zdążyła jeszcze

Europa nie zdążyła jeszcze zaczerpnąć oddechu po zeszłorocznym kryzysie związanym z nawałnicą imigrantów (nazywanych także uchodźcami), muł jeszcze nie opadł, grunt nie wyschnął na tyle, by można było oszacować straty, a już nadchodzi nowa, jeszcze większa fala przybyszów, na którą kontynent jest – o ile to możliwe – jeszcze mniej przygotowany. Będzie ona jeszcze bardziej opłakana w skutkach; skutkach długofalowych, którym będziemy stawiać czoła przez dziesięciolecia.  http://www.pch24.pl/malo-nam-imigrantow--nadciaga-nowa-fala-,41571,i.html#ixzz41kXwvtjZ
 
Moim zdaniem powinni wszyscy emigranci te 10 milionów które już nadciąga udać się do USA, to USA obalały reżimy w krajach pólnocnej Afryki więc powinni to Amerykanie wziąść na siebie to całe zamieszanie, co to dla nich te 10 milionów, zresztą chcą mieć wojnę teorystyczną bo się przygotowują od lat do jakiegoś zamachu helm czy coś takiego ? Dala nich 10 milionów islamistów to pestka, są przygotowani na zamachy, całe lata się przygotowują to niech ich biorą ! Natomiast my Polacy powinniśmy się modlić do prawdziwego Zbawiciela Jezusa, który razem z Maryją może nas uratowa od masonerii !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika kjhkjh

zlikwidują pieniadz to

zlikwidują pieniadz to zacznie się barter i tyle w temacie :/
co do paliwa - wiesz wymieciac to się mogliśmy kiedyś jak nie było takiej biurokratyzacji.
dziś nic nie wolno. myślisz że dlaczego ruski maja wszystko po 2 zł?
bo polakom zabroniona kupować na handel tych towarów.
brzmi jak kawał ale to tragedia, dramat a może nawet horror.
regulacje państwowe niestety wszystkiego ci zabraniają. oczywistym jest że w wolnym kraju jak widzisz gdzieś różnice cenowe i masz nieco gotówki to robisz biznes. ale - papierosów nie wolno - akcyza - wódki nie wolno - akcyza - notabene właśnie dlatego mamy takie rożnice cenowe w polsce - w rosji chyba nie ma akcyzy a w polsce akcyza stanowi 80% ceny produktu.

Portret użytkownika Akamai

Barter to raczej się nie

Barter to raczej się nie sprawdzi. Przecież stolarz nie pójdzie do piekarni po chleb z krzesłem. Pieniądz lokalny to jedyne sensowne rozwiązanie. Tylko, że przewidując kolejny ruch banksterów, bedą chcieli wprowadzić zakaz używania takiej waluty. Bo to byłby dla nich cios. W związku z tym wszystko zależy od tego jak się zachowa nasz parlament i rząd. A jak się zachowa to już wiem, chociaż nie jestem prorokiem. 

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika Fred

A skąd wiesz, że nie pójdzie?

A skąd wiesz, że nie pójdzie? Może piekarz nie ma na czym siedzieć i odpocząć? Albo za mocno plackiem w stół uderzył i się połamał, a dzielny stolarz wystrugał stół i idzie mu dać za paczke chleba. Nigdy nie mów hop. W absurdach tkwi moc 

Strony

Skomentuj