Kolejne erupcje wulkanu Sinabung w Indonezji zmusiły do ewakuacji ponad 20 tys. osób

Kategorie: 

Wybuch Sinabunga na indonezyjskiej wyspie Sumatra doprowadził do ewakuacji ponad 20 tys. osób, podaje gazeta Jakarta Globe. Wcześniej, ze względu na groźbę erupcji, wyznaczono 1,5 kilometrową buforową strefę bezpieczeństwa, z której ewakuowano 18 tys. ludzi. W sobotę Sinabung znów dał o sobie znać.

 

W sumie z krateru doszło aż do 30 emisji w wyniku których wydostały się ogromne ilości pyłu wulkanicznego. Zanotowano też, że nastąpiła potężna erupcja lawy.

„Lawa spłynęła na odległość 5 kilometrów na południe od krateru. Ta emisja lawy jest najsilniejsza z tych, które widzieliśmy ostatnio" - powiedział Sutopo Purva Nugroho, szef informacji z centrum zarządzania kryzysowego w Indonezji.

Zdaniem Nugruho, chmura pyłu wulkanicznego może wzrosnąć do wysokości czterech tysięcy metrów. Operacją reagowania kryzysowego kieruje płk Meyer Putong. Działalność „góry ognia” wzrasta. Dziesiątki ciężarówek przygotowano do ewakuacji około 100 tysięcy osób, mieszkających w promieniu dziesięciu kilometrów od krateru wulkanu. Sinabung zlokalizowany jest zaledwie ok. 90 kilometrów od miasta Medan, które jest stolicą prowincji Sumatra.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj