Kolejne bardzo silne trzęsienie ziemi w Kalifornii. Czy budzi się uskok San Andreas?

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Zaledwie nieco ponad 24 godziny po silnym trzęsieniu ziemi 6,4 stopni, do którego doszło w Kalifornii, wystąpił tam kolejny, jeszcze poważniejszy wstrząs sejsmiczny o sile aż 7,1 stopni. Zjawisko było bardzo płytkie, bo hipocentrum znajdowało się jedynie 10 km pod powierzchnią Ziemi. Z tego powodu było odczuwalne praktycznie w całej Południowej Kalifornii.


Epicentrum wstrząsu znajdowało się w okolicy miasta Ridgecrest. Miejscowość ta jeszcze nie doszła do normy po poprzednim trzęsieniu ziemi i znowu doszło tam do znaczącego wstrząsu, który wywołał wielu pożarów. Na szczeście nie ma doniesień o żadnych ofiarach. Przerwany został mecz w ramach rozgrywek koszykarskiej ligi NBA rozgrywany w Los Angeles

Od tego drugiego trzęsienia o sile 7,1 stopni odnotowano już ponad 1000 wstrząsów wtórnych. Specjaliści twierdzą, że nie wiadomo czy wstrząs 7,1 z dzisiaj jest tym głównym. Uważają, że ryzyko wystąpienia kolejnego trzęsienia o sile powyżej 6 stopni w skali Richtera jest bardzo duże. Co więcej uważają, że istnieje 1 na 10 szansa na kolejny wstrząs powyżej 7 stopni, który nastąpi w ciągu następnego tygodnia.

 

Eksperci nazywają ten dublet kalifornijskich trzęsień ziemi sekwencją Searles Valley, od dokładnego miejsca wystąpienia obu trzęsień ziemi.Nie wiadomo czy sekwencja ta już się zakończyła. Szansa na kolejne silne trzęsienie ziemi w Kaliforni jest niestety teraz bardzo duża, a nawet jeśli wstrząs 7,1 był tym głównym to wstrząsy wtórne będą wystepowały przez wiele miesięcy.

Kalifornia znajduje się w bardzo aktywnym sejsmicznie regionie świata i jest praktycznie poszatkowana uskokami tektonicznymi. Najbardziej niebezpieczny z nich nazywa się San Andreas. Rozciąga się przez niemal cały stan i był już w przeszłości przyczyną wielu niszczycielskich trzęsień ziemi. Największe z nich miało siłę 7,9 stopni i dosłownie zburzyło San Francisco. Stało się to 18 kwietnia 1906 roku. Śmierć poniosło wtedy ponad 3000 osób.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ARTUR

Ciekawe że Kalifornia to taki

Ciekawe że Kalifornia to taki zacofany i pustynny rejon . Po tak olbrzymich trzęsieniach nie ma do tej pory aktualnych przekazów filmowych czy też relacji reporterów z akcji ratunkowych , poszukiwawczych , akcji pomocowych dla pozbawionych dachu nad głową , nie ma też informacji na temat nowych technologii antywstrząsowych zastosowanych w budynkach  . Zapewne skala tragedii jest tak duża jak moc cenzury internetowej i nieprędko się dowiemy jak jest naprawdę .

Portret użytkownika Tomasz Czartoryski

Każde składanie ofiary z

Każde składanie ofiary z czasem traci swą moc, jak to robią Amerykanie, aby im się szczęściło, składają w ofierze prawdę.

//EDIT

ohh, kliknął w minus. wcześniej coś bluźnierczego miał na myśli, poczuł się lepiej i odszedł z satysfakcją...

Skomentuj