Kolejne badania potwierdzają, że miód Manuka zabija bakterie odporne na antybiotyki

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy ze Swansea University w Wielkiej Brytanii odkryli, że miód Manuka może być alternatywą dla antybiotyków w leczeniu opornych na środki przeciwdrobnoustrojowe infekcji dróg oddechowych, szczególnie śmiertelnych bakterii, które mogą towarzyszyć zakażeniom mukowiscydozą. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Frontiers in Microbiology i na stronie uczelni.

 

Korzystając z tkanki płuc świń, specjaliści leczyli zakażenia bakteryjne, które naśladują te obserwowane u pacjentów z mukowiscydozą, miodem Manuka. Wyniki pokazały, że miód był skuteczny w 39% w porównaniu z 29% w przypadku antybiotyków. Razem antybiotyk i miód zabiły 90% badanych bakterii.

 

Miód Manuka uzyskuje się z nektaru nowozelandzkiego drzewa herbacianego (Leptospermum scoparium), znanego z silnych właściwości przeciwbakteryjnych. Ta funkcja została odkryta w latach osiemdziesiątych przez profesora Petera Molana. Wcześniej udowodniono, że ten rodzaj miodu jest zdolny do zabijania bakterii odpornych na antybiotyki obecnych w powierzchownych ranach.

 

Mukowiscydoza  jest chorobą dziedziczną spowodowaną mutacją genetyczną, która charakteryzuje się uszkodzeniami gruczołów wydzielania zewnętrznego i poważnym upośledzeniem funkcji oddechowych. Problemem, na który cierpią pacjenci z mukowiscydozą, to przewlekłe i długotrwałe infekcje dróg oddechowych, które są często śmiertelne z powodu obecności pewnych bakterii opornych na wiele (jeśli nie wszystkie) antybiotyków, które są obecnie dostępne dla lekarzy.

 

Bakterie, których nie można usunąć z płuc za pomocą antybiotyków, można w ostateczności usunąć przez przeszczep płuc. Jednakże stwarza to pewne ryzyko, ponieważ bakterie, które spowodowały początkową infekcję, nadal można znaleźć w górnych drogach oddechowych. Migrują one do nowych płuc, co powoduje, że przeszczep jest nieskuteczny.

 

U niektórych pacjentów rokowanie jest gorsze, ponieważ są one zakażone śmiertelnymi bakteriami, takimi jak Pseudomonas i Burkholderia cepacia, które są trudne do zabicia (z powodu wielokrotnej oporności na antybiotyki) i powodują rozległe uszkodzenie płuc. W niektórych przypadkach samo przebywanie w ciele pacjenta może uniemożliwić doprowadzenie do ratującego życie przeszczepu płuc.

 

Skuteczność antybiotyków przeciwko tym śmiertelnym zakażeniom budzi duże obawy, dlatego konieczne jest znalezienie odpowiednich nietoksycznych alternatyw.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika b@ron

to chwyt marketingowy,

to chwyt marketingowy, wystarczy spojrzeć na cenę i ilość ofert... ten słabszy, ten silniejszy, ten mocny a ten mega najsilniejszy, aż się prosi by zrobić "badania" na zawartość miodu w miodzie... mało tego czytałem ongiś info i to też poparte badaniami naukowców, że nasz miód gryczany, na łeb bije miody manuka pod względem zabójstw dokonywanych na bakteriach.

z takimi cudami natury to jest tak, że jak coś ci dolega a chcesz żeby ci nie dolegało, to musisz kupić ten droższy specyfik, jak ci nie pomoże to znaczy że za krótko bierzesz, a jak długo bierzesz i ci nie pomoże, to i tak się nie przyznasz, bo aż wstyd ci ile kasy wydałeś na nic...

no albo dobry przykład... kolega nabawił się helicobacter i troskliwa mama zasponsorowała mu najdroższą wersje miodu manuka , bodajże 550+ w ilości za około 1200zł (słownie tysiąc dwieście) no i kolo mi opowiadał zadowolony że wszystko okej już i tylko od czasu do czasu badania musi robić i pytam go, to po miodzie ci przeszło? a ten... znaczy się, antybiotyki też długo brałem... no i jak tu wierzyć w cudowną siłe miodu manuka Smile

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj