Kolejna wojna w Iraku? Wojsko przygotowuje się do ataku na Kurdów

Kategorie: 

Źródło: Iraqi Army/Facebook

Wojna z samozwańczym islamskim kalifatem powoli dobiega końca, ale wygląda na to, że wkrótce Irak doświadczy kolejnej wojny. Irackie siły zbrojne zostały wysłane w kierunku miasta Kirkuk. Tysiące Kurdów zajęło pozycje obronne w obawie przed możliwym atakiem.

 

Kirkuk w przeszłości należał do Iraku, jednak podczas szybkiej ofensywy samozwańczego Państwa Islamskiego, wojsko po prostu zostawiło swoją broń i rzuciło się do ucieczki. Uzbrojeni Kurdowie bronili się przed nacierającymi islamistami, a w czerwcu 2014 roku przystąpili do ataku i zajęli Kirkuk. Od tego czasu miasto to nieoficjalnie wchodzi w skład Irackiego Kurdystanu.

 

Dotychczas Kurdowie oraz siły zbrojne Iraku współpracowały ze sobą w walce z ISIS. Jednak islamiści są już w odwrocie a ich porażka jest tylko kwestią czasu. Kurdowie wykorzystali obecny czas, aby zorganizować referendum niepodległościowe - 25 września ponad 92% głosujących poparło niezależność od Iraku. Od tego czasu wyraźnie narasta konflikt między Kurdami a Irakiem, Iranem i Turcją.

 

Wyniki głosowania oczywiście nie znalazły uznania w regionie. Co więcej, sąsiednie państwa zagroziły całkowitą blokadą Irackiego Kurdystanu. Turcja sugerowała nawet interwencję zbrojną. Z kolei Irak domagał się zwrotu miasta Kirkuk, które jest bogate w ropę naftową. Znajduje się tam również lotnisko oraz baza wojskowa. Sytuacja zrobiła się bardzo niepokojąca, gdy okazało się, że w pobliżu Kirkuk zaczęły koncentrować się wojska irackie oraz proirańska milicja. 

Do obrony Kirkuk przed potencjalnym atakiem natychmiast wysłano około 6 tysięcy bojowników. Kurdowie zajęli pozycje i ogłosili, że będą bronić miasta za wszelką cenę. Jeden z irackich generałów powiadomił, że wojsko, które stacjonuje dosłownie kilka kilometrów od pozycji Kurdów ma zamiar odzyskać tereny utracone podczas ofensywy ISIS w 2014 roku. Co ciekawe, wieści o nadchodzącej inwazji zostały zdementowane przez rząd w Bagdadzie. Kurdowie nie mają zamiaru oddawać miasta Kirkuk i liczą na pomoc z zewnątrz. W obecnej sytuacji wsparcia mogą udzielić Stany Zjednoczone, które od dłuższego czasu zaopatrują Kurdów w broń. Irak wkrótce wyeliminuje obecność ISIS, ale jak sami widzimy pojawia się realne ryzyko wybuchu kolejnej wojny.

 

Źródła:

http://www.kurdistan24.net/en/news/f3f38496-60a4-4855-9624-645c51f1e7e8

https://news.vice.com/story/iraqs-kurds-warn-the-country-is-on-the-brink-of-a-new-civil-war

http://abcnews.go.com/International/high-alert-amid-fear-war-iraq-looming-minefield/story?...

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/10/13/iraq-army-launches-operation-retake-kirkuk-kurd...

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika keri

Dzięki za odblokowanie

Dzięki za odblokowanie Antychrysta 666.

Tu wpisuję, gdyż nie mogę się dopisać do właściwego komentarza Johna z powodu postów pisanych literami pionowo, które u mnie są zasłonięte przez reklamy.

Odpoczynek dobrze Ci zrobił, tak dobrze, że wypiękniałeś Smile

Już tęsknię Biggrin

Jak wiesz, mnie zawsze brakuje każdego zbanowanego, więc chyba Twoje dobrowolne odejście też się będzie w tym odczuciu mieścić Smile

Portret użytkownika keri

UPAdlina został niesłusznie

UPAdlina został niesłusznie zbanowany za to, co wypisywała e11.

To moll powinnien go przeprosić i prosić aby wrócił.

UPAdlina jest człowiekiem honoru i żadne durne wymysły moderatora nie wchodzą w grę. moll zresztą słowa nie dotrzymuje o czym UPAdlina przekonał się wiele razy.

Portret użytkownika keri

Babeczko, nie zgadzam się na

Babeczko, nie zgadzam się na poniżanie UPAdliny jakimiś durnymi wymysłami, których nie ma w regulaminie.

Zresztą są inne portale, z forami na nieporównanie wyższym poziomie.

Tu zostaną trolle i klony e11 (ktoś już tak to ładnie napisał) wraz z mollem, który je chroni, dając im konta specjalnej troski (to kapitalne wyrażenie Medium). Jeśli e11 atakuje patriotę to zawsze bana dostaje patriota. Dlaczego? No właśnie!

Portret użytkownika UPAdlina Z

Keri, Babeczko, Angelusie

Keri, Babeczko, Angelusie dziękuję wam za wsparcie. Uwierzcie mi, że gdybym został zbanowany słusznie, rozmawiałbym z Mollem inaczej. Powiedziałbym mu: "Sorry. Postaram się zmienić". Ale ludzie ja mam tego posta, który był powodem mojego bana na czas nieokreślony. Gdybym wam go pokazał (a nie mogę tego zamieścić jako niezarejestrowany) uśmialibyście się, że mógł być powodem bana na czas nieokreślony. Zostałem wyje**ny z portalu za nic. Po prostu byłem niewygodny. To wszystko. I co mam zrobić w takiej sytuacji? Prosić Molla o zwrot mojego konta? To tak jakby ktoś napluł na mnie na ulicy, a potem powiedział, żebym go poprosił o chustkę do wytarcia flegmy. Tak to wygląda. To byłoby poniżające dla każdego. Gdybym naprawdę zasłużył sobie na tego bana (zbluzgał kogoś ku**ami, hu**mi czy pi**ami, albo straszył zabiciem czy pobiciem) potrafiłbym przeprosić. Tak postępuje człowiek honoru. Gdybym oskarżył kogoś o coś, co okazałoby się nieprawdą, także potrafiłbym przeprosić i zwrócić honor poszkodowanemu. Dowody na to, że zostałem zbanowany bezpodstawnie są. Przedstawiłem je adminowi ZNZ. Zero odzewu. Moll na pewno też je zna, ale oczekuje ode mnie, że to ja się mam ukorzyć za to, że niewinnie i bezpodstawnie przywalił mi tego bana na czas nieokreślony. Obłęd.

Babeczko droga. Najważniejsze nie jest odzyskanie konta. Ważniejsze są godność i honor. Liczę na to, że Moll przeanalizuje materiały, które wysłałem do admina ZNZ i zmieni swoją decyzję. Każdy może się pomylić działając pod presją emocji. Człowiek mały jednak nigdy do błędu się nie przyzna, ale człowiek honoru potrafi to zrobić i zwrócic honor niesłusznie poszkodowanemu.

Pozdrawiam was wszystkich serdecznie.

Portret użytkownika keri

UPAdlino, mógłyś się

UPAdlino, mógłyś się zarejestrować na dowolny nick i inny adres mailowy (tak jak niektórzy na tym forum robią) i przesłać do mnie jakąkolwiek wiadomość. Wtedy odpiszę Ci podając mój mail a Ty wysłałbyś na niego ten komentarz. Ku pamięci i na świadectwo.

Doskonale wiemy, że Twój ban to była decyzja zupełnie niezwiązana z tym, co pisałeś na forum.

Pozdrawiam Cię Smile

Strony

Skomentuj