Kolejna wojna indyjsko-pakistańska o Kaszmir może wybuchnąć w każdej chwili

Kategorie: 

Źródło: Internet

Indie i Pakistan toczą spór terytorialny o Kaszmir, jednak władze w Nowym Delhi właśnie dolały oliwy do ognia. W poniedziałek, indyjski stan Dżammu i Kaszmir został pozbawiony specjalnego statusu. Wywołało to oburzenie wśród tamtejszych mieszkańców, a także w Pakistanie, który zagroził reakcją.

 

Dżammu i Kaszmir to stan położony w północnej części Indii. Jest zamieszkiwany w większości przez muzułmanów, a Pakistan rości sobie prawo do tego regionu. Po usunięciu z konstytucji artykułu 370, Indie powiększyły swoją władzę nad tym stanem. Dzięki tej zmianie, osoby spoza regionu mogą między innymi kupować nieruchomości i starać się o pracę, co dotychczas było zarezerwowane tylko dla mieszkańców stanu.

 

Ponadto, aby tłumić wszelkie przejawy buntu, Indie wysłały do stanu Dżammu i Kaszmir dodatkowe wojsko, zablokowały internet i telefony. W regionie i tak odbyły się protesty, ale na znacznie mniejszą skalę. W obawie przed wybuchem konfliktu zbrojnego, ewakuowano wszystkich turystów.

Pakistan zareagował, wyrzucając z kraju ambasadora Indii i odwołując swojego w Delhi. Rząd zawiesił również relacje handlowe i ograniczył relacje dyplomatyczne. Pakistan zagroził też zamknięciem przestrzeni powietrznej dla indyjskich samolotów i rewizją wszystkich dwustronnych umów.

 

Indie i Pakistan to państwa posiadające broń nuklearną, które w przeszłości stoczyły już kilka wojen o Kaszmir. Natomiast w lutym bieżącego roku wzrosło napięcie, gdy indyjskie myśliwce przeprowadziły naloty po stronie pakistańskiej, po czym Pakistan zestrzelił dwa samoloty i schwytał jednego z pilotów. Relacje tych dwóch państw stale ulegają pogorszeniu, co może prowadzić do czwartej wojny indyjsko-pakistańskiej.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika baca

obydwa kraje mają broń

obydwa kraje mają broń jądrową więc może być interesująco...

zarówno Indie i Pakistan to ofiary anglosaskiej polityki dziel i rządź,,, w tym przypadku oderwano sztucznie od Indi Pakistan aby skłócić je o rzekome terytorium sporne i jeśli oba kraje wreszcie się zorientują że ktoś je zrobił w balona to powinny owszem i imię pokoju odpalić głowice ale na City of London...

Identyczna polityka brytyjska była jak od iraku oderwano kuwejt. od cesarstwa rzymskiego obecne kraje, od sojuza republiki więc to żadna rewelacja czyja to robota te wszystkie sztucznie robione wojenki...

zaledwie jedna, maleńka, maciupińka głowiczka mogłaby dać skurwielom do myślenia i Indie i Pakistan powinny we własnym interesie w końcu to zrozumieć...

 

Portret użytkownika hyh Swarozyd

Uny zrobily podzial i

Uny zrobily podzial i wyposazyly w bron atomowa po to te kraje by w razie konfliktu nie przeszly Chiny...

a poniewaz Chiny sa doposazone przez uny - proba przejecia to dzisiaj uny licza na zdrade Chinoli co jest mozliwe i uderzenie od tylu na Rosje.

Uny zabraly tez sie za Ukraine ale Rosja byla szybsza i pozbawila Ukraincow atomowek dzieki temu ma zabezpieczona granice od Polski. Uny beda chcialy w Polsce rozmiescic glowice... co prawdopodobnie im sie juz udalo ... Mimo dobrego wywiadu rosyjskiego mysle ,ze uny wwiozly do Polski same glowice z plutonem.

Rosja nie dopusci do ustawienia rakiet z glowicami atomowymi przeciwko sobie stad uny nie wiedza jak sie za to zabrac.

Ponadto uny widza potencjal sily roboczej w Indiach i zloza ktore kontroluje jako dobry przyjaciel samodzielnie z Rosja prezydent Indii.

Pakistan coraz bardziej jest stronniczy i ma dosc okupacji jankeskiej i unow... wiec tez jest niepewny...

UNy przegrywaja na wszystkich frontach dlatego sa takie wsciekle...

 

Portret użytkownika hyh Swarozyd

Kazda wojna jest o terytoria.

Kazda wojna jest o terytoria...poniewaz na nich sa zloza i kobiety... a religia to jest zydowska zagrywka by zacmic umysly.

Nie ma wojen religijnych... to sciema... oczywiscie sa fanatycy religijni ale pod plaszczykiem gwaltow , morderstw i zabierania kobiet i ziem z domostwami.

Religia jest instrumentem powodu do ataku... Obecnie coraz mniej bo nie ma kogo juz nawracac to wymysla sie inne powody

WTC terroryzm itp ..

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

To by było przynajmniej coś.

To by było przynajmniej coś. Sygnał. Jak raca czerwona na nocnym niebie. Jest spora szansa że po wyparowaniu City cały zniewolony świat by się na nich wtedy rzucił. Wyśle, że Chiny by się na WASP-ie natychmiast zemściły za wojny opiumowe i robienie z chińczyków wała przez 200 lat.

Portret użytkownika euklides

Niech politycy i ich pieski

Niech politycy i ich pieski zrobią sobie ustawkę. Wtedy nie mam nic przeciwko. Jeśli jednak przez te bandy gangsterów mają cierpieć i ginąć niewinni to powiadam wam należy wszystkich polityków wsadzić za kratki. Pozbawione empatii bydło nie rozumie, że tam są schorowani ludzie, cierpiący i bez wojen, przerażone dzieci, nieodkryte talenty - któremuś z nich może dane jest znaleźć lekarstwo na raka. Ku..a jak ja nienawidze polityków!

Skomentuj