Kategorie:
Dzisiaj mija 45 lat od czasu gdy na powierzchni Księżyca postawił nogę pierwszy człowiek. Zaszczyt ten spotkał amerykańskiego astronautę, Neila Armstronga, który wypowiedział wtedy słynne słowa - „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”
Pierwszy spacer księżycowy miał miejsce 21 lipca 1969 roku. Oprócz niego na Księżycu chodziło jeszcze dziesięciu amerykańskich astronautów. Program Apollo, którego celem był podbój naszego naturalnego satelity. zakończył się w 1972 roku i od tego czasu ludzie już tam nie wrócili.
Przyczyny zupełnej utraty zainteresowania eksploracją srebrnego globu nie są do końca jasne. Przedstawiono to w rodzaju swoistego wyścigu Amerykanów z Rosjanami, który zakończył się, gdy dokonali tego ci pierwsi. Wydaje się czymś zupełnie niezwykłym, że przez tyle dekad nie podjęto próby powrotu na Księżyc. Doprowadziło to do powstawania licznych teorii spiskowych.
Źródło: NASA
Matką wszystkich teorii jest ta zakładająca, że Amerykanie nigdy nie byli na Księżycu. Wierzy w to ponoć aż 6% obywateli USA. Na przestrzeni 45 lat pojawiło się bardzo wiele zarzutów, które mają świadczyć o tym, że całe lądowanie sfingowano w studiach telewizyjnych. Jako dowód podawano to, że na zdjęciach wykonanych z powierzchni Księżyca nie widać gwiazd.
Źródło: NASA
Wskazywano też, na brak panoram 360 stopni, które byłyby niewykonalne w studiu. NASA metodycznie zbija takie argumenty oferując za każdym razem mniej lub bardziej przekonujące wyjaśnienia dowodzące, że ludzie korzystający z technologii z lat sześćdziesiątych jednak chodzili po Księżycu.
Założenie, że samo postawienie ludzkiej stopy jest już dokonaniem aktu eksploracji powodującym utratę zainteresowania nowym lądem jest dziwaczne. To tak jakby po Kolumbie nikt już nie wybierał się do Ameryki, bo przecież została już odkryta. Być może nasza obecna technologia nie jest wystarczająco dobra, abyśmy byli w stanie podróżować na Księżyc i z powrotem. Nie ma też perspektywy powrotu na powierzchnię Księżyca, przynajmniej w nadchodzącej dekadzie.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Każdy ma z tego życia dokładnie tyle,ile SAM sobie weźmie.
Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów
kolo21
Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów
Skomentuj