Kolejna plama śmieci powstała na Południowym Pacyfiku

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Zjawisko oceanicznych plam śmieci zostało udokumentowane na północy Pacyfiku, jednak zalegające tworzywa sztuczne znajdują się również w południowej części Oceanu Spokojnego, w Arktyce oraz na Morzu Śródziemnym.

 

Postanowiono zmierzyć wpływ odpadów z tworzyw sztucznych na ocean. Oceniono, że „tratwa”, która powstała z plastikowych szczątków w rejonie Południowego Pacyfiku, obejmuje obecnie ponad 2,5 miliona kilometrów kwadratowych.

 

Kapitan Cacrles Moore był członkiem zespołu, który w 1997 roku odkrył na północy Pacyfiku Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci. Teraz postanowił przyjrzeć się pod tym kątem Południowemu Pacyfikowi i sytuacja tam wcale nie ma się lepiej. Choć wiadomo, że zbiorowisko odpadów znajduje się także w południowej części Oceanu Spokojnego, niewielu naukowców odwiedza ten region, aby przyjrzeć się sytuacji.

Moore jest założycielem Algalita Marine Research, organizacji non-profit, walczącej z plastikowową plagą śmieci unoszących się na powierzchni oceanów. Chociaż naukowcy zgadzają się, że zanieczyszczenia wód tworzywami sztucznymi są powszechnym problemem, dokładne pochodzenie zatrważających ilości śmieci jest wciąż niejasne.

 

Załoga Algalita Marine Research ma nadzieję rozwiązać ten problem w trakcie swoich badań. Organizacja bada pochodzenie tworzyw sztucznych oraz ich zagrożenie dla przetrwania ryb i innych zwierząt morskich.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj