Kolejna plaga w Australii - inwazja najbardziej niebezpiecznych pająków świata

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Do obecnych problemów Australii z matką naturą dochodzi nowy i bardzo poważny. Na antypodach rozpoczyna się inwazja najbardziej niebezpiecznego pająka świata - Atrax robustus. Na przestrzeni ostatnich dekad, jad spowodował śmierć wielu osób.

Jeśli ktoś boi się węży, pająków i innych potencjalnie zabójczych zwierząt, to na pewno nie powinien jechać do Australii. To właśnie na tym kontynencie jest największa liczba gadów i stawonogów, których ukąszenie może prowadzić do śmierci. Niedawno, Australia stałą się znana z powodu niszczących pożarów, a potem z gradobić i ulewnego deszczu, teraz może dojść do tego plaga jadowitych pająków.

 

Według australijskich biologów, ostatnia pogoda, a zwłaszcza deszcze, mogą spowodować, że pojawi się duża liczba bardzo jadowitych stworzeń. Szczególnie niepokoi wzrost populacji pająków z rodziny Atracidae. Wspomniany Atrax robustus, w okresie od 1927 do 1981 roku, spowodował śmierć 13 osób. Potem wynaleziono antytoksynę, która neutralizowała jad atraxa, ale przy znacznym rozmnożeniu populacji może się zdarzyć, że nie wystarczy jej dla wszystkich potrzebujących.

 

Każdego roku, w okresach wysokiej wilgotności, te jadowite pająki wychodzą z nor i często wchodzą na terytorium, w którym funkcjonują ludzie. Najbardziej jadowity pająk w Australii, Atrax robustus rośnie do długości 5 cm i buduje swoje gniazda w wilgotnych i chłodnych miejscach, niekiedy w pobliżu siedzib ludzkich.

W pewnych okolicznościach, ukąszenia tego pająka mogą powodować nawet śmierć człowieka. Jad atraxa ma bezpośredni wpływ na układ nerwowy człowieka. Po 10 minutach po ukąszeniu wpływa na układ krwionośny ofiary i powoduje problemy oddechowe, wymioty i biegunkę. Oprócz tego wśród objawów jest nadmierna potliwość i skurcze mięśni. Oczywiście wszystkiemu towarzyszy straszny ból.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika alavira1

Skad ty sie urwales, ze

Skad ty sie urwales, ze pieprzysz takie glupoty! Australia ma 35% emigrantow nie wliczajac ich dzieci tu urodzonych. Po za tym Australia ma sie swietnie, temperatury najnizsze rekordowo a pozary sa czescia przyrody tutaj chyba ze ogien zapruszony lub podpalenie przez czlowieka (emigranta najczesciej). Wieksze pozary byly kilka lat temu dlatego przezorni nie buduja domow nawet w najpiekniejszych okolicach lesnych. Reszta to ordynarna propaganda glupcow i moznych tego swiata.

 

Portret użytkownika RisingStar

Tak dla scislosci, jakby ktos

Tak dla scislosci, jakby ktos sie interesowal, czarna wdowa jest to bliski kuzyn redbag'a. Przeto redbag nazywany jest dlatego australijska czarna wdowa. Czarna wdowa w Australii nie wystepuje.

Ps. Nie twierdzę, że tego nie wiedziałeś Sio. To jedynie takie uzupelnienie.

Każdy człowiek żyje, wierząc w to, co wie, oraz w to, czego doznaje. Sumę tych doświadczeń zwie rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia niejednoznaczne, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata.

Skomentuj