Kolejna erupcja wulkanu Sinabung zagraża bezpieczeństwu mieszkańców okolicznych miejscowości

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Władze Indonezji uważnie monitorują wulkan Sinabung na Sumatrze. Jest to jedna z głównych wysp Indonezji, na której niedawno czujniki wykryły rosnącą aktywność wulkaniczną. Mieszkańcom okolicznych wiosek, zalecono pozostanie 5 kilometrów od krateru aby zminimalizować ewentualne szkody wynikłe z jego erupcji.

Jeszcze w niedzielny poranek, wulkan wyrzucał w powietrze gazy wulkaniczne i popiół na wysokość ponad 1000 metrów. Jak podało Indonezyjskie Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Zagrożeń Geologicznych chmury gorącego popiołu przeleciały 1 kilometr na południowy wschód od krateru wulkanu.


W ciągu ostatnich kilku lat około 30 000 osób zostało zmuszonych do opuszczenia domów wokół Sinabung. Jest on jednym z ponad 120 aktywnych wulkanów w Indonezji. Kraj ten jest szczególnie podatny na wstrząsy sejsmiczne ze względu na położenie na Pacyficznym Pierścieniu Ognia.

Sinabung mierzy blisko 2600 metrów i pozostawał uśpiony przez czterysta lat, nim niespodziewanie eksplodował w 2010 roku, zabijając dwie osoby. Erupcja z 2014 roku zabiła 17 osób, a kolejne siedem zmarło w 2016. Szczęśliwie, ostatnia erupcja zakończyła się bez ofiar. Jak twierdzą władze lokalne, wioski poza czerwoną strefą nie są bezpośrednio zagrożone aktywnością tego żywiołu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj