Kolejna erupcja wulkanu Agung zakłóca ruch lotniczy nad Indonezją

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Wulkan Agung, położony na indonezyjskiej wyspie Bali, wciąż pozostaje aktywny. W wyniku dzisiejszej erupcji wstrzymano część lotów. Z kolei władze ostrzegają mieszkańców i turystów przed zbliżaniem się do wulkanu.

 

Podczas dzisiejszej erupcji, wulkan Agung wyrzucił popiół na wysokość do 2 km, który spadł na pobliskie miejscowości. Gęsty dym zakrył część Bali. Władze ustanowiły trzeci poziom alertu w skali od 1 do 4, co oznacza, że wokół wulkanu powstała 4-kilometrowa strefa zamknięta.

Międzynarodowy port lotniczy Denpasar Ngurah Rai, który znajduje się na wyspie Bali na południowy zachód od wulkanu Agung, wciąż pozostaje czynny. Jednak liczne loty z Australii do Bali zostały anulowane. Taką decyzję podjęły malezyjskie linie lotnicze AirAsia oraz australijskie linie Jetstar Airways, Virgin Blue i Qantas. Dla ruchu lotniczego wystosowano kod pomarańczowy.

Nieregularna aktywność wulkanu Agung wywołuje duże zaniepokojenie. W listopadzie zeszłego roku, Agung wyrzucał dym i popiół na wysokość do 4 km. Zadecydowano wtedy o wstrzymaniu wielu lotów i ewakuacji ponad 100 tysięcy ludzi, mieszkających w obrębie 10 km od wulkanu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj