Kolejna chińska stacja kosmiczna może spaść na Ziemię. Tiangong-2 obniżyła orbitę

Kategorie: 

Źródło: China Manned Space Agency

2 kwietnia nastąpiła niekontrolowana deorbitacja chińskiej stacji kosmicznej Tiangong-1. Na szczęście, złom spadł do Pacyfiku i nie wyrządził żadnych szkód. Wygląda jednak na to, że Chińczycy mogą przygotowywać się na upadek kolejnej stacji orbitalnej.

 

Stacja Tiangong-2 została wyniesiona we wrześniu 2016 roku i jest następcą nieistniejącego już Tiangong-1. Chiny testują na niej zaawansowane systemy podtrzymywania życia oraz możliwości tankowania i uzupełniania zapasów. Co prawda Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna nie wydała żadnych oficjalnych komunikatów, ale z dostępnych informacji wynika, że stacja Tiangong-2 może być przygotowywana do deorbitacji.

Źródło: China Manned Space Agency

Jak podaje serwis Space News, Wspólne Centrum Operacji Kosmicznych Stanów Zjednoczonych przedstawiło dane, wskazujące na obniżenie orbity stacji Tiangong-2 z 380/386 km do 292/297 km. Zdaniem amerykańskich naukowców, zmiana orbity mogła nastąpić 13 czerwca i wskazuje na jej planowaną kontrolowaną deorbitację.

 

Po niedawnym upadku stacji kosmicznej Tiangong-1, Chiny mogły podjąć decyzję o bezpiecznym zniszczeniu swojej drugiej stacji. Być może ma to związek z planowanym wyniesieniem swojej własnej stacji kosmicznej CSS (China Space Station), które ma nastąpić w nadchodzących latach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj