Kolejna asteroida w tym miesiącu niebezpiecznie zbliżyła się do Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowo odkryta asteroida oznaczona jako 2020 QY2 przeleciała obok Ziemi w odległości 0,18 księżycowej ( około 65 823 km). Przelot nastąpił zaledwie 21 minut po wcześniej odkrytym obiekcie 2020 PY2 i 4 dni po rekordowym przelocie asteroidy klasy NEO w pobliżu Ziemi a więc 2020 QG.

Jest to już 55 znany obiekt który w 2020 roku zbliżył się do Ziemi na odległość mniejszą niż Księżyc a do tego 7 w tym miesiącu. Miał on średnicę szacowaną na około 1,6m lub 3,6 m. Jego najbliższe zbliżenie do Ziemi miało miejsce 20 sierpnia 2020 roku o godzinie 23:50 czasu uniwersalnego. Po raz pierwszy zarejestrowali go astronomowie z Mt. Lemmon Survey w stanie Arizona.


Obliczenia wykazały, że 2020 QY2 należy do grupy planetoid Apollo. Jest to grupa obiektów krążących po orbitach przecinających nie tylko orbitę Ziemi, ale i Marsa, Wenus a nawet Merkurego. Do tego typu należy dwie trzecie odkrywanych obiektów przelatujących w okolicy naszej planety.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj