Kolejna asteroida minęła Ziemię. Padł rekord wszechczasów

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Nowo odkryta asteroida oznaczona jako 2021 HN przeleciała obok Ziemi w odległości 254 316 km. Do największego zbliżenia tego obiektu, doszło 19 kwietnia 2021 roku o godzinie 07:53 UTC.


2021 HN został po raz pierwszy zaobserwowany 17 kwietnia, w obserwatorium Mt. Lemon Survey, w stanie Arizona. Obiekt został dostrzeżony w dwa dni przed jego najbliższym podejściem. Obiekt ma szacunkową średnicę od 11 - 25 m i należy do grupy asteroid Apollo. Jest to 51 znana asteroida która dotarła do Ziemi od początku roku i 18 od rozpoczęcia tego miesiąca.

Zauważalny wzost w ilości zgłaszanych obiektów typu NEO (Near Earth Objects) budzi niepokój wśród niektórych astronomów. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że oserwowany wzrost, wynika poniekąd ze wzrostu naszej zdolności ich wykrywania. W porównaniu do kwietnia 2021 roku, drugi najbardziej aktywny miesiąc w historii to listopad 2018 roku, kiedy doszło do 15 bliskich przelotów. Miesiąc nadal się nie skończył więc wygląda na to, iż 2021 rok wyznaczy nowy rekord w tej kategorii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke