Do kogo należą gazety lokalne i największe czasopisma w Polsce?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Rynek prasowy został zmonopolizowany przez kilka koncernów z zachodnim kapitałem. W analizie opublikowanej w styczniu portal money.pl sprawdził, w czyich rękach są ogólnopolskie dzienniki, prasa lokalna i tygodniki. Cała prawda o „polskich mediach”.

 

 

Głównym graczem wśród wydawców prasy lokalnej jest koncern Polska Press. Wydaje 18 dzienników lokalnych w piętnastu województwach. Osiem z nich wychodzi pod wspólną marką "Polska". Ponadto koncern wydaje ponad setkę tygodników lokalnych. Łączna sprzedaż tych wszystkich tytułów to blisko milion egzemplarzy. Polska Press należy do niemieckiej grupy medialnej Verlagsgruppe Passau.

Najlepiej sprzedające się tygodniki lokalne - w przeciwieństwie do dzienników - nie są wydawane przez duże koncerny, ale przez niewielkie firmy. Tylko w dwóch przypadkach sprzedaż przekracza 15 tysięcy egzemplarzy.

Wśród wydawców miesięczników karty rozdają Bauer (38 magazynów i 30 pism z krzyżówkami) oraz Burda Media. To drugie wydawnictwo ma w portfolio ponad 40 magazynów. Oba są częścią dużych, międzynarodowych grup medialnych. W Polsce działają od ponad dwudziestu lat. Dwa najlepiej sprzedające się dwutygodniki wydaje Edipresse, część międzynarodowej grupy wydawniczej z kapitałem szwajcarskim. W Polsce w swoim portfolio ma ponad dwadzieścia tytułów. Wśród wydawców tygodników i dwutygodników z programem telewizyjnym  dominuje Bauer. 

Ile jest Polski w Polsce? Priorytetem rządu powinno być ograniczenie kapitału zagranicznego w polskich mediach, wzorem np. Rosji. Rosyjskie media muszą ograniczyć do 20 procent udział zagranicznego kapitału. Od tej pory założycielami firm medialnych mogą być tylko obywatele Rosji z jednym paszportem.

 

 

Źródła:

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/media-w-polsce-do-kogo-naleza-gazety-lokalne,217,0,1996761.html#A4738397

http://www.geekweek.pl/artykuly/25544/do-kogo-naleza-gazety-lokalne-i-najwieksze-czasopisma-

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1259471,Rosja-eliminuje-zagraniczny-kapital-z-mediow

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Preston
Portret użytkownika Preston


Komentarze

Portret użytkownika Konfederacja Słowiańska

Autor sugeruje, że gdyby

Autor sugeruje, że gdyby właścicielem mediów w Polsce nie był kapitał niemiecki (a ściślej: wywodzący się z Niemiec), lecz nadwiślański, to "nasze" media byłyby polskie i ukazywałyby rzeczywistość z polskiego punktu widzenia, kształtując opinię publiczną zgodnie z polskimi interesami.

Niestety, w dzisiejszym świecie tak być nie może, a najlepszym tego przykładem są... media niemieckie!

Zob.: Niemcy duszą się pod kloszem http://polski.blog.ru/221651811.html

Portret użytkownika Pseudonick

Zapominacie że jest

Zapominacie że jest niemożliwym zbadanie przez kogo finansowane jest jakieś przedsięwzięcie. Co z tego że właściciel gazety jest rodowitym polakiem skoro podkupilił go zachód. Co z tego że oficialnie czerpie środki z polskich np. fabryk i sklepów skoro one przeszły gruntowny proces prania hajsu. Pilnowanie tego jakie jest źródło pieniędzy z których utrzymuje się medium (tak to należy nazywać) to walka z wiatrakami. 

Portret użytkownika achiles

Jak napisał wczoraj na

Jak napisał wczoraj na Twitter-konferencji  zorganizowanej  na terenie 1 Warszawskiej Brygady Pancernej szef MON Antoni Macierewicz- za zły stan polskiego wojska odpowiada korupcja.
 
Dowody na ten temat zawarte mają być w audycie przeprowadzonym na polecenie obecnego szefostwa MON, ale jak dalej zastrzegł Antoni Macierewicz- pewne zawarte w nim informacje muszą pozostać w tajemnicy ze względu na bezpieczeństwo kraju: „nie widzimy powodów, żeby nawet ze względu na krytykę poprzedników udostępniać takie dane naszym przeciwnikom”– w ten sposób uzasadnił swoją decyzję.
Audyt, na który powołuje się Antoni Macierewicz: doprowadził do „wykrycia szerokiej, naprawdę olbrzymiej siatki skorumpowanych polityków, urzędników, wysokich funkcjonariuszy państwa polskiego, którzy doprowadzili wojsko do złego stanu”.
A więc, wg. obecnego szefa polskiego MON, sytuacja do jakiej doprowadzili jego poprzednicy podobna jest do tej jaka panuje na Ukrainie, gdzie wysoki poziom korupcji w tamtejszych strukturach państwa i armii, uniemożliwia osiągnięcie przez ukraińskie siły zbrojne, takiego poziomu bojowego, który pozwoliłby na właściwe wykonywanie przez nie swoich zadań.
W temacie korupcji to akurat zgadzam się z Macierewiczem. Pytanie tylko czy mówiąc o korupcji mamy to samo na myśli. Było tu już kiedyś dyskutowany temat zakupu amerykańskich rakiej JASSM w cenie znacznie wyższej w porównaniu z innymi odbiorcami kupującymi te same rakiety. Zastanawialiśmy się czy zakup francuskich śmigłowców nie jest rekompensatom wypłacaną z polskiego budżetu w zamian za odstąpienia Francji od sprzedaży Mistrali. Czym jeśli nie korupcją można nazwać zakup rakiet Patriot w sytuacji gdy tych rakiej fizycznie nie ma i nie wiadomo czy bedą i czy do czegokolwiek będą się nadawały. Czy wysyłanie polskiej armii do Afganistanu, Iraku nie ma znamion korupcji? Bo w końcu pieniądze z polskiego budżetu i polskich podatników były wyprowadzane na zewnątrz w interesie obcego mocarstwa i za przysłowiowe poklepanie po ramieniu czy kilka stanowiska dla oficerów i jakieś mgliste obietnice. Czy brak offsetu za f-16 nie posiadał znamion korupcji?
Czy poświęcanie gospodarczego interesu Polski i Polaków, w imię świętej wojny z Rosja i Niemcami jednocześnie, nie ma znamion korupcji?
czytaj więcej, na: https://adnovumteam.wordpress.com/2016/02/28/wojna-domowa-na-ukrainie-28-02-2016r-375-dzien-od-nowego-rozejmu/

Portret użytkownika achiles

Oglądam właśnie Woronicza 17,

Oglądam właśnie Woronicza 17, na TVP info i jedyne, co widzę, to siedzące po przeciwnych stronach dwie SEKTY, które się nawzajem przekrzykują, a celem ich darcia się między sobą jest tylko jeden cel, a jest im KORYTO  !!!
Nie ma tam troski o Polskę i Polski Naród zupełnie, są tylko waśnie wewnątrz-sektowych, jednego obozu, który obecnie na dwa jest podzielony i drze się między sobą, BO JEDNI DRUGIM FRUKTY ZABIERAJĄ !!!

Portret użytkownika S.N.69

Zabrakło zestawienia prasy

Zabrakło zestawienia prasy ogólnopolskiej, które jest ważniejsze od prasy telewizyjnej, dlatego oceniam artykuł w tak ważnym temacie jako źle przygotowany. Poza tym tekst umieszczony pomiędzy tabelkami, jest na poziomie wypracowania szkolnego. Słabo. Może już czas bardziej się przyłożyć do selekcji publikowanych materiałów, które często wyglądają na dzieło nastolatków.

Strony

Skomentuj