Kobieta otrzymała bioniczną rękę, która zapewnia zmysł dotyku

Kategorie: 

Źródło: PC tutorials na youtube.com

Naukowcy z Rzymu zademonstrowali opinii publicznej pierwszą bioniczną rękę, którą można już posługiwać się poza laboratorium. Szczęśliwą posiadaczką zaawansowanej technologii została tymczasowo Almerina Mascarello, która straciła lewą rękę w wypadku prawie 25 lat temu. Tym bardziej zaskakują słowa kobiety, która po przetestowaniu protezy twierdzi, że „czuje się tak, jakby odzyskała swoją prawdziwą rękę”.

Pierwsza na świecie bioniczna ręka została skonstruowana w 2014 roku przez międzynarodowy zespół badawczy i choć była niemałym osiągnięciem, to posiadała wiele ograniczeń. Największą trudnością była konieczność podłączania protezy do niemobilnych komputerów. Jednak od tego czasu technologia poszła sporo na przód – dzisiejsze protezy są już znacznie bardziej zaawansowane i powoli stają się niezależne od wspomagającego je dotychczas sprzętu laboratoryjnego.

 

Nowa ręka Almeriny Mascarello posiada czujniki, które rejestrują informacje o tym, czy dany obiekt jest miękki, czy twardy. Następnie dane są przesyłane do małego komputera, który może znajdować się na przykład w plecaku, który to z kolei generuje specjalne sygnały, rozumiane przez mózg, do elektrod wszczepionych w nerwy w ramieniu kobiety.

Mascarello testując ofiarowany jej sprzęt stwierdziła: - „To spontaniczne uczucie, zupełnie jakby to była moja prawdziwa ręka. Z nią znacznie łatwiej było mi wykonywać wiele czynności, takich jak ubieranie się i zakładanie butów. To bardzo przyziemne czynności, jednak są dla mnie ważne, aby czuć się kompletnym człowiekiem”.  

Proteza nie pozostawiająca różnicy między prawdziwą ręką jest nadal poza zasięgiem dzisiejszej technologii, jednak naukowcy wierzą, że z czasem i taki postęp zostanie osiągnięty. Mascarello cieszyła się prototypem przez okres sześciu miesięcy, jednak obecnie został on usunięty, aby dalej go udoskonalano. Celem badaczy jest przede wszystkim miniaturyzacja projektu i jego późniejsza komercjalizacja.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika rtty4

Niby drobiazgi, ale jak

Niby drobiazgi, ale jak zmieniają znaczenie i sens:
nie "Mascarello testując ofiarowany jej sprzęt stwierdziła:" ale "Mascarello, która została jak zwierzę wykorzystana do badań przez koncern w zamian za chwilowe nacieszenie się zabawką (która za chwilę została jej zabrana), stwierdziła:".
A potem Mascarello zostanie wydymana kolejny raz jak i inni potrzebujący, bo będzie zmuszona do zapłacenia zawyżonej ceny, wywindowanej przez firmy i knocerny od lat bezczelnie żerujące na potrzebach chorych ludzi
 

Portret użytkownika Ractaros96

To określenie zapożyczone z

To określenie zapożyczone z języka angielskiego odnosi się do dźwięku powstającego w trakcie kopulacji między dwojgiem ludzi. Używanie tego określenia w kontekście czynności odnosi się zwykle do masturbacji wykonywanej samemu, gdzie uzyskanie takiego dźwięku też jest możliwe. Smile

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Strony

Skomentuj