Kłusownicy zdziesiątkowali afrykańskie żyrafy, liczebność populacji spadła o 40%

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Kolejny gatunek jest zagrożony wyginięciem na skutek ekspansji homo sapiens. Tym razem kłopoty mają afrykańskie żyrafy. Myślistwo i kłusownictwo doprowadziło do tego, że populacja tych zwierząt spadła w krótkim czasie o 40%.

 

Na wolności żyje w tej chwili 80 tysięcy osobników tych najwyższych zwierząt świata. Jednak jak wynika z danych Giraffe Conservation Foundation, 15 lat temu w Afryce żyło 140 tysięcy żyraf. Żyrafy żyją na terenie 21 państw afrykańskich. W niektórych z nich swój dom znajdują unikalne podgatunki, charakteryzujące się specyfiką genetyczną ze względu na geograficzne położenie populacji. W sumie jest ich aż 9, a 2 z nich są obecnie zagrożone.

 

Na tak znaczne uszczuplenie populacji tych popularnych w ZOO zwierząt ma kłusownictwo i zabobony. W Tanzanii uważa się, że mięso oraz szpik tego długoszyjego zwierzęcia jest lekarstwem na HIV.  Szczególnie pomocny ma być mózg żyrafy. Świeżo odcięte głowy żyrafy sprzedaje się po 140 dolarów za sztukę.

 

Niektóre społeczności wiejskie w Afryce uczyniły z polowań na żyrafy ważne źródło dochodów. Ze skóry żyraf robi się tam również odzież, torby, buty i pokrowce do bębnów. Ekolodzy zwracają uwagę, że to co widzimy obecnie w Afryce doprowadzi do wyginięcia żyraf żyjących na wolności w ciągu kilku najbliższych dekad.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj