Kluczowy system ISS, został uszkodzony przez kosmiczny śmieć

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nieustanne zaśmiecanie orbity naszej planety, po raz kolejny doprowadziło do kolizji kosmicznego śmiecia, z Międzynarodową Stację Kosmiczną uszkodzając jeden z jej systemów. Impakt uszkodził ramię robota Canadarm2. Urządzenie nadal pracuje, ale obiekt przedarł się przez powłokę termoochronną i uszkodził konstrukcję znajdującego się pod nim manipulatora. Uszkodzenie zostało zauważone po raz pierwszy 12 maja, podczas rutynowej kontroli.


Światowe agencje kosmiczne, są świadome problemów wiążących się z rosnącą liczbą śmieci kosmicznych. Ponad 23 000 fragmentów jest śledzonych na niskiej orbicie okołoziemskiej, aby pomóc satelitom i ISS uniknąć kolizji. Wszystkie są wielkości minimum piłki softballowej. Wszystko poniżej tego rozmiaru, jest zbyt małe, aby dało się je śledzić.

Canadarm2 - oficjalnie znany jako System Zdalnego Manipulatora Stacji Kosmicznej (SSRMS), został opracowany przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną i znajduje się na stacji kosmicznej od 20 lat. Jest to wieloprzegubowe ramię z tytanu, które pomaga manipulować obiektami poza ISS, w tym wahadłowcami towarowymi. Czasem, pomaga ono również w przeprowadzaniu konserwacji stacji. Operacje ISS z wykorzystaniem Canadarm2 będą kontynuowane zgodnie z planem w najbliższej przyszłości. CSA oraz NASA planują nadal gromadzić dane, aby przeanalizować to wydarzenie i zrozumieć jak do niego doszło, aby lepiej oceniać przyszłe ryzyko.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika baca

no dobrze.... wydaje ci się

no dobrze.... wydaje ci się że odrobiłeś zadanko domowe więc odpowiedz na jeszcze prostsze pytanie:

mamy tu twoją fotkę z twojego źródła:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c9/STS-134_International_Space_Station_after_undocking.jpg

tylko w najlepszej rozdzielczości...

i wiesz co?

z pięć, czy sześć udało mi się tam znaleźć anten satelitarnych.... są picowate bardziej niż działka laserowe krążownika lorda vadera, bo wiesz co?

chociaż są wszędzie gdzie się da to ani jedna z nich nie jest wycelowana... na ziemię Smile

to po co one tam są?

no i powraca nasze pytanie : skoro nie wysyłają zdjęć satelitami to jaki fotograf podleciał cyknąć sweet focie a potem odleciał na warsztat fotkę wywołać? Prom endewor?

czy naprawde nie widzisz że to nie stacja tylko kupa śmiechu - anten i solarów pełno żeby na wieśniakach zrobić wrażenie a żadna nie ma zdolności komunikacji z ziemią... a każdy solar łapie inne słońce z innej strony - z całej galaktyki ciągną do tej stacji energię Smile

już nie będę cie katował filmami astrologów ze stacji kosmiczej podwieszonych na cyrkowych linkach udających stan nieważkości kolego bo tak dociekliwy pewnie bez trudu sam je odnajdzie...

 

Portret użytkownika emel

baca wrote: każdy solar łapie

baca wrote:
każdy solar łapie inne słońce z innej strony
Jeśli na zdjęciu, które omawiamy, widać panel solarny nie jako czarną plamę, tylko białą od refleksów albo o pomarańczowym zabarwieniu, oznacza to, że padają na niego promienie słoneczne (gdyby nie padały, byłby całkowicie czarny). Z tego co widzę, wszystkie są oświetlone, więc genrują prąd elektryczny. Dodatkowo, te panele są dwustronne, więc jedną stroną łapią bezpośrednio promienie słoneczne, a z drugiej strony łapią światło odbite od Ziemi.

baca wrote:
chociaż są wszędzie gdzie się da to ani jedna z nich nie jest wycelowana... na ziemię
Komunikacja z Ziemią odbywa się przez satelity systemu TDRSS. Poprzez anteny zamontowane na elemencie Z1.

baca wrote:
skoro nie wysyłają zdjęć satelitami to jaki fotograf podleciał cyknąć sweet focie a potem odleciał na warsztat fotkę wywołać? Prom endewor?
Czemu uważasz, że "nie wysyłają zdjęć satelitami"? Wymyśliłeś sobie to? Jak pisałem wcześniej, to zdjęcie zostało zrobione z pokładu promu kosmicznego pod koniec jego misji, tj. po oddaleniu się od stacji i w czasie jej okrążania. Dzień czy dwa dni później Endeavour był już na Ziemi. Zawodowego fotografa nie potrzebowali. Astronauci umieją posługiwać się aparatami fotograficznymi w wystarczającym stopniu.

Portret użytkownika NieDouczony

"Jak pisałem wcześniej, to

"Jak pisałem wcześniej, to zdjęcie zostało zrobione z pokładu promu kosmicznego pod koniec jego misji" słuchaj emel oni tak napisali na stronie ażebyś przeczytał i uwierzył w to, a skąd możesz wiedzieć że zostało zrobione z jakiegoś promu. Zero krytyki, łykamy wszystko co napiszą naukofce z nasa i innych agencji aktorskich. Wiara w autorytety naukowe to jest od dawna bardzo śliski temat. Większość tych niby zdjęć to są zdjęcia pozorowane modeli, grafiki komputerowe i kompozycje. To jest wiadomo od dawna, obejrzyj sobie emel zdjęcia z księżyca kolorowe w hd ze strony nasa powiększ i popatrz na to, przyjrzyj się lądownikowi. Wyobraż sobie że ten kibel na nogach z dektury, foli, pianki , i rurek wylądował na księżycu. Nawet śrubki krzywo powkręcali taka była zaawansowana technologia. Pewien inzynier wypowiedział się że lądownik wygląda jakby go dzieciaki w stodole poskręcali dla zabawy. Płyta plastikowa odstaje , krzywo podocinane elementy, normalnie bajzel na nóżkach.

Portret użytkownika Wykształcony

"Jeśli na zdjęciu, które

"Jeśli na zdjęciu, które omawiamy"

Oczywiście zakładając że to jest zdjęcie a nie grafika komputerowa. A ta cała stacja to jest na ziemi można znaleść filmy(tak oczywiście podrobione przez foliarzy) to potwierdzające byli tam dziennikarze, no oczywiście tłumaczą że zbudowali ja do treningów, ale foliarze zaraz powiedzą że oni tam kręcą tę cała farsę. Zresztą astro aktorzy wielokrotnie niechcący wygadali się na ten temat.  Trzeba miec nieżle zryty baniak żeby wierzyć w te kosmiczne bajeczki bo po głębszym zbadaniu tematu to okazuje się że to wszystko to pic na wodę i fotomontarz dla ciemniaków przyklejonych do telewizora.Tyle pomyłek tyle wpadek no ale oczywiście ci wykształceni telewizją i poddani indoktrynacji szkolnictwa sami zaraz wytłumaczą naukowo owe wpadki. I nakoniec powiedzą że moje wątpliwości wynikaja z braku wiedzy. Ta waasza tak zwana nauka to tylko zlepek teorii, teoria grawitacji, teoria heliocentryczna, teoria kosmosu, teoria ewolucji, teoria wielkiego BUM, cały wasz światopogląd wykształciuchy bazuje na kilku teoriach. Kur.wa fa.... toż to bańka mydlana, nie wesoło a niedługo jeszcze ufolców wam podsuną o to będzie dopiero beka. Już powstają nowe ufologiczne oczywiście teorie. Przypominam że "W przestrzeni nauki teoria nigdy nie przesądza, jaki jest stan faktyczny" czyli nie wiadomo. To jak to stacje kosmiczne latają w kosmosie(po orbicie) a teoria heliocentryczna jak była teorią tak jest, coś tu śmierdzi. Ludzie bronić będą do upadłego kłamstwa od dziecka im wpojonego. Bo inaczej musieliby przyznać się do własnej bezdennej głupoty.

Portret użytkownika mw

Nie ma sensu żadne

Nie ma sensu żadne tłumaczenie, ponieważ będziesz bronił do upadłego kłamstw, z którymi żyjesz od dziecka i będziesz musiał się przyznać do swojej bezdennej głupoty, którą de facto bardzo wyraźnie pokazałeś w komentarzu.

Portret użytkownika piopio

Pokaż mu to nagranie z tym

Pokaż mu to nagranie z tym szczurem w kosmosie, na tej makiecie plastikowej. Dlaczego 99.9% ludzi to takie naiwne osoby.

Cytując henrego. k jeżeli stado da się zaszczepić to ich mamy. Dlatego nazwali to odporność stadna, a nie ludzka, traktują nas jak głupie bydło, ponieważ 99% ludzi taka jest...

Skomentuj