Klimatyści twierdzą, że sadzenie lasów szkodzi klimatowi

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

W kontekście narastającego kryzysu klimatycznego, zauważalny jest gwałtowny wzrost komercyjnych inicjatyw sadzenia drzew, mających na celu zrównoważenie nadmiernej emisji gazów cieplarnianych. Te praktyki, chociaż kierowane dobrą intencją, mogą niestety przyczyniać się do zaniku różnorodności biologicznej oraz zaburzać funkcjonowanie ekosystemów, co niedawno zasygnalizował recenzowany artykuł opublikowany w czasopiśmie Trends in Ecology and Evolution. Autorzy tego artykułu argumentują, że kluczowe jest przejście od jednowymiarowego podejścia opartego na sadzeniu drzew do bardziej zintegrowanego podejścia, które obejmuje ochronę i przywracanie nienaruszonych ekosystemów.

Zaznaczone zostało, że społeczeństwo często redukuje wartość ekosystemów, takich jak lasy tropikalne, łąki czy sawanny, jedynie do ich zdolności sekwestracji węgla. Chociaż te ekosystemy dostarczają szeregu korzyści ekosystemowych, obejmujących utrzymanie jakości wody, zdrowie gleby i usługi zapylania, to jednak są często wybierane jako lokalizacje do sadzenia drzew ze względu na ich warunki klimatyczne i fizyczne, które sprzyjają szybkiemu wzrostowi drzew i sekwestracji węgla.

 

Autorzy artykułu zwracają uwagę, że plantacje przeznaczone do pochłaniania dwutlenku węgla często stanowią monokultury zdominowane przez kilka gatunków drzew, uprawiane głównie z celu pozyskania drewna, miąższu lub w celach rolno-leśnych. Takie podejście może prowadzić do redukcji ogólnej różnorodności biologicznej i negatywnie wpływać na kondycję ekosystemów.

 

Niemniej jednak, nawet ambitne zobowiązania do utworzenia plantacji pochłaniających dwutlenek węgla mogą okazać się nieskuteczne w skali globalnej. Obecny trend sadzenia drzew, skupiający się wyłącznie na sekwestracji węgla, prowadzi do homogenizacji biotycznej i funkcjonalnej na dużą skalę, z minimalnymi korzyściami związanymi z redukcją emisji dwutlenku węgla.

Interesująco, autorzy zauważają, że tropikalne łąki i sawanny, pozostawione w nienaruszonym stanie, już teraz pełnią rolę pochłaniaczy dwutlenku węgla. Te ekosystemy magazynują znaczne ilości węgla pod ziemią, co jest mniej podatne na zakłócenia, takie jak susze i pożary, niż magazynowanie węgla naziemnego w drzewostanach. Zalesianie tych obszarów może prowadzić do utraty cennych podziemnych zasobów dwutlenku węgla.

 

Inicjatywy sadzenia drzew, chociaż na pierwszy rzut oka wydają się skutecznym środkiem zaradczym na zmiany klimatyczne, niosą ze sobą potencjalne ryzyko dla różnorodności biologicznej i funkcjonowania ekosystemów. Autorzy artykułu opowiadają się za przekształceniem obecnych praktyk w stronę bardziej holistycznego podejścia, skoncentrowanego na ochronie i odtwarzaniu nienaruszonych ekosystemów, zamiast tworzenia monokulturowych plantacji drzew skoncentrowanych wyłącznie na sekwestracji dwutlenku węgla.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba19

Kaznodziei 9: 3  To jest

Kaznodziei 9:  To jest nieszczęsne we wszystkim, co się dzieje pod słońcem: ponieważ wszystkim się jedno przytrafia,+ serce synów ludzkich pełne jest zła;+ i dopóki żyją, jest w ich sercu szaleństwo,+ a potem — do zmarłych!+

Kaznodziei 10: 13  Początkiem słów jego ust jest głupota,+ potem zaś końcem jego ust jest nieszczęsne szaleństwo. 14  A głupiec wypowiada wiele słów.+ Człowiek nie wie, co będzie; a co będzie po nim, któż może mu powiedzieć?+

Portret użytkownika mijo

Dlaczego klimatyści nie

Dlaczego klimatyści nie przyczepią się do ogromnych plantacji palmy oleistej. Pod jej uprawę wycinane są ogromne połacie lasów tropikalnych, a przecież to są płuca ziemi. Olej palmowy powinien być zakazany w przemyśle spożywczym, to świństwo bardziej niż gorszej jakości jest stosowane jako zamiennik oleju rzepakowego i słonecznikowego. Kolejne świństwo to syrop glukozowo-fruktozowy , tańszy zamiennik cukru z trzciny cukrowej lub buraka cukrowego.

Portret użytkownika BG-OG

Proponuję klimatystom ustalić

Wystarczy sadzić te same gatunki które występowały pierwotnie.

Proponuję klimatystom ustalić dla siebie "dzień wolności planety od ich depresyjnego życia" i zbiorowo podciąć sobie gardła. Co prawda początkowo ich eko truchła wydadzą CO2 i metan w skutek rozkładu ( jak biomasa) , ale planeta to udźwignie i wszystkim pozostałym bedzie już lżej.

Portret użytkownika Feliks

Myślałem że nie mam w tej

Myślałem że nie mam w tej kwesti nic do powiedzenia-ale jednak mam...Jest to w zasadzei prawda. Po pierwsze: moim zdaniem w naszym klimacie jako takich nowych nasadzeń ręka człowieka nie ma potrzeby robić bo LAS SIĘ SAM ODNAWIA. Zaobserwowałem to wiele razy. Ktoś tam wycioł jakiś obszar lasu. Nic z tym nie robił ( czyli nie sadził nowego lasu, nie kupowal sadzonek) za parę lat-ZAROŚNIĘTE wszystko! nowymi drzewkami i to tak dosyć różnorodnie. A jak się sadzi "nowy las"? Przeorywują to powierzchnie pod las- co też nie jest zbyt podobno zdrowe dla ekosystemu.Te wycięte powierzchnie odnawiają sie w sposób dosyć naturalny. Czyli najwięcej samosiejek jest najbliżej rosnącego  drzewostanu i gdzie nie gdzie są jakieś "osobliwości." -Nie wiadomo skąd się dane drzewo wzieło. I to jest zdrowe ,naturalne moim zdaniem.

Portret użytkownika SurvivorMan

Oczywista oczywistość znana,

Oczywista oczywistość znana, odkąd człowiek zaczął masowo lasy wycinać... 
Nie da się zastąpić prastarych, naturalnie powstałych lasów, drzewnymi plantacjami! Różnorodność biologiczna w takich lasach jest praktycznie żadna! My w lubuskiem wiemy to od lat.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika wiktor wektor

Sadzenie drzew w sposób jak

Sadzenie drzew w sposób jak widać na powyższym zjęciu to ZBRODNIA ! Bo las to nie kartoflisko z redlinami a drzewa to nie buraki na polu. Sadzi się monokultury z których wyrasta gąszcz wąskich jak patyk niemal suchych badyli z odrobiną zielonych igieł na wysokim szczycie i to ma być las ?  Jakie zwierzę w czymś takim zamieszka.. jaka roślnina pod nimi wyrośnie ? I teraz "najlepsze" ci IDIOCI chwalą się że ich "inżyniery" zbudowali specjalną sadzarkę (siewnik) do drzewek, która w równiutkich odstępach, ciasno jak zboże sadzi sadzonki dowolnych drzewek... noż kurde "pogratulować" głupoty !

Portret użytkownika ba19

Większość ludzi - 99.9 %  nie

Większość ludzi - 99.9 %  nie wie po co Jezus Chrystus, syn Boga Biblii został przysłany na ziemie , a został przysłany  aby odkupić to co pierwszy człowiek zaprzepaścił - utracił , a co utracił , prawo do życia wiecznego w raju na ziemi , większości ludzi  i to w każdej religii wmawia się, ze ludzie po śmierci dalej żyją i idą do nieba , piekła, czyśćca , a to największe kłamstwo w dziejach ludzkości !  bo co Bóg Biblii powiedział do pierwszych ludzi w raju Eden do Adama i Ewy :

Rodzaju 2: 16  I Jehowa Bóg dał też człowiekowi taki nakaz: „Z każdego drzewa ogrodu możesz jeść do syta.+ 17  Ale co do drzewa poznania dobra i zła — z niego nie wolno ci jeść, bo w dniu, w którym z niego zjesz, z całą pewnością umrzesz”.+

A co oznacza hasło umrzeć  , to nie była nagroda, tylko powrót do prochu ziemi - do niebytu, bo gdzie był Adam i Ewa  zanim ich Bóg Biblii stworzył , nie było ich , więc karą było powrót do niebytu , a nie przejście w zaświaty , gdzie fałszywe religie nauczają swoich wyznawców !, bo co oznacza hasło umrzeć?:

 

umrzeć — umierać
1. «zakończyć życie»

2. «przestać istnieć»

https://sjp.pwn.pl/sjp/umrzec;2532773.html

A gdzie był Jezus zanim został wskrzeszony z grobu – był  w niebycie przez trzy dni :

Mateusza 20: 19  i wydadzą go ludziom z narodów na wyśmianie i ubiczowanie, i zawieszenie na palu,+ a trzeciego dnia zostanie wskrzeszony”.+

Łukasza 18: 33  a po ubiczowaniu+ zabiją+ go, ale on trzeciego dnia powstanie z martwych”.+

1 Koryntian 15:  i że był pogrzebany,+ a także został wskrzeszony+ trzeciego dnia,+ według Pism,+

22  Bo jak w Adamie wszyscy umierają,+ tak też w Chrystusie wszyscy zostaną ożywieni.+

Chrystus otworzył drogę do zmartwychwstania  i gdy był na ziemi to wzbudzał ludzi z martwych , pokazał czego dokona jak Bóg Biblii rękami Chrystusa dokona zmian na ziemi !

 

1 Koryntian 15:22  Bo jak w Adamie wszyscy umierają,+ tak też w Chrystusie wszyscy zostaną ożywieni.+

Dzieje Apostolskie 24: 15  i mam w Bogu nadzieję,+ którą również oni sami żywią, że nastąpi zmartwychwstanie+ zarówno prawych,+ jak i nieprawych.+

Jana 5: 28  Nie dziwcie się temu, ponieważ nadchodzi godzina, w której wszyscy w grobowcach pamięci+ usłyszą jego głos 29  i wyjdą: ci, którzy czynili to, co dobre, na zmartwychwstanie życia;+ ci, którzy się dopuszczali tego, co podłe, na zmartwychwstanie sądu.+

Izajasza 26: 19  „Umarli twoi ożyją.+ Zwłoki moje powstaną.+ Przebudźcie się i wydawajcie radosne okrzyki, mieszkający w prochu!+ Bo twoja rosa+ jest jak rosa malw,+ a ziemia urodzi nawet tych, którzy są bezsilni w śmierci.+

 

Idą zmiany ze wszystkich zwalą z nóg , to co Chrystus robił na mała skale w Judei  , wkrótce dokona zmian na skale całej planety :

Dzieje Apostolskie 10: 37  Wiecie, o czym mówiono po całej Judei — począwszy od Galilei po chrzcie głoszonym przez Jana+38  mianowicie o Jezusie z Nazaretu, jak Bóg go namaścił duchem świętym+ i mocą, a on szedł przez kraj, czyniąc dobro i uzdrawiając wszystkich ciemiężonych przez Diabła;+ albowiem był z nim Bóg.+

Mateusza 25: 31  „Kiedy Syn Człowieczy+ przybędzie w swojej chwale, a wraz z nim wszyscy aniołowie,+ wtedy zasiądzie na swym chwalebnym tronie.+ 32  I będą przed nim zebrane wszystkie narody,+ i będzie oddzielał+ jednych ludzi od drugich,+ jak pasterz oddziela owce od kóz. 33  I postawi owce po swej prawicy,+ ale kozy po swej lewicy.+ 34  „Wtedy król powie do tych po swej prawicy: ‚Chodźcie, pobłogosławieni przez mego Ojca,+ odziedziczcie+ królestwo+ przygotowane dla was od założenia świata.+

 

41  „Wtedy powie z kolei do tych po swej lewicy: ‚Idźcie ode mnie,+ przeklęci, w ogień wieczny,+ przygotowany dla Diabła i jego aniołów.+

46  I ci odejdą w wieczne odcięcie,+ prawi zaś do życia wiecznego”.+

Objawienia 22: 12  „‚Oto przychodzę szybko+ — a zapłata,+ którą daję, jest ze mną — aby każdemu oddać według tego, jakie jest jego dzieło.+

Wkrótce PALANETA ZIEMIA BEDZIĘ RAJEM  dla posłusznej ludzkości,  a cmentarze zostaną opróżnione ze zmarłych, bo nastąpi zmartwychwstanie umarłych , tak jak dziś ludzie umierają i są chowani na cmentarzu, tak wkrótce będzie powszechne zmartwychwstanie z prochu ziemi :

Łukasza 18: 27  On rzekł: „To, co niemożliwe u ludzi, jest możliwe u Boga”.+

1 Koryntian 2:  Ale jak jest napisane: „Oko nie widziało i ucho nie słyszało ani się w sercu człowieka nie zrodziło, co Bóg przygotował dla tych, którzy go miłują”.+

Portret użytkownika irfy

Obudzili się ciutku za późno.

Obudzili się ciutku za późno. Paradoksalnie, ci  pożal się boże ekolodzy w pewnym sensie… mają rację. Chodzi im o to, że ukochane przez wszystkich korporacje wycinają lasy pierwotne, najlepiej przystosowane do warunków panujących na danym terenie. Następnie przeprowadzają nowe nasadzenia, ale w tym wypadku sadzone są gatunki szybko rosnące i przynoszące szybki zysk.

Wadą takiego systemu jest to, że tego typu lasy są mało odporne na czynniki destrukcyjne. W Europie wiemy o tym znakomicie, gdyż do 19. wieku zostały tu wycięte prawie wszystkie pierwotne puszcze liściaste. W których rosły sobie wolno rosnące dęby, buki i podobne drzewa, wraz z otaczającym je ekosystemem. Zamiast nich sadzono szybko rosnące iglaki – głównie sosny i świerki, z domieszką jodeł. W ten sposób lasy „odradzały się” stosunkowo szybko, ale były zupełnie nieodporne na czynniki środowiskowe. Dlatego błyskawicznie mordują je szkodniki w stylu korników czy brudnicy-mniszki albo nawet niezbyt dotkliwe wichury.

Problem polega na tym, że w samej Europie już się to dokonało a w Afryce i Ameryce Południowej właśnie się odbywa. I podobnie jak ongiś w Europie zamiast wolno rosnących gatunków pierwotnych sadzi się kukurydzę a w najlepszym wypadku jakieś chwasty. Procesu powstrzymać się nie da, gdyż zarządzają nim korporacje, dokładnie na tej zasadzie, na jakiej w przeszłości rządzili królowie i magnaci. Te korporacje nie zaczną nagle sadzić dębów w Europie ani drzew hebanowych w Afryce, bo im się to nie opłaca.  I tyle.

Portret użytkownika spokoluz

Admin - kto ci płaci za te

Admin - kto ci płaci za te debilizmy ?  Bez rooślin a w tym i drzew nie byłoby i nie będzie życia bo każdy organizm żywy potrzebuje tlenu , który wytwarzają rośliny i w tym drzewa. Z kuśką na łby sie zamieniłeś dla szekli ?

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Strony

Skomentuj