Klimatolodzy stwierdzili, że powierzchnia śniegu zimą w górach zmniejszyła się o 11% w ciągu 40 lat

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Charakterystyczny obszar zimowej pokrywy śnieżnej na terenach górskich znacznie się zmniejszył w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Artykuł na ten temat został opublikowany w Scientific Reports.

 

Globalne ocieplenie wpływa nierównomiernie na różne regiony Ziemi. Regiony północne i chłodniejsze ocieplają się, podczas gdy regiony bardziej południowe i suche stają się mokre. Nierównomierność globalnego ocieplenia wpływa na różnych wysokościach.

 

Claudia Notarnicola z Centrum Badawczego Eurac i jej koledzy potwierdzili, że globalne ocieplenie znacząco wpływa na góry. 

„Nasze pomiary potwierdziły to, co wskazywały wcześniejsze oceny kolegów. Pokrywa śnieżna w górach na całym świecie, z kilkoma drobnymi wyjątkami, nadal gwałtownie spada. W rezultacie średni czas życia śniegu w górach został skrócony o około 15 dni” – mówi naukowiec.

Aby się tego dowiedzieć, autorzy przeanalizowali tysiące zdjęć satelitarnych głównych pasm górskich świata wykonanych w latach 2000-2020 przez sondy kosmiczne NASA Aqua i Terra. Na podstawie tych zdjęć powstał model komputerowy podsumowujący dane o zmianach pokrywy śnieżnej w górach od 1982 roku.

 

Okazało się, że powierzchnia górskiej pokrywy śnieżnej zmniejszyła się średnio o 3,6% w ciągu ostatnich 40 lat w ciągu roku. Jeśli w analizie uwzględnimy tylko miesiące zimowe, okazuje się, że redukcja jest znacznie silniejsza – o 11,5%. Przede wszystkim jest to typowe dla masywów w klimacie umiarkowanym Kanady i Eurazji, gdzie średnia powierzchnia śniegu spadła o 8,2% lub więcej.

 

Ponadto o dwa tygodnie skrócił się typowy czas przeyrwania śniegu w górach (przed topnieniem). Autorzy podkreślają, że takie zmiany szkodzą obiegowi wody w przyrodzie i mogą prowadzić do zmniejszenia liczby tych roślin i zwierząt, które żyją dzięki wilgoci ze śniegu i wykorzystują go do ochrony przed zimnem.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika euklide⁣s

wykonanych w latach 2000-2020

wykonanych w latach 2000-2020 przez sondy kosmiczne NASA Aqua i Terra. Na podstawie tych zdjęć powstał model komputerowy podsumowujący dane o zmianach pokrywy śnieżnej w górach od 1982 roku.

Rozumiem, że Jackowski patrzył na zdjęcie z 2000 roku i miał "poczucie" co działo się z nią w 1982. Jak zwykle bzdety wymyślane przez zupełnie zbędnych pasożytów klimatycznych.

Portret użytkownika Q.

Jak zwykle zwracasz uwagę

Jak zwykle zwracasz uwagę jedynie na mały fragment wyrwanego z głównego kontekstu zdania.. aby się tylko do czegoś przyczepić i wyssać energię dla siebie jak ten poniżej.

Kleszcz, co zrobić po ugryzieniu? - badajto

Żeby móc wyciągać sensowne wnioski to rzeba mieć dane porównawcze - czym są wobec tego te zebrane dane w latach 1982...2020 jak nie danymi porównawczymi - co ? Gdy się fotografuje pokrywę śnieżną z góry, to na przestrzeni lat widać jej systemantyczny ubytek - i czego tu znowu nie rozumiesz ?

Skomentuj