Klimatolodzy biją na alarm. Stężenie CO2 w atmosferze jest najwyższe w historii!

Kategorie: 

Źródło: NASA

Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej osiągnęło niezwykle wysoki poziom – 415 cząsteczek na milion cząsteczek powietrza. Eksperci twierdzą, że wynik ten jest najwyższy w historii ludzkości. Pomiaru dokonano na Hawajach.

Na podstawie danych z Scripps Institution of Oceanography ustalono, że rekordowy poziom odczytu CO2 wykonany przez Obserwatorium Mauna Loa na Hawajach jest najwyższy w historii. Scripps to placówka badawcza Narodowej Agencji Oceanicznej i Atmosferycznej Stanów Zjednoczonych.

 

Poziom stężenia dwutlenku węgla zarejestrowany 12 maja jest znacznie wyższy niż jakikolwiek poziom biorąc pod uwagę dostępne dane, włączając okres rewolucji przemysłowej, gdzie najwyższy zarejestrowany poziom CO2 wynosił 300 ppm.

 

Obserwatorium Mauna Loa rejestruje poziom dwutlenku węgla od 1958 r. Badaniami zajmują się Ralph Keeling oraz jego ojciec, Charles David Keeling. Praca obu naukowców pozwoliła na stworzenie Krzywej Keelinga, graficznego wskaźnika akumulacji CO2.

Na początku istnienia obserwatorium ilość dwutlenku węgla utrzymywała się na jednolitym poziomie i wzrosła znacząco dopiero po 16 latach. W maju 2018 r. stężenie CO2 osiągnęło niebezpieczny poziom 410 ppm. Po niespełna roku, w kwietniu 2019 r., średnie stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wynosiło 410,31 ppm w oparciu o pomiary krzywej Keelinga.

 

Keeling powiedział, że średnia stopa wzrostu pozostaje na wysokim poziomie i jest o wiele większa, niż w zeszłym roku.

Dwutlenek węgla jest niewidzialnym, bezwonnym i bezbarwnym gazem cieplarnianym. Jest to najbardziej powszechny spośród wszystkich gazów cieplarnianych generowanych przez spalanie paliw kopalnych. Zmiany klimatu spowodowane rosnącą emisją dwutlenku spowodowały, że obecnie 1 milion gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Dwutlenek węgla odpowiada za 63% ocieplenia atmosfery przypisywanego gazom cieplarnianym.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl

loading...


Komentarze

Portret użytkownika MariuszK

Wszystko dobrze, do momentu

Wszystko dobrze, do momentu tezy, że wzrost CO2 zagraża gatunkom żyjącym. Skoro rośliny potrzebują w procesie dwutlenku węgla, a tlen jest skutkiem ubocznym, tzn że jeśli jest go więcej, to źle, czy dobrze dla rozwoju roślin? Jeśli świat roślin będzie się rozwijał lepiej, to żywe gatunki na tym skorzystają, czy stracą. Autorka popełniła błąd logiczny przy stawianiu tej tezy. To dosyć popularne przy ślepym powtarzaniu tego co się usłyszy. Proponuję się douczyć przed publikowaniem artykułów. 

Portret użytkownika Korba102

Ha ha ha kto zna chemię i

Ha ha ha kto zna chemię i fizykę ten wie, że CO2 jest gazem ciężkim i największa zawartość jego występuje blisko ziemi, a nie wysoko w powietrzu mało tego dzięki temu tak zwanemu złemu gazowi żyją rośliny, a chemtrail i spaliny toksyczne wydalanie w trakcie przelotu samolotów różnych linii lotniczych maja za zadanie zniszczyć faune i florę łącznie z ludźmi ponieważ glin czy bardziej nano aluminum dokonuje inwazyjne niszczenie zasóbów naturalnych ziemi zielonego życia dającego dzięki fotosyntezie i absorbci dwutleneku węgla owoce oraz tlen tak potrzeby dla naszego życia i naszych przyjaciół zwierząt z pozostałym stworzeniami na powieszeni oraz pod wodą

Brednie, które są wciskane ludziom czasem przekraczają wszelakie granice logiki

Cóż głupiemu po rozumie 

Portret użytkownika MitterMan

socjal inzynieria.... jest

socjal inzynieria.... jest potrzeba ogarniczyc pyły w powietrzu, tak ? a ludziom trzeba to przekazac pod postacią Co2... bo z pylami nikt nie ogarnie..... druga sprawa.... ze tendencja spalania paliw kopalnych rosnie i nie chce sie zatrzymac.... robi sie afere z CO2 zeby wprowadzic hybrydowe rozwiazania i  zatrzymac tendencje wzrostową emisji do atmosfery.... rosliny przetrwaja bo w to im graj, lecz ludzie niekoniecznie....  i to jest inzynieria odwrocona... a dlaczego ? bo masy myslą dobra walczymy z co2, myślą ze coś sie robi.... a jednoczesnie nic sie nie robi i sie redukuje populacje przez te wlasnie niewidoczne zanieczyszczenie.... paradoks.... i po tym komentarzu inaczej sie patrzy na arta powyzej....

Portret użytkownika T

Wytłumacz to masom. Jak

Wytłumacz to masom. Jak rośnie temperatura to tylko CO2 winne, aktywność słońca, zmiany nachylenia ziemi względem słońca ani fakt że ocenay stanowią największą cześć powieszchni planety nie mają oczywiście żadnego znaczenia.

Portret użytkownika Odważniak

Dwutlenek węgla ma

Dwutlenek węgla ma niesłychanie ważną funkcję w naszym organiźmie, transportuje, wydala, odkwasza i odrasta komórki macierzyste. Już nie wspominam o roślinach, bo o tym wszyscy wiedzą. Wystarczy 8 powolnych wdechów przez 2 minuty i jeszcze powolniejszych wydechów, by odkwasić organizm! Dlaczego ta wiedza jest tajemna? Polecam normobarię - polski wynalazek. Stąd nagonka na nasz naród,  bo chcemy dla wszystkich dobrze i jesteśmy zbyt twórczy.

Drzewa wycinają pod 5g... piękne okazy w ameryce, na przedmieściach, tną na potęgę , bo milimetrowe fale blokują, a kto nie chce mieć szybkiego netflixa na kiblu, mało tego, obklejają nagminnie apartamentowce blachą aluminiową, by podsmażać mieszkańców z ich inteligentnymi inaczej lodówkami i telewizorami.

Ciekawe, czy są badania jak podgrzewa atmosferę przepływ danych? Bo mnie podgrzewa głowę bardzo rozmowa przez komórką i badań nie potrzebuję, bo czuję, jak psują mi się zęby podczas rozmowy...

Na szczęście świadomość rośnie i prawda wyzwala. Miłego dnia!

Portret użytkownika rochel57

Kiedyś, jak już to ktoś

Kiedyś, jak już to ktoś rozsądnie zauważył, wyższe było stężenie CO2, ale i jednocześnie wyższe było ciśnienie atmosferyczne.  I te właśnie warunki pozwalały na zdrowe, intelektualne oraz twórcze bytowanie. A jeszcze wcześniej pozwalało to na wszelką ewolucję.. Może akurat na ten moment laikiem jestem, natomiast jeśli stężenie CO2 rośnie /czyli jest in plus/, to jak zwiększyć ciśnienie ? Pozdrawiam wszelkich intelektualnych. 

Rochel57

Strony

Skomentuj