Klęski żywiołowe i katastrofy przyniosły w 2012 roku 186 miliardów dolarów strat

Kategorie: 

Huragan Sandy z kosmosu - Źródło: NASA

Najnowsze badania szwajcarskiej firmy reasekuracyjnej Swiss Re wykazują, że katastrofy naturalne i te spowodowane przez człowieka w 2012 roku spowodowały straty gospodarcze w wysokości 186 miliardów dolarów, w tym około śmierć 14 tysięcy osób. 

 

Duża skala zjawisk pogodowych w USA zmusiła do wypłacenia aż 77 miliardów dolarów odszkodowań. Kwota ta jest znacznie niższa niż w 2011 roku, kiedy to trzęsienia ziemi i powodzie w krajach azjatyckich spowodowały rekordowe wypłaty odszkodowań - 126 miliardów dolarów.

 

Rok 2012 był ciężki dla USA pod względem katastrof. Wysoka penetracja ubezpieczeń w Ameryce Północnej sprawiła, że 65 miliardów dolarów, czyli ponad połowa strat gospodarczych, zostały pokryte ubezpieczeniem. Kurt Karl, główny ekonomista Swiss Re powiedział, że zdarzenia wywołane pogodą w Stanach Zjednoczonych pokazują jak istotną rolę pełnią ubezpieczenia; jaką odgrywają rolę wobec jednostek, społeczności czy przedsiębiorstw. Jednak spore części globu, które są skłonne do skrajności pogodowych nie mogą liczyć na ulgi finansowe z powodu niskiej penetracji ubezpieczeń.

 

Huragan Sandy spowodował największe straty w roku, zarówno pod względem ekonomicznym jak i ubezpieczeniowym. Oszacowano łącznie 70 miliardów dolarów strat gospodarczych, co czyni go drugim najbardziej szkodliwym huraganem w historii po huraganie Katrina z 2005 roku. Ubezpieczone straty wynosiły około 35 miliardów dolarów, z czego 20-25 miliardów były objęte przez prywatne rynki ubezpieczeniowe.

 

Poniższa tabela przedstawia najbardziej kosztowne ubezpieczone straty w 2012 roku:

 

Pozostałe ubezpieczone straty zostały poniesione przez Krajowy Program Ubezpieczeń od Powodzi. Straty wynikały z największych w historii pomiaru wiatrów huraganu oraz od wynikającej z niego sztormu, który spowodował powódź w gęsto zaludnionym obszarze na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Doprowadziło to również do największych w historii awarii zasilania. Huragan Sandy siał spustoszenie na Karaibach, jego zasięg był rozciągnięty niemal do Kanady.

 

Matthias Weber, szef grupy asekuracyjnej powiedział, że Sandy zakwestionował przemysł jego ogromnym zasięgiem i falą sztormu. Jeżeli huragany będą częstszym zjawiskiem w tak zaludnionych obszarach, jak północno-wschodnia część USA, będziemy musieli postarać się lepiej zrozumieć tego typu zjawiska.

 

Rekordowe ciepło i ekstremalne suche warunki pogodowe, które miały wpływ na większość kraju, doprowadziły do jednej z najgorszych susz w ostatnich dziesięcioleciach. Poważne problemy w uprawie kukurydzy spowodowały straty w wysokości 11 miliardów dolarów, w tym wypłaty z Multi-Peril Crop Insurance. To sprawia, że rok 2012 był rekordowy pod względem utrat ubezpieczeń.

 

Rzadkie i stosunkowo słabe serie wstrząsów sejsmicznych w północnych Włoszech spowodowały straty w ubezpieczeniach ponad 1.6 miliarda dolarów. Łączne straty gospodarcze dla tych trzęsień wynosiły 16 miliardów. Balz Grollimun, szef Swiss Re od zagrożeń trzęsieniami ziemi powiedział, że Włochy mają jedną z najniższych stawek ubezpieczniowych wśród krajów uprzemysłowionych mimo, że w kraju często dochodzi do trzęsień ziemi.

 

Poniższy wykres przedstawia ubezpieczone straty w latach 1970-2012.

 

 

 

Źródło: http://www.swissre.com/media/news_releases/nr_20130327_sigma_natcat_2012.html#

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika zodiak

Witam,niewiem pod co to

Witam,niewiem pod co to podczepić,więc tutaj."Kasia Tusk, córka jasnie nam panujacego Donalda Tuska wnuka wermachtowca w zeszłym miesiącu dnia 18/02/2013 kupiła za gotówkę 5-cio pokojowe mieszkanie na Saskiej Kępie w Warszawie. Cena rynkowa mieszkania wynosi 1 milion 720 tysięcy złotych. Numer referencyjny zajmujacego sie całą sprawą notariusza 01/2013KT. Skąd pochodzą tak znaczne srodki w rękach tak młodej dziewczyny? Skąd tak dużo gotówki w rękach osoby prawie bezrobotnej Katarzyny Tusk? Wyżej wymieniona prowadzi jakis tam mikroskopijny portal internetowy, i czy jest możliwe aby tak wysoka suma pieniedzy była zgromadzona w sposób legalny? Katarzyna T. pojawiła się w Warszawie u notariusza w poniedziałek dnia 18 lutego 2013 przyjezdrzając ze swojego mieszkania w centrum Gdanska nowym Mercedesem klasy S wartym PLN 344 000 kupionym za gotówkę (informacja z salonu Mercedesa). Znowu pojawia sie pytanie, skad Katarzyna T. posiadała tak znaczne srodki w gotówce na zakup tak drogiego samochodu podczas gdy realne płace w Polsce są rzędu 1200PLN - 1500PLN. Przypomnijmy, że banki mają obowiązek informowania nadzoru bankowego o transakcjach w wysokosci 10 tys. euro. Zmowa milczenia ma się dobrze, i można robić w Polsce pewne rzeczy, jeżeli ma się duże plecy. Czy są jakie powiązania pomiędzy upadająm Amber Gold, a córką premiera. Przypomnijcie sobie państwo jak to niedawno drugie z dzieci Donalda Tuska Michal Tusk plątał się w wyjasnieniach w sprawie domniemanego udziału w aferze związanej z Amber Gold. Skąd te pieniądze? WSZYSTKICH URZĘDNIKÓW PAŃSTWOWYCH INFORMUJEMY, ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Dzieci Lecha Wałęsy też tak żyją, narazie niemamy jeszce takich dowodow, ale je znajdziemy. Prosimy przekażcie tą wiadomość gdzie się da, niech społeczeństwo się dowie".

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło
..T.Straszy..

Portret użytkownika ssak

Jeśli liczyć to fachowcom nie

Jeśli liczyć to fachowcom nie powinnoto przeszkadzać a ino ruch w  gospodarce powinien byc prężny materiały oraz lasy w gotowości     papier na kanapki chyba że folia i więcej ropy albo aluminiowa więc i więcej fluoru w pastach 

Portret użytkownika kolo21

Kiedy będzie wiosna?Od

Kiedy będzie wiosna?Od przyszłego tygodnia miało być według prognoz pogodowych nawet +17 stopni a teraz zmieniają zdanie że góra +6 stopni a i to wątpliwe jest.Dlaczego jest tak zimno czy to sprawa golfsztormu czy jakiegoś cyklonu nad arktyką który zasysa zimne powietrze i roznosi je po świecie jak podaję tvn meteo.Według prognoz meteo to w czerwcu w nocy mogą wystąpić przymrozki.he he.Lata nie będzie.I dlaczego górne warstwy atmosfery są cieplejsze od dolnych.Bez sensu.

kolo21

Portret użytkownika nanashi7

Będą tylko dwie pory roku,

Będą tylko dwie pory roku, zima i lato, czyli mróz i upały. Nic dobrego. Czemu, bo HAARPem roztopili lodowce i ciepłe powietrze wypiera zimne do nas. Zresztą kiedyś była to norma, co tera się popieprzyło.

Portret użytkownika kolo21

A co z hemistrain?Dzisiaj u

A co z hemistrain?Dzisiaj u mnie zasyfili tak niebo że głowa boli.Nie ważne czy robią to celowo rozpylając jakiś syf czy to pozostałości po paliwie jest tego tak dużo że słońce przykrywają.Admin by mógł dać coś na ten temat dawno nie było tego tematu.

kolo21

Portret użytkownika lalala

Już od dawna żyjemy w świecie

Już od dawna żyjemy w świecie pieniądza. Wszystko to co złego dzieje się z nami i dookoła nas to walka o kasę. Ktoś powiedział, "pieniądz wynaleziono po to żeby się ludzie o żarcie nie pozabijali".
Wbrew temu jakoby wzrost technologiczny był jednoczesnie wzrostem cywilizacyjnym - ciągle kręcimy się wokół walki o ogień... Niestety powoływanie się na XXI czy XXII w. to śmieszne - mamy ciągle niską świadomość, a rozwojem nazywamy to co tak naprawdę jest wygodnictwem, troską o ciało! Stąd nikt (bardzo niewielu)  nie interesuje się  biedą, pomocą, nieszczęściem - do tego trzeba mieć tzw. uczucia wyższe, a ludzie wbrew pozorom są ciągle na etapie tych podstawowych. 
Jest jednak nadzieja, że to czas zmian. Zaczynamy dostrzegać to wariactwo, a to stwarza szansę na refleksję i zmianę Smile

Portret użytkownika Izzo

Dlaczego stracono 186

Dlaczego stracono 186 miliardów? Raczej zyskano.
Przeciez nie od dzisiaj wiadomo że to nie oszczędności są dla gospodarki najważniejsze ale produkowanie i sprzedawanie. Ludzie potracili majątki i muszą kupić coś nowego.
To jak z wojną, wybucha gdy jest kryzys a jak sie kończy to gospodarka się odradza

Portret użytkownika filip

i jak zwykle wszystko wiaze

i jak zwykle wszystko wiaze sie z kasa . To ludzie ucierpieli bezposrednio i to jest wazne a nie jakies wykresy . Widac ze pieniadz na pierwszy plan coraz powszechniej wchodzi . Zygac sie chce . Istotniejsza informacja by bylo co jest przedsiewziete by pomoc tym ktorych kataklizmy dotknely zamiast strat w dolarach - mowia wam cos te wykresy ? Przejeliscie sie nimi ? Zadnemu z was nic nie powiedza wiec po jakie licho takie cos wstawiac - nie rozumiem . Jesli chodzi tu tylko o info jak ameryka cierpi finansowo to akurat mam to gdzies bo mamy sami problem z wlasnym krajem .

Nie ma rzeczy niemozliwych ! 

Skomentuj