Klatraty metanu mogą wskazywać na obecność życia pozaziemskiego

Kategorie: 

Źródło: Uniwersytet w Aberdeen

Naukowcy badający tzw. łatwopalny lód dokonali zaskakującego odkrycia. Choć klatraty metanu mogą mieć ważne znaczenie energetyczne, okazuje się, że obecność tej substancji może również wskazywać na istnienie życia na innych planetach.

 

Zespół kierowany przez Dr Glena T. Snydera z Uniwersytetu Meiji w Japonii topił hydrat, aby przestudiować zawarty w nim metan. Naukowcy interesowali się klatratem metanu jako źródłem energii. Substancja ta powstaje, gdy lód zatrzymuje metan w swojej strukturze molekularnej.

 

Jednak podczas badań zauważono tajemniczy proszek, składający się z mikroskopijnych sferoidów z ciemnymi rdzeniami, który postanowiono zabrać do dalszej analizy. Jak się okazało, proszek zawierał mikroorganizmy, które wciąż żyły, rosły i produkowały te sferoidy – wszystko to działo się w małym, zimnym i odizolowanym środowisku.

Źródło: USGS

Naukowcy z zaskoczeniem przyjęli do wiadomości, że mikroskopijne formy życia mogą funkcjonować przy ekstremalnie wysokich ciśnieniach i niskich temperaturach, żywiąc się jedynie ropą i słoną wodą. Odkrycie sugeruje, że mikroorganizmy mogą być obecne w klatratach metanu na innych planetach, np. na Marsie.

 

Substancja została wydobyta w maju 2019 roku. Japonia pozyskała klatrat metanu u wybrzeży półwyspu Shima, a dwa tygodnie później, Chiny wydobyły go z Morza Południowochińskiego. Okazuje się, że łatwopalny lód, jeśli jest obecny na Marsie, posłuży nie tylko do produkcji energii niezbędnej dla funkcjonowania ludzkich kolonii, ale może też pomóc odkryć życie pozaziemskie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika 444polaquito

Przeanalizowałem gruntownie,

Przeanalizowałem gruntownie, logicznie czy na innej planecie istnieje inna cywilizacja.... Zrobiłem 2 analizy, oraz 3 łączona z dwóch poprzednich. 1- wsza wg prawdopodobieństwa matematycznego. 2- ga z punktu widzenia wiary.

O ile w życiu nie ma nic na 100%, także max który mogę dać swojemu poglądowi to co najwyżej 99,9(9)%, o tyle z całą powagą mogę stwierdzić że nikt nie powinien wyśmiewać ludzi o z pozoru fantastycznych przekonaniach.

Skomentuj