Kilometrowa asteroida przeleciała obok Ziemi

Kategorie: 

Źródło: AI

Asteroida 2005 YY128 szczęśliwie ominęła Ziemię. Stało się to wczesnym rankiem 16 lutego 2023 roku kilometrowy blok przeleciał na odległość 4,6 miliona kilometrów. Oznacza to, że w perygeum obiekt znajdował się 12 razy dalej od nas niż Księżyc.

 

Asteroida 2005 YY128 przelatuje w pobliżu Ziemi, zbliżając się do niej powraca mniej więcej co 2 lata. Ale w przewidywalnych stu latach nie oczekuje się jej zderzenia z naszą planetą.Jednak nie można tego wykluczyć dlatego niebiański gość jest uważany za potencjalnie niebezpiecznego. 

 

Jako groźne astronomowie klasyfikują wszystkie asteroidy większe niż 100 metrów, lecące bliżej Ziemi niż 19,5 odległości od niej do Księżyca (LD). 2005 YY128 więcej niż obejmuje wszystkie te wskaźniki. Nawiasem mówiąc, specjaliści nie określili jeszcze jego wymiarów - średnica około kilometra to bardzo wstępne szacowanie. Według niektórych raportów asteroida może mieć półtora kilometra długości.

Najbardziej niebezpieczne są sytuacje, w których asteroidy zbliżają się niepostrzeżenie. I pozostają niewidzialne do ostatniej chwili. Takie obiekty też mogą być ogromne.

 

Astronomowie przyznają, że wszystkie systemy ochrony planet, zaprojektowane w celu ostrzegania o zbliżającym się niebezpieczeństwie w czasie, od czasu do czasu i tak nie ostrzegają. Najjaśniejszym i najgłośniejszym przykładem z ostatnich lat jest meteoryt Czelabiński, którego 10 rocznicę wizyty niedawno obchodzili astronomowie na całym świecie. Blok wielkości tramwaju wkradł się niezauważony, dopóki nie wybuchł w atmosferze z siłą 35 bomb zrzuconych na Hiroszimę.

 

Świeższy przykład: asteroida 2021 S, którą zauważono 17 września 2021 r. zaledwie dzień po tym, jak znalazła się w minimalnej odległości od naszej Ziemi. Jaki jest powód niepowodzeń? Głównie w tym, że niewidzialne asteroidy nadleciały od strony Słońca, od której teleskopy są oślepione. Na szczęście dotychczas ludzkość miała po prostu szczęście i „przegapione” asteroidy okazały się albo małe, albo przeleciały obok. Ale to może się zmienić.

Rekordzistą wśród przegapionych w 2020 roku była asteroida 2020 VT4. Ma nieco ponad 10 metrów i przeleciała zaledwie 380 kilometrów od powierzchni Ziemi. Mogła zniszczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), która średnio leci na wysokości od 340 do 430 kilometrów. 

 

Niestety, ludzkość pozostanie całkowicie bezbronna - w sensie odkrywania niewidzialnych obiektów z kosmosu - przynajmniej do 2026 roku. Do tego czasu NASA, jeśli nic nie będzie przeszkadzać, planuje umieścić na orbicie kosmiczny teleskop na podczerwień NEO Surveyor, zdolny „zobaczyć” potencjalnie niebezpieczne asteroidy z odległości kilkudziesięciu milionów kilometrów - w dzień i w nocy, a co najważniejsze, też na przeciwko Słońca.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika KittySlayer

Należałoby zdefiniować

Należałoby zdefiniować pojęcie "blisko" - Księżyc jest blisko Ziemi ale odległość 12 razy dalej jak Księżyc od Ziemi to już blisko nie jest - oczywiście jest to bliżej niż np. Proxima ale jest to na tyle daleko, że o żadnym zagrożeniu nie ma mowy.

Gdyby ta asteroida przeleciała pomiędzy Ziemią a Księżycem, to wtedy by to było nie dość że blisko, to i niebezpiecznie blisko.
A zdarza się, że dosyć duże, bo ponad 100 metrowe czy kilkusetmetrowe  skały sobie tak przelatują i nie są przez nikogo zauważone albo ktoś te skały widzi jak już opuszczają naszą orbitę.

Dinozaury wyginęły, bo w Ziemię uderzyła asteroida około 10 kilometrowa ale jej siła niszczycielska została znacznie zredukowana, bo ta asteroida uderzyła w wodę/morze.
Szacuję się, że podobny skutek czy efekt zniszczenia mogłaby wywołać asteroida "zaledwie" 1 kilometrowa czyli taka o której mówi ten temat ale to pod warunkiem, że to uderzenie nastąpiłoby w ląd/ziemię i to jeszcze o określonym składzie czy rodzaju tej ziemi.

Czyli jeszcze nie teraz mamy koniec naszego, ludzkiego świata czy życia ale istnieje "duże" prawdopodobieństwo że w 2135  roku może to nastąpić, bo asteroida Bennu (od 500-700 metrów), której trajektoria przecina się a trajektorią Ziemi i ona sobie przeleci pomiędzy naszą Ziemią a Księżycem i to jest bez wątpienia "blisko" - mam nadzieję, że moje prawnuki przeżyją bezkolizyjnie ten bliski przelot tej asteroidy.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika sandra

A ja przeczytałam dzisiaj

A ja przeczytałam dzisiaj taki artykuł z interiji

https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-kolejne-trzesienie-ziemi-w-turcji-brak-informacji-o-ofiarach,nId,6606094

cytuje :

"- Czas ucieka, a nam kończą się pieniądze. Nasza operacja to koszt około 50 mln dolarów miesięcznie na samą reakcję na trzęsienie ziemi, więc jeśli Europa nie chce nowej fali uchodźców, musimy uzyskać wsparcie, którego potrzebujemy - dodał Beasley. "

Z mężam tak gadaliśmy i on powiedział że jawnie już mówią o tym by zdestabilizować Europe i by się nie zdziwił jakby sytuacje jakie panują do okoła ( nie mówią już o tym ile Arabia wsadza piniędzy np w Polske ) to są jawne przygotowania kontynentu na islamizacje. Wiecie to tylko spekulacje wynikające z obserwacji, lecz gdyby coś takiego miało się wydarzyć to....jest to prawdopodobne. Co sądzicie o tym ?
 

Portret użytkownika Kwazar

Sandra napisała: "Z mężam tak

Sandra napisała: "Z mężam tak gadaliśmy i on powiedział że jawnie już mówią o tym by zdestabilizować Europe" Nie upieram się że, to właśnie TY Sandra tak sobie rozmawiałaś ale OK To, co ON powiedział, to już nie dość, że jest za późno i zwykłe (już sie stało) stwierdzenie faktu.To dodatkowo obecnie, jest już z tyko tak.Szykujcie się na najgorsze ! NA GŁÓD, ZARAZĘ i ŚMIERĆ Twierdzę to jawnie i bez owijania w bawełnę w utajnione przepowiednie :)  Jakieś dowody na to ? Tak są ! Wyjebano NAS działaniem ZDRAJCÓW i SŁUGUSÓW tak w Polsce jak i w EU No i to tyle tymczasem.I nie liczcie na jakieś przebudzenie :) 

Portret użytkownika KittySlayer

interia to mało wiarygodne

interia to mało wiarygodne żródło o niemal  0 wiarygodności.

Z islamizacją/wynaradawianiem już mamy do czynienia i to za sprawą małej dzietności europejek - Kossowo, rdzenna republika Serbii a w tej chwili za sprawą pozwolenia jakiś czas temu na osiedlania się w niej islamistów, to w tej chwili w tej rdzennej serbskiej republice Serbów jest około 10% czy nawet mniej.

Podobnie dzieje się w innych krajach europejskich, Holandia nie jest już krajem bialych, tyle że tam akurat mamy do czynienia z ich wynaradawianiem za sprawą emigrantów z ich byłych kolonii, podobna sytuacja jest w Anglii, tam za ich wynaradawianiem soją "ciapaci" czyli Hindusi - efekt przemują UK definitywnie i za jakiś czas będzie to Hindustan angolski, Szkopy, tutaj Turasy ich zastępują skutecznie za sprawą dzietności, pamiętam  powiedzenie "jak szkopek sobie kupuje kombi, to po to aby wozić psa a jakto robi Turek, to po to aby mić miejsce do wożenia kolejnych dzieci" - wszystko w temacie wynaradawiania Europy - w innych krajach dzieje się podobnie, poza jak na razie Polską.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika oswiecony77

 Na szczęście dotychczas

 Na szczęście dotychczas ludzkość miała po prostu szczęście i „przegapione” asteroidy okazały się albo małe, albo przeleciały obok. Ale to może się zmienić.  ??? fermy ktos pilnuje nadal A wy barany macie sie rozwijac duchowo Reszta pojdzie na rzez leni Ktozy wyczekuja swojego mesjasza ze zrobi cos za nich Katole prawoslawni greko katole ci co wierza w demona [krolowa niebios] islamisci hindusi tez Jak mozna wierzyc w taka bzdure jak spowiedz nie swieta Wy durnie Czy klecha moze was wyczyscic z grzechu lub spalony baran na oltarzu u zydow ??? kurwa palicie sie na wojne ??? kto obecnie sie tam bije ??? grekokatole i prawoslawni a niedlugo pojda na rzez polscy czciciele demona z czestochowy Czarownik Ksiudz was pokropi krupidlem i sprzet Oddac dusze za nich Oz wy durnie https://detektywprawdy.pl/2018/03/27/wezowa-stolica-apostolska-czyli-papieska-sala-audiencyjna/ Piekne dziewczyny w wojsku boze rodzicielki ida na rzez Za korporacje astral Oz durny narodzie 

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Lommo

Ludzkie szczescie polega na

Ludzkie szczescie polega na interwencji kosmitów. Meteoryt Czelabinski został rozstrzelany na mniejsze fragmenty przez UFO, co widać na filmikach. W Jakucji w dolinie rzeki Wiluj są zainstalowane przez kosmitów wysuwane z ziemi wieżyczki strzelnicze do asteroid nazywane przez miejscowych "kotłami". Ponoć nawet orbitę Nibiru kosmici zmienili bo inaczej było by bardzo niedobrze.

Portret użytkownika Endymion

Ja w trochę innym temacie.

Ja w trochę innym temacie.

Wziąłem na tapetę armatochałbice Krab i K9. Podwozie i silnik ten sam, koreański. Wierza Kraba jest angielska alektryczna, a w K9 elektryczno pneumatyczna. Obecna wersja Karaba i K9 są wręcz tożsame. Obie armatochałbice kosztują podobnie około 47,000,000 załotych wraz z osprzętem, czyli wozy dowodzenia i ładowania. Cena Kraba to 2016rok, a K9 2022. Załóżmy, że inflacja nie istnieje, hehe. Krab jest lepszy od obecnej K9, ale mamy zakontraktowany prototyp, który wejdzie na pole walki za 20 lat i załoga będzie zminiejszona o 1 osobę. Koreańczycy jednak pracują nad projektem, który wyeliminuje potrzebę załogi. 

Ponoć kontrkat na dostwę Krabów Ukrainie był intratny, ale nigdzie nie potrafie odnaleźć informacji, czy Ukraina za to zapłąciła.

Moi zdaniem produkujemy Kraby, równie dobre jak K9, a oddajemy za darmo nasze Kraby Ukrainie i kupujemy K9 z Koreii.

Drenaż naszych portfelii następuje wykłądniczo, niczym przyrost nowych mercedesów na ulicach..

Gospodarka, to system naczyń połączonych (pomijam specjalnie pieniądz fiducjarny), okradniesz milion na złotówkę, masz milion; taka zasada, ale nie biorą łyżeczką, nawet nie chochlą, a całymi taczkami. Takie różnej maści fundacje mające prezesów i dyrektorów zberające na wolność konia z rzeźni, hehe. Tak jak ostatnio na podkarpaciu ksiundz mający 4 samochody zbiera od 4 lat na nowy konfesjonał. 

Miliony lat temu, miliony lat świetlnych za miliardy PLN-ów Pinokio zakupił procę na kredyt, który my musimy spłacać.

Ponoć ma być reforma koszyka inflacyjnego, dorzucą do niego ziemię od proboszcza dla polityka i Glapiński obwieszczy deflację..

Jeżeli Polacy w swej większości są noralni, to powinna wygrać partia o nazwie "gilotyna+". Po co program? To jest program, stworzenie rządu tymaczasowego/technicznego, gdzie obecnie gadających gów nie będzie. Od Brauna poczynając, poprzez Tuska, na Kaczyńskim kończąc. ja wiem, zapomniałem, są jeszcze Hołownie i Czarzaste, ale to jest plankton, który do Izraela ucieknie jak noc kryształowa nastąpi.. 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Lommo

Lepiej zrób rozkminę czemu

Lepiej zrób rozkminę czemu Krab i K9 kosztują tyle samo a robotnicy w polskich zakładach zbrojrnuowych zarabiają 1/4 tego co robotnicy płd. Koreanskich zakładów zbrojeniowych . Choć i to tak nie jest źle bo przed II wojną światową produkowane w Polsce armaty na licencji Boforsa kosztowały 2x tyle co produkowane na licencji w Wielkiej Brytanii. Polskie samoloty Łoś kosztowały 2x tyle co produkowane w III Rzeszy analogiczne samoloty Heinkel 111. W Polsce był wtedy niezwykle popularny system tzw. Intraty czyli tstusiowie z Ziemiaństwa kupowali potomstwu za łapówki intratne posady na których gówno się robiło a brało bardzo wielkie apanaże. Za PRL aparatczykowie partyjni próbowało robić to samo . Czytałem gościa co robił w przemyśle stoczniowym i wkoło Macieju miał w domu delegacje z wódą i kopertami gdzie chodziło o załatwienie synkom roboty w stoczni aby wysoko zarobić, a na niczym się nie znać . Ale za PRL jednak większe członków PZPR to byli ideowcy i nie wchodzili w takie układy. A nawet jeśli to najwyższe stanowiska w fabrykach maksymalnie 3 krotnie przekraczały pobory robotnicze. Wracając do Kraba to silnik jest produkowany w Korei Południowej na licencji firmy Friedrichschafen , nazwa mowo sama za siebie. Krab to jest totalny składak. Znam gościa który robi w składaniu komputerów i cuda z nich niby wyciag tylko że mam taki jego wyrób i doznaje on nieustannych awarii. I z rozrzewnieniem wspominam czasy jak kiedyś miałem komputerek że sklepu firmowy i nigdy nie doznał awarii, nawiasem mówiąc zaczął doznawać jak "został zmodermizowany" jakimiś dokładkami i padł na amen.

Portret użytkownika Endymion

Podług moich wyliczeń, Krab w

Podług moich wyliczeń, Krab w 2016 kosztoawał 47mln, a w K9 w 2022 kosztował 47,5mln. Gdzie jest inflacja pytam się? Na ulicach widzę coraz więcej Ferrrari i innych Porsche.. tutaj jest ta inflacja.. pompa ssąca od biednych milionów do kilku bogatych. Moja fundacja "gilotyna+" powinna dostać 50mnl wsparcia rządowego, kilka milionów na zakup pałacu, oraz kilka milionów na jego modernizację, a ja jak ksiundz będę biedny i będę zbierał od ludzi na konfesjonał czy tam uczszelnienie dachu. Jest bieda, inflacja, w więszości zbiednieliśmy, ale bogaczy jest coraz więcej. Dotacje jewrounijne , z których robiłem 80% zamiast 40% to jest nic w porównaniu z programami jak "willa+", bo to bez zbędnych ceregieli wpływa. Teraz dostał jakiś 27 latek dotację 50 mln złotych.. przecież to jest słup!!!!!!!!!!!!! gdzie są służby w tym kraju??? dostali wziątkę i siedzą cicho, zrobi się afera to małolat dostanie 3 lata więcienia i 5mln złotych za przyjęcie tego na klatę..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika syriues

A większość im klaszcze lub

A większość im klaszcze lub przymila sie,bo nir maja sami zdania .z 37 mln Polaków moze tylko garstka 1000 moze miec cos w głowie niz zylko jebany strach ,ze nikt nie poprowadzi maszej cywilizacji w ciagu dalszym.na tym polega ta cala manipulacja.polega na dziecinnieniu społeczeństwa.

Portret użytkownika Endymion

Mamy dosyć dobre zaplecze

Mamy dosyć dobre zaplecze technologicze, politechniki na najwyższym poziomie, więc jest kadra.

Zbudowanie wozu amunicyjnego z automatycznym podajnikiem dla Kraba nie pownno być problem, przecież to prosta maszyna, ale nie ma woli politycznej. Polski system dowodzenia kierowania ogniem Topaz jest chyba najlepszy na Świecie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/K9_Thunder

Kupujemy K9 poniaważ nie mamy mocy przerobowych na produkowanie Krabów, a w tym czasie Kraby idą na Ukrainę.

CZY KTOŚ WIDZIAŁ ZAPŁĄTĘ ZA KRABY? intratny kontakt, poiędzy Polską i Ukrainą, ponoć.. ale czy Ukraina zapłaciła? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat zapłaty Polsce przez Ukrainę..

Inna sprawa jest taka, że K9 jest eksportowany do krajów europejskich, a Krab nie!!! Płace w Korei są wyzsze niż w Polsce, więc polski Krab powinien być konkurencyjny cenowo. Coś tutaj mocno nie działa.. jak cała Polska Sad

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika syriues

No i w temacie kamyków to

No i w temacie kamyków to byłoby na tyle.jak bylem maly tez rzucaliśmy kamykami ,no niestety każdy z kamyków nie musiał trafić celu chodź niewiadomo jakbyśmy chcieli bardzo. A wiec toczenie rozmow o kamykach i koncow swiata jest jakby nie na miejscu. Moim zdaniem prędzej ludzie zniszcA planetę swoja geoinzynieria i wywołaniami sztucznych tsunami i trzesien ziemi tylko dlatego, że ktoś kogos nie slucha. 

Doprowadza Ci psychopaci do zdeformowania planety

 

Skomentuj